_94013306_bd0dd885-d989-4906-83ea-b9e375c6a398

گاردین:

روزنامه گاردین چاپ بریتانیا می‎نویسد، در اثر حمله انتحاری روز سه شنبه در کابل ۲۰ تن کشته و ۴۱ تن دیگر زخمی شدند.

رئیس جمهور غنی دشمنان مردم افغانستان را در این حمله متهم کرد و سفارت ایالات متحده امریکا آن را حمله بالای تهداب دموکراسی و حاکمیت قانون در افغانستان خواند.

در حالیکه مسئولیت این حمله را یک روز بعد از آن داعش به عهده گرفت، به نوشته روزنامه گاردین، اما طالبان در ماه می سال گذشته میلادی بعد از اعدام شش شورشی، کارمندان ارگان‎های قضایی را هدف قرار داده، با حمله انتحاری بالای مینی بس موتر حامل آن‎ها ۱۱ تن را به قتل رسانیدند.

در ماه جون سال گذشته، طالبان بالای عمارت محکمه ولایت لوگر حمله بردند، هفت تن را به شمول سارنوال تازه تعیین شده به قتل رسانیدند.

در ماه گذشته نیز طالبان مسئولیت دو حمله بمبی بالای کارمندان دولتی در خارج از پارلمان افغانستان را به عهده گرفتند که در نتیجه آن ۳۰ تن کشته و بیش از ۷۰ تن دیگر زخمی شدند.

تقریباً اکثریت قربانیان همه این حملات افراد ملکی بوده‎اند.

گاردین با اشاره به گزارش اخیر سازمان ملل متحد در مورد افزایش تلفات افراد ملکی در افغانستان می‎نویسد، افزایش تلفات افراد ملکی در افغانستان نتیجه آنست که طالبان به آهستگی کنترول مناطق بیشتر را در دست گرفته، بعد از خروج بخش اعظم نیروهای رزمی بین المللی از این کشور، جنگ به مناطق مسکونی گسترش یافته‎است.

به نوشته روزنامه، در زمستان‎ها که جنگ در میدان‎های آن آهسته تر می‎شود، افزایش حملات بر شهرهای بزرگتر مشخصه ایست که طالبان با آن شناخته می‎شوند.