fc569d68cb2ea2708c5497671648d513_l

نشست شش جانبه صلح مسکو برای افغانستان برگزار شد

مسکو امروز میزبان نشستی شش جانبه در مورد صلح افغانستان با حضور نماینده‌های روسیه، چین، ایران، هند، پاکستان و افغانستان شد.

این دومین نشستی که درباره افغانستان در مسکو طی دو ماه اخیر برگزار می شود.

در نشست قبلی (کمتر از دو ماه قبل)، نمایندگان کشورهای پاکستان، چین و روسیه حضور داشتند. مقامات افغانستان پس از آن اعتراض کردند که چرا نماینده ای از افغانستان حضور ندارد.

حالا در نشست دومی نه تنها نماینده افغانستان، بلکه ایران و هند نیز اضافه شدند. نمایندگان شش کشور تاکید بر صلح در افغانستان دارند.

مقامات روسیه هنوز از جزئیات این نشست چیزی نگفته اند. اما شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در آجندای این نشست را همکاری به تلاش‌های صلح افغانستان از سوی‌ کشورهای شرکت کننده خواند.

او همچنین افزود در نشست شش جانبه مسکو، پیرامون هماهنگی کمک‌های کشورهای منطقه در صلح افغانستان صحبت می شود.

فرامرز تمنا رییس مرکز مطالعات استراتیژیک وزارت امور خارجه افغانستان هم گفته است: به هر پیمانه ای که کشور های منطقه روی تهدیدات مشترک که متوجه کشور های منطقه است به اجماع نظر برسند، در طویل المدت به نفع افغانستان است و هدف ما هم در سیاست خارجی همین است.

همچنین حکومت افغانستان از نزدیکی طالبان و مسکو نگران نیست. جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجراییه حکومت افغانستان می گوید که افغانستان میدان رقابت بین واشنگتن و مسکو نخواهد بود و ما از نزدیکی طالبان با روسیه نگران نیستیم، بلکه تلاش داریم از فعالیت های روسیه برای صلح و پیشرفت در افغانستان استفاده کنیم.

++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

برگزاری نشست مسکو درباره‌ی صلح افغانستان با حضور شش کشور

وزارت خارجه‌ی کشور از برگزاری نشستی درباره‌ی صلح افغانستان در مسکو خبر داده و می‌گوید مقام‌های شش کشور به روز چهارشنبه در این نشست باهم دیدار می‌کنند

shekib-mostaghni.
این وزارت گفته است که این نشست نمی‌تواند بدیل تلاش‌های گفت‌وگوهای صلح افغانستان با طالبان باشد.
شکیب مستغنی، سخن‌گوی وزارت خارجه به طلوع نیوز گفته است که این‌گونه نشست‌ها بدیل و جایگزین روند صلح در افغانستان به رهبری حکومت افغانستان شده نمی‌تواند، اما می‌تواند همکاری خوب تلقی شود برای حمایت از تلاش‌های صلح حکومت افغانستان.
در این نشست نمایندگان افغانستان، پاکستان، روسیه، هند، چین و ایران شرکت خواهند کرد.
این نشست پس از آن برگزار می‌شود که پیشتر سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه‌ی روسیه در دیدار با صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت خارجه‌ی کشور گفته بود که روسیه حکومت افغانستان را برای شرکت در دومین دور گفت‌وگوها درباره‌ی افغانستان، دعوت کرده است.
افغانستان در دور نخست این گفت‌وگوها دعوت نشده بود و این نشست بدون حضور افغانستان با حضور نمایندگان روسیه، چین و پاکستان در مسکو برگزار شد.
در آن نشست سه‌جانبه روسیه، چین و پاکستان اعلام آمادگی کردند که برای رسیدن به صلح در افغانستان بعضی از چهره‌های گروه طالبان را از فهرست افراد مشمول تحریم‌ها بیرون بسازند.

Advertisements