article-2601490-01f003b10000044d-426_634x465-504x370

گورباچف: ناتو و روسیه در فاصله شلیک قرار دارند

میخائیل گورباچف با هشدار نسبت به آغاز یک جنگ هولناک در اروپا، اعلام کرد: نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و روسیه که پیش از این دور از هم بودند، اکنون در مسافت قابل تیراندازی رویارو شده‌اند

.
آخرین رهبر شوروی پیش از فروپاشی سال ۱۹۹۱ در مقاله‌ای که روز دوشنبه در پایگاه روزنامه راسیسکایا گازتا ارگان رسمی دولت روسیه انتشار یافت، نوشت: در دکترین نظامی کشورهای مختلف، نکات خطرناک ثبت می‌شود که با توجه به آنها چنین می‌نماید، جهان برای یک جنگ هولناک دیگر آماده می‌شود.
گورباچف خطرناک‌ترین وضعیت را در منطقه اروپا می‌داند که واحدهای نظامی بیشتری در آن مستقر شده‌اند و همچنان تانک‌ها و نفربرهای زرهی (آمریکایی) از دیگر مناطق جهان به کشورهای نزدیک یا هم‌مرز روسیه منتقل می‌شوند.
وی در بخش دیگری از مقاله خود با اشاره به افزایش بودجه نظامی بسیاری از کشورها نوشت: این وضعیت در شرایطی است که برخی کشورها برای تأمین نیازها و خدمات اجتماعی اساسی مردم بودجه کافی ندارند.
گورباچف ادامه داد: کشورهای مختلف برای خرید جنگ‌افزارهای پیشرفته هزینه‌های سنگینی می‌کنند که از نظر قدرت تخریب همسان تسلیحات کشتار جمعی است.
آخرین رهبر شوروی بدون اشاره به نام کشوری نوشت: زیردریایی‌هایی به خدمت گرفته می‌شود که پرتاب یک موشک هسته‌ای آن می‌تواند منطقه‌ای بزرگ را نابود کند و سامانه‌های پدافند موشکی آن (آمریکا) هم ثبات راهبردی جهان را برهم می‌زند.
وی همچنین با اشاره به کاهش تسلیحات هسته‌ای شوروی و آمریکا از دهه هشتاد میلادی و متوقف شدن این روند در سال‌های اخیر، نوشت: اکنون ضرورت دارد، اعضای شورای امنیت نهاد مسئول دفاع از صلح و امنیت جهانی گام نخست را بردارند و پیشنهاد مشخص این است که سران کشورهای عضو شورا در یک نشست ویژه قطعنامه رد جنگ هسته‌ای را تصویب کنند.
گورباچف افزود: اگر ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ رئیسان جمهوری روسیه و آمریکا دو کشوری که بیش از ۹۰ درصد زرادخانه هسته‌ای جهان را دراختیار دارند، مبتکر تصویب چنین قطعنامه‌ای و پیشگام در این زمینه شوند، اقدام درست خواهد بود.
وی ادامه داد: این دو کشور مسئولیت ویژه در حفظ صلح و امنیت جهانی برعهده دارند.
معاهده کاهش تسلیحات راهبردی موسوم به استارت سال ۱۹۹۰ بین روسیه و آمریکا منعقد شد که دسامبر سال ۲۰۰۹ نیز اعتبار آن پایان یافت.
این پیمان تنها قرارداد آمریکا و شوروی سابق است که نه تنها سامانه‌های تسلیحات هسته‌ای را محدود کرد، بلکه با امضای آن دو نوع کامل موشک‌ها در یک زمان نابود شد و خطر بروز مناقشه هسته‌ای در اروپا را بسیار کاهش داد.
باراک اوباما و دیمیتری مدودیف رئیسان جمهوری سابق روسیه و آمریکا نیز هشتم آوریل سال ۲۰۱۰ پیمان استارت جدید را امضا کردند که براساس آن هر کشور اجازه دارد از ۱۵۵۰ کلاهک هسته‌ای و ۷۰۰ وسیله حمل آن برخوردار باشد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

Advertisements