untitled-1-24

تلاش برای رهای عامل سنگ سار رخشانه

هرات /8صبح : ملا سعدیار یکی از شناخته‌ترین فرماندهان مخالف دولت افغانستان، دو روز پیش در پی مریضی «آپاندیس» خودش را در شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور تسلیم پولیس کرد.
ملا سعدیار پیش از ظهور داعش، فرمانده ارشد طالبان بود که بعدا ادعا کرد به داعش پیوسته است. او هم‌چنان یکی از متهمان قتل ۱۴ مسافر هزاره‌ است که دو سال پیش در این حادثه به شمول یک نو عروس و یک داماد توسط اعضای داعش تیرباران شدند. سعدیار یکی از کسانی است که فتوای سنگ‌سار رخشانه را دو سال پیش صادر کرده بود.
ملا سعدیار در منطقه «غلمین» سرپرستی افراد مسلح را بر عهده داشت. ملا سعدیار زمانی به جمع مخالفان دولت پیوست که یکی از ۳ خانم جوان او به دلیل خشونت‌های فامیلی از خانه فرار کرد و تحت حمایت حکومت محلی غور قرار گرفت. او سپس از دولت خواست تا خانمش را دوباره برگرداند. مسوولان محلی که هراس کشته‌شدن این بانو را داشتند، از سپردن وی به ملا سعدیار، سر باز زدند. ملا سعدیار سپس در آن
زمان به گروه قاری رحمت‌الله پیوست

عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی فراه گفته است: «ملا سعدیار پس از این که دچار بیماری شده بود، گروهی از پزشکان را به مقر خود در روستای «غلمین» فرا خوانده بود، اما از این کار جلوگیری شد و او به ناچار برای درمان تسلیم نیروهای پولیس در غور شد.»
به گفته سخنگوی والی غور: «ملا سعدیار دست بازی در انجام فعالیت‌های تخریبی در این ولایت داشت و در تیرباران ۳۰ تن غیرنظامی که چندی پیش از سوی داعش رخ داد، دست داشت.» هم‌چنان حملات پراکنده بر پوسته‌های امنیتی در این ولایت و اعدام چند نیروی امنیتی و چندین رویداد خونین دیگر نیز از جمله اعمال هراس‌افگنانه دیگر وی خوانده شده است.
سعدیار از متهمان اصلی سنگ‌سار رخشانه در منطقه غلمین در نزدیکی شهر فیروز کوه مرکز ولایت غور است.
در ویدیوی منتشر شده از صحنه سنگ‌سار رخشانه دیده می‌شود که شمار زیادی از مردان خشم‌گین پس از صدور فتوای سنگ‌سار، رخشانه را سنگ‌باران می‌کنند.
در این ویدیو مشاهده می‌شود که رخشانه با فرود هر سنگ به سمتش، فریاد «خدا خدا» سر می‌دهد. این حادثه دست‌کم ۸ ماه پس از قتل دردناک فرخنده در کابل اتفاق افتاد.
تلاش برای رهایی ملا سعدیار به بهانه عضویت در حزب اسلامی
جنرال مصطفی محسنی فرمانده پولیس ولایت غور می‌گوید در نزد آن‌ها مولوی سعدیار به عنوان جنایت‌کار تحت تعقیب قرار دارد و باید عدالت بر او تطبیق شود. او می‌گوید برخی حلقات تلاش دارند تا تحت نام عضو حزب اسلامی این فرمانده داعش را از چنگ دولت رها کنند.
یافته‌های ۸صبح نشان می‌دهد که ملا سعدیار پیش از این که عضو گروه طالبان و یا داعش شود، عضو حزب جمعیت اسلامی افغانستان بود، نه حزب اسلامی.
شماری از فعالان مدنی در ولایت غور می‌گویند مولوی سعدیار طی چند سال گذشته، جنایات زیادی را بر مردم کرده است و باید به طور علنی محاکمه شود. برخی از این افراد در صفحات فیس‌بوک خود نوشته‌اند که برخی گروه‌ها در تلاش‌اند تا تحت نام صلح، این فرمانده داعش را رها و نیز تداوی کنند.
در گزارشی که در ماه عقرب سال جاری در روزنامه ۸صبح به نشر رسید، گفته شد که تمامی فرماندهانی که به نام طالب و یا داعش در مناطق غلمین و مرغاب فعالیت‌های هراس‌افگنانه می‌کنند، از زمان آغاز جنگ‌ها بر ضد حکومت تحت حمایت اتحاد شوروی در دهه ۶۰ تا دوره دوم حکومت آقای کرزی، فرماندهان ارشد حزب جمعیت اسلامی در غور بودند. این گزارش با واکنش تند حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز رو به رو شد.
منطقه مرغاب پیش از این به پنجشیر غور معروف بود، چرا که دولت‌های پیش از مجاهدین و پس از آن، طالبان موفق به ورود به این منطقه نشدند. رهبری این افراد تا دور دوم حکومت رییس‌جمهور کرزی بر عهده احمدخان مرغابی بود. احمد‌خان مرغابی یکی از مقاومت‌گران سرسخت و شناخته شده این ولایت بوده است که در نهایت به دلیل سرپیچی از دستورهای طالبان، توسط آنان کشته شد.
بررسی‌های ۸صبح نشان می‌دهد که افراد احمد‌خان مرغابی پس از کشته‌شدن وی، تحت رهبری قاری رحمت‌الله به صورت عمدی خودشان را به چندین گروه تقسیم کرده و عده‌ای به‌نام طالب، شماری به‌نام داعش و برخی از آنان به‌عنوان فرماندهان حزب جمعیت، هم‌اکنون با همه گروه‌ها روابط خود را حفظ کرده‌اند. پیش از این قاری مزمل یکی از همکاران ملا سعدیار نیز بازداشت شده بود. مزمل هم متهم بود که به روز ۳ اسد سال ۱۳۹۳ دست‌کم ۱۴ غینظامی مربوط به قوم هزاره را از ۳ بس مسافربری پیاده کرده و همه آنان را به قتل رسانده است. یک نو‌عروس و داماد نیز شامل قربانیان این رویداد بودند. این رویداد در منطقه‌ای موسوم به «بادگاه» در ۲۵ کیلومتری فیروز‌کوه مرکز ولایت غور رخ داده بود. مزمل نیز شبیه به ملا سعدیار بازداشت شد. او پس از آن که بیمار شد، به شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور آمد، اما توسط امنیت ملی این ولایت بازداشت و به کابل فرستاده شد. دادگاهی در کابل چند ماه پیش عبدالرحمان مزمل را به همین اتهام به اعدام محکوم کرد. حکم اعدام برای این فرمانده مخالف دولت، تا اکنون جاری نشده است. یک‌تن از فرماندهان ارشد این گروه «فاروق» نام داشت. پیش از این ‌که او در سال ۱۳۹۴ دو سرباز امریکایی را در مرکز غور به قتل برساند، به «فاروقک» مشهور بود. فاروق متهم بود که چهار سرباز پولیس ترافیک را نیز چند سال پیش در شهر فیروزکوه به قتل رسانده است و هم‌چنان دو سال پیش، دو شهروند نیپالی را نیز در همین ولایت کشته است. فاروق در واقع سرکرده گروهی بود که خودشان را داعش عنوان می‌کردند.
وی به همین دلیل در میان افراد طالبان سابق و داعش امروز به «غازی فاروق» مشهور شد. غازی فاروق اوایل امسال با داعش بیعت کرد و به جمع افراد این گروه در قریه غلمین منطقه مرغاب پیوست. او سه ماه پیش کشته شد و در زمان مرگش ۳۵ سال سن داشت.