49

اداره گمرک آمریکا گفته است کسانی که از هفته گذشته تحت تاثیر فرمان مهاجرت دونالد ترامپ، رئیس جمهوراین کشور قرارگرفته و امکان سفر به آمریکا را نداشتند، حال می‌توانند وارد این کشور شوند.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که دادگاهی درشهر سیاتل واشنگتن موقتا دستور اجرایی آقای ترامپ را مبنی بر ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشوربه مدت سه ماه به آمریکا معلق کرد.

این هفت کشورعبارتند از ایران، عراق، سوریه، یمن، سودان، سومالی و لیبی

_93951870_a00623be-402b-4ec0-8d4b-44612a578954.

شرکت‌های هواپیمایی قطر، فرانسه و لوفت‌هانزا اعلام کرده‌اند که از سرگیری خدمات به مسافرانی که از هفته گذشته مشمول فرمان آقای ترامپ می شدند را از سرگرفته‌اند

روز گذشته جمعه ۴ فوریه ( ۱۵ بهمن) قاضی جیمز روبارت علیه ادعای وکلای دولت رای داد. وکلای دولت ادعا کرده بودند که ایالت‌ها جایگاه حقوقی لازم را برای به چالش گرفتن فرمان اجرایی آقای ترامپ ندارند.

این حکم درست یک هفته بعد ازامضای فرمان اجرایی آقای ترامپ صادر شده است.

در پی صدور این حکم، کاخ سفید گفته است که علیه آن حکم درخواست تجدید نظر می‌دهد.

کاخ سفید همچنین در بیانیه‌ای فرمان اجرایی دونالد ترامپ را “قانونمند و مناسب” خوانده است.

در بیانیه آمده است:”فرمان اجرایی رئیس جمهور با هدف محافظت از کشور(آمریکا) صورت گرفته و او صلاحیت و مسئولیت قانونی برای حفاظت از مردم آمریکا را دارد.”

در پی صدور این حکم اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا به خطوط هوایی گفته است مسافران این هفت کشور را به مقصد آمریکا سوار کنند.

برآورد شده است که فرمان اجرایی آقای ترامپ بر ۶۰ هزار نفر از هفت کشور تاثیر گذاشته و ویزاهای این افراد به دلیل ممنوعیت ورود به آمریکا، لغو شده باشد.

دستور اجرایی آقای ترامپ همچنین پذیرش پناهجو را برای ۱۲۰ روز معلق می‌کند و پذیرش پناهجو از سوریه تا آینده نامعلوم متوقف می‌شود.

به علاوه ویزای کسانی که از هفت کشور مزبور می‌آیند برای ۹۰ روز معلق می‌شود

++++++++++++++++++++++++++++++.

.

_93850100_4257700a-7734-403a-8d9d-800bb306f051

دارندگان گرین کارت هم مشمول ممنوعیت سفر به آمریکا می‌شوند

49

سخنگوی وزارت امنیت داخلی آمریکا گفته است کسانی که کارت سبز یا گرین کارت دارند هم مشمول ممنوعیت جدید می‌شوند و ورود آنان به آمریکا فعلا ممنوع است.

گیلیان کریستنسن گفته است که شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان از جمله ایرانیانی که گرین کارت یا کارت دائم اقامت آمریکا را دارند، فعلا نمی‌توانند وارد آمریکا شوند.

از صبح امروز، ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن به آمریکا اجرا شد. تصمیمی که با اعتراض سازمان ملل و بعضی کشورهای اتحادیه اروپا روبه‌رو شده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز جمعه با امضای دستوری “برای حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی” ورود پناهجویان به آمریکا را برای ۴ ماه معلق کرد و موقتا بازدید شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان از جمله ایرانیان به آمریکا را ممنوع کرد.

تصور می شود براساس این طرح سفر شهروندان ایرانی ابتدا برای ۹۰ روز متوقف می‌شود اما احتمال تمدید آن وجود دارد.

از ساعاتی بعد از اجرایی شدن فرمان، شرکت‌های هوایی، مسافرانی را که قصد داشتند با ویزا وارد آمریکا شوند، سوار هواپیما نکردند. تا این لحظه مشخص نبود که آیا دارندگان گرین کارت هم مشمول این ممنوعیت خواهند بود یا نه.

وزارت امنیت داخلی آمریکا در تفسیر جدیدی از فرمان تازه دونالد ترامپ، دارندگان گرین کارت را هم به این محدودیت اضافه کرده است.

 _93853349_0b8a1593-5665-44c9-8b45-4b71a8bd6b0e

گروه های حقوق بشر این تدابیر را تبعیض آمیز خواندند و گفتند که باعث سرگردانی پناهجویان در نواحی خطرناک می شود و وجهه ایالات متحده به عنوان سرزمین مهاجران را خدشه‌دار می کند.

این دستور همچنین با انتقاد چهره های برجسته از جمله بنیانگذار فیسبوک و شماری از برندگان نوبل و دانشگاهیان برجسته در آمریکا روبرو شده.

طرح شکایت از قانون جدید

وکلا و حقوقدانان در آمریکا مشغول تهیه مقدمات شکایت حقوقی علیه مقررات جدید هستند. آنان می‌گویند شماری از مسافران به طور غیرقانونی در فرودگاه بازداشت شده‌اند.

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا و سایر شرکت‌های حقوقی از حامیان طرح این دعوای حقوقی هستند

_93853348_037533370-1

تظاهرات میامی، پنج شنبه، اعتراض به سیاست های تازه ترامپ علیه مهاجران مسلمان

  • تعلیق برنامه اجازه ورود پناهندگان به آمریکا برای ۱۲۰ روز
  • ممنوعیت ورود پناهندگان سوری تا زمان اعمال “تغییرات جدی” که “با منافع ملی سازگار است.”
  • تعلیق ۹۰ روزه ورود از عراق، سوریه و کشورهایی که “موضوع نگرانی” هستند. در این دستور مستقیما از ایران نام برده نشده اما به قوانینی اشاره می کند که احتمالا شامل حال ایرانیان هم خواهد شد.
  • اولویت بندی ادعاهای پناهندگی در آینده “براساس سرکوب مذهبی” اگر شخص بخشی از یک اقلیت مذهبی در کشورش باشد.
  • تعلیق فوری برنامه‌ای که به مهاجران اجازه می داد ویزای خود را غیرحضوری تمدید کنند

+++++++++++++++++++++

مخالفت گسترده ی جهانی از سیاست مهاجرستیزی ترامپ

واکنش‌ها به دستور ترامپ درباره منع ورود پناهجویان و شهروندان هفت کشور به آمریکا

اقدام دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مورد بستن مرزهای این کشور به روی پناهجویان به مدت ۴ ماه و همچنین توقف صدور ویزا برای شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان به مدت سه ماه با واکنش‌های گسترده‌ای روبرو شده است.

این کشو‌رها شامل ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن است.

بیشتر بخوانید:

‘لغو’ ویزای اتریش ۳۰۰ ایرانی در پی تصمیم‌های دولت آمریکا

ترامپ ورود شهروندان ایران و شش کشور دیگر را برای ۳ ماه معلق کرد

دونالد ترامپ مرزهای آمریکا را به روی پناهجویان سوری بست

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد از آمریکا خواسته است تا از پناهجویانی که از جنگ و آزار واذیت گریخته‌اند، همچنان حمایت کند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل و سازمان بین المللی مهاجرت گفته‌اند که نیاز پناهجویان و مهاجران به کمک هرگز تا به این حد نبوده است.

گروههای حقوق بشری این اقدامات را تبعیض آمیز دانسته و گفته‌اند که ارتباطی بین پناهجویان سوری در آمریکا و تروریسم وجود ندارد.

آقای ترامپ روز گذشته جمعه ۲۷ ژانویه( ۸ بهمن) فرمانی را با هدف “حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی” امضا کرد.

براساس این دستور برنامه ورود پناهجویان به خاک آمریکا به مدت ۱۲۰ روز متوقف می شود.

گروه‌های مدنی طرفدار مهاجران و پناهندگان می گویند که در حال بررسی جزئیات دستور العمل‌های جدید آقای ترامپ هستند و در برابر مواردی که خلاف قانون اساسی باشد دست به اقدام خواهند زد.

منتقدان در شبکه های اجتماعی از تقارن روز امضای این فرمان با روزیادبود قربانیان هولوکاست ابراز شگفتی کردند.

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا گفته است که بستن د‌رها به روی پناهجویان به دست کسانی انجام می‌شود که هدفشان صدمه زدن به آمریکاست.

بیل دی بلاسیو، شهردار نیویورک گفت که او “عمیقا ناراحت” است و دونالد ترامپ برخلاف اعتقادات بنیادی کشور،”پیام متفاوت وقیحانه‌ای” فرستاده است.

کامالاهریس سناتور دموکرات از کالیفرنیا نوشت که این دستور در روز یادبود هولوکاست امضا شده است: “اشتباه نکنید این دستوری برای منع کردن ورود مسلمانان است.”

“روسای جمهوری آمریکا از هر دوحزب برای چندین دهه درهای کشور را به روی کسانی که از خشونت و سرکوب می گریزند باز کرده بودند.”

“در جریان هولوکاست، ما از دادن اجازه ورود به پناهجویانی مثل آن فرانک به کشورمان ناکام ماندیم. نباید بگذاریم تاریخ دوباره تکرار شود.”

الیزابت وارن، یکی دیگر از سناتورهای دموکرات این فرمان را “خیانت به ارزش‌های آمریکا” دانسته است.

محمد الراوی، روزنامه نگاری عراقی ساکن آمریکا در فیسبوک خود گفته است که در قطر مانع از سفر پدرش به مقصد لس آنجلس شده اند.

جمال عبدی از شورای ملی ایرانیان آمریکا به سازمان غیرانتفاعی پروپابلیکا گفته است: “ما نمی دانیم که این مسئله چگونه بر مردم تاثیر می گذارد.”

شورای روابط اسلامی آمریکا هم گفته است که دادخواستی را علیه این فرمان ترامپ ارائه می دهد.

این در حالی است که برخی از جمهوریخواهان از جمله پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان از این اقدام آقای ترامپ استقبال کردند. آقای رایان گفته است که حال زمان بازنگری مجدد و مستحکم کردن روند اخذ ویزا است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران هم در واکنش به صحبت‌های ترامپ در مورد کشیدن یک دیوار مرزی بین این کشور و مکزیک گفته است “امروز زمانی نیست که بین ملت‌ها دیوار کشیده شود؛ یادشان رفته است که سالیان پیش دیوار برلین فرو ریخت، اگر هم دیواری وجود دارد، باید آن را برداشت”.

ترانه علیدوستی، بازیگر فیلم فروشنده اصغر فرهادی که نامزد اسکار شده است اخیرا در توییتر خود نوشت: “طرح ممنوعیت ویزا ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای ایرانیان نژادپرستانه است. اگرچه مشخص نیست که چنین طرحی در خصوص مراسم فرهنگی اجرایی است یا خیر، من در اعتراض به چنین اقدامی برای اسکار به آمریکا نخواهم رفت

+++++++++++++++++++++++++++

لغو’ ویزای اتریش ۳۰۰ ایرانی در پی تصمیم‌های دولت آمریکا

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش می دهد که اتریش مانع ورود ۳۰۰ ایرانی غیرمسلمان که امیدوار بودند پس از اقامت موقتی در این کشور به آمریکا بروند شده است.

گفته می شود که این از عواقب طرح آقای ترامپ برای جلوگیری موقت از صدور ویزا برای اهالی هفت کشور اسلامی از جمله ایران است.

براساس طرحی که ۲۷ سال پیش در کنگره آمریکا تصویب شد اتریش به عنوان مسیری برای عبور یهودیان، مسیحیان و بهاییان ایران به آمریکا که در کشور خود در معرض خطر بودند عمل می کرد.

+ ترامپ دستور ‘بررسی شدید’ متقاضیان بازدید یا مهاجرت به آمریکا را صادر کرد

مقام های آمریکایی در اتریش با این دسته از مهاجران ایرانی مصاحبه می کردند اما آسوشیتدپرس به نقل از مقام های اتریشی می نویسد که “برنامه لوتنبرگ برای ایرانی ها” در روزهای اخیر متوقف شده است.

این خبرگزاری می نویسد که این تحول ارتباط مستقیمی با دستور امضا شده در روز جمعه از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ندارد اما از آثار و عواقب موضع گیری سخت تر در مورد مهاجرت به آمریکاست.

توماس شنول سخنگوی وزارت خارجه اتریش گفت که این کشور پس از آن مانع ورود این افراد شد که “مقام های آمریکایی به ما گفتند که ادامه سفر افراد به آمریکا، یعنی کسانی که ویزایشان را به عنوان بخشی از آن برنامه (لوتنبرگ) از مقام های اتریشی گرفته اند فعلا متوقف می شود.”

وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه در ای میلی گفته بود که دولت اتریش ویزای کسانی که هنوز وارد این کشور نشده اند را “به طور الکترونیکی لغو کرده است.”

آقای شنول گفت که این تصمیم بر حدود ۳۰۰ ایرانی که ویزای اتریش گرفته بود و می خواستند وارد این کشور شوند اثر می گذارد.

او گفت که با حدود ۱۰۰ نفر از آنها تماس گرفته شده و به آنها اطلاع داده شده که نمی توانند به اتریش بیایند. او گفت تلاش برای تماس با باقی این افراد ادامه دارد.

سایر مقام ها گفتند که هم اکنون شمار کمی از ایرانی ها با ویزای موقتی در اتریش هستند اما تکلیف آنها معلوم نیست.

“انجمن کمک به مهاجران عبری زبان” گفت که پایان این برنامه “جان کسانی که در جستجوی آزادی مذهبی هستند را به خطر می اندازد و حاوی پیام غلطی درباره نقض گسترده آزادی مذهبی در ایران است.”

دونالد ترامپ روز جمعه دستوری را برای “بررسی شدید” افرادی که قصد سفر یا مهاجرت به آمریکا را دارند امضا کرد

+++++++++++++++++++++++++

امريکا شرایط ويزه براى افغانها را سخت کرده

کابل- به گزارش سایت همایون بنقل از(پژواک، ٩ دلو ٩٥): رييس جمهور جديد امريکا، شروط ويزه براى افغانستان و پاکستان را سخت تر کرده و بالاى هشت کشور ديگر اسلامى، تعزيرات ويزه وضع نموده است.

دونالد ترمپ رييس جمهور امريکا، فرمانى را در مورد ويزه به اتباع کشورهاى اسلامى، ديروز طى مراسم تحليف جيمز ميتس وزير دفاع جديد امريکا امضا کرده است.

به اساس اين فرمان ترمپ، برنامۀ آمدن مسلمانان به امريکا، براى چهار ماه متوقف شده است.

در فرمان همچنان آمده است که اتباع هفت کشور اسلامى(ايران، عراق، ليبى، سوماليا، سودان، سوريه و يمن) نمى توانند تا سه ماه به امريکا سفر نمايند.

به اساس گزارش ها، به اساس اين فرمان ترمپ؛ بر مهاجرين سوريه نيز تا حکم ثانى محدوديت کامل وضع گرديده است.

قابل ذکر است که دونالد ترمپ رييس جمهور جديد امريکا، هفتۀ گذشته بعد از مراسم تحليف خود گفته بود که بر آمدن اتباع شمار زيادى از کشورهاى اسلامى، محدوديت هايى وضع کرده است.

ترمپ همچنان در اين فرمان خود، شرايط دادن ويزه به اتباع افغانستان، پاکستان و سعودى را سخت تر کرده است.

در فرمان آمده است که بايد در پروسۀ دادن ويزه به اتباع سه کشور يادشده، از جديت کار گرفته شود و بعد از تحقيقات و بررسى هاى کامل، به آنها ويزه داده شود.

اين فرمان و فيصله هاى دونالد ترمپ، هم در امريکا و هم در سطح جهان مورد نکوهش قرار گرفته است.

Advertisements