5885bf89c461885e0e8b457e

مذاکرات آستانه اولین نشست بین گروه های مسلح معارض سوری با دولت بشار اسد و در ضمانت سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه است

به گزارش  سایت همایون  به نقل از روزنامه رای الیوم، یک منبع وابسته به هیئت معارضان سوریه در آستانه گفته است که توافق ترکیه و روسیه بر سر تشکیل حکومت ملی در سوریه بدون آنکه به شخص و جایگاه بشار اسد تعرض شود، صورت گرفته است.

به نوشته رای الیوم، نمایندگان هیئت معارضان سوریه در اولین اظهار نظر بعد از جلسه اول نشست آستانه گفتند که تثبیت آتش‌بس شرط اولیه برای هر گونه حل و فصل سیاسی بحران سوریه است.

بنا بر این گزارش، بشار الجعفری، رئیس هیئت مذاکره کننده سوریه در آستانه گفت: هیچ گفتگویی میان سوریه و ترکیه در کار نخواهد بود و اجازه دخالت خارجی نمی دهیم.

بشار الجعفری گفت: «هدف از برگزاری مذاکرات آستانه، برقراری آتش‌بس کامل در سراسر سوریه، به جز مناطقی است که در آنجا عناصر داعش، جبهه فتح‌الشام (النصره سابق) و دیگر گروه‌هایی قرار دارند که توافق آتش‌بس در سوریه را نپذیرفته‌اند.»

الجعفری در سخنانی در آغاز مذاکرات آستانه در پایتخت قزاقستان تصریح کرد: «این نشست ثمره تلاش‌های ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه بعد از چند سال جنگ در سوریه است. اینکه مذاکرات کنونی سوری-سوری برگزار می‌شود، خود یک امتیاز است.»

 الجعفری رئیس تیم مذاکره کنندگان دولت سوریه، جلسه اول مذاکرات آستانه را مثبت ارزیابی کرد و در عین حال گفت که هیئت معارضان مسلح در این مذاکرات حرفه‌ای نیست و در پی به شکست کشاندن مذاکرات است.

 

 

سرگئی لاوروف، روز دوشنبه در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: تلاش هایی در جریان بود که هدف بنیادی آن، جایگزین کردن گروه های مخالف سیاسی در خارج از کشور و همچنین مهاجران به جای گروه های مسلح وابسته به مخالفان بود.

وی افزود: ما نمی خواهیم مخالفان سیاسی را از فرایند مذاکرات برانیم، بلکه تلاش داشتیم مذاکرات آستانه را به صورت ویژه، برای سامان دهی و تدوین توافق نامه هایی دربارۀ مشارکت کامل مخالفان مسلح در این فرایند در نظر بگیریم و در حال حاضر، چیزی که مهم است، همین است.

وزیر خارج روسیه سپس خاطر نشان کرد: دورهای آینده از مذاکرات مشترک سوری، از جمله مذاکراتی که در ژنو برگزار خواهد شد، برای مذاکرات دولت با همه گروه های مخالف بدون استثنا، اعم از گروه ریاض، گروه مسکو و گروه قاهره و غیره، در نظر گرفته خواهد شد.

لاوروف در ادامه گفت: به این ترتیب، گروه های مسلح مخالف، در مراحل آینده به مذاکرات خواهند پیوست و به این ترتیب، گفتگوها بجا و امیدوار کننده خواهد بود و هم سوری ها را شامل خواهد شد.

مذاکرات آستانه که قرار است 24 ساعت به طول انجامد، این اولین نشست بین گروه های مسلح معارض سوری با دولت بشار اسد و در ضمانت سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه و در نظارت سازمان می باشد.

گفتنی است که اجلاس آستانه در خصوص گفتگوهای سوری – سوری روز دوشنبه شروع شد، هیات هایی از ایران، ترکیه و روسیه و سازمان ملل در این نشست دو روزه حضور دارند.

سومین دور گفتگوهای سه جانبه روسیه، ترکیه و ایران برای بررسی نهایی بیانیه مشترک سه کشور در اجلاس بین المللی آستانه، دقایقی پیش در هتل ماریوت آستانه پایتخت قزاقستان پایان یافت.

هیات های سه کشور به ریاست لاورنتیف، اونال و جابری انصاری امشب برای بررسی نهایی بیانیه مشترک تشکیل جلسه دادند و هر یک از طرف های شرکت کننده نظرات نهایی خود را در خصوص بندهای این بیانیه ارائه کردند.

اجلاس بین المللی آستانه که ظهر امروز دوشنبه با حضور هیاتهای اعزامی از سوی دولت سوریه و گروههای مسلح معارضه این کشور و سه کشور ضامن آتش بس جاری در سوریه افتتاح شد، عصر فردا با قرائت بیانیه سه جانبه به کار خود پایان می دهد.

 

 

.

Advertisements