550x413xphoto_2017-01-21_22-14-35-jpg-pagespeed-ic-pixoga88rh

جان کری، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در میان تظاهرکنندگان ضد ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» در واشنگتن، حاضر شد.
به گزارش  سا یت همایون بنقل ازایرنا، حضور روز شنبه جان کری، وزیر امورخارجه پیشین آمریکا در تظاهرات ضد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری جدید آمریکا که در مراسم تحلیف وی نیز غایب بود، توجه مردم را به خود جلب کرد و کاربران، این خبر را در شبکه های اجتماعی منتشر کردند

4bmt6129b743b5lucm_800c450

بعداز مراسم تحلیف دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا در بسیاری از کشورهای جهان نیز تظاهرات اعتراض آمیزی ضد سیاست های اعلامی دولت جدید آمریکا برگزار شد.

شهرهای مهم آمریکا از جمله واشنگتن، نیویورک و شیکاگو شاهد تجمع پرشمار معترضان به سیاست های دولت جدید آمریکا است.

همچنین زنان آمریکایی در تظاهرات عظیمی که گفته شد، نزدیک به نیم میلیون نفر در آن حاضر بودند، در واشنگتن ضد ترامپ و دولت جدید آمریکا تظاهرات کردند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری جدید آمریکا روز جمعه به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری این کشور پس از ادای سوگند به قانون اساسی بطور رسمی کار خود را در کاخ سفید آغاز کرد

+++++++++++++++++++++++++++

گسترش تظاهرات علیه ترامپ در آمریکا/ تحلیل

4bmt13b58b8c77le5m_800c450

در آستانه برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری دونالد ترامپ، فعالان ضد تبعیض نژادی در آمریکا، تظاهراتی در شهر واشنگتن برپا کردند

تظاهر کنندگان با سر دادن شعار “ما میدان را خالی نخواهیم کرد”، تاکید کردند که به اعتراضاتشان علیه رییس جمهوری بعدی آمریکا همچنان ادامه خواهند داد.

پیش بینی شده است؛ تظاهرات اعتراضی علیه ترامپ تا روز 20 ژانویه، زمان انتقال قدرت از باراک اوباما، رییس جمهوری کنونی به دونالد ترامپ، رییس جمهوری بعدی آمریکا ادامه یابد.

عموما روسای جمهوری آمریکا درطول دوران حضوردرکاخ سفید با انواع اعتراضات و تظاهرات  از  سوی مخالفانشان روبرو می شوند.

با این حال به نظر می رسد، ترامپ حتی پیش از ورود به کاخ سفید با چنین وضعیتی مواجه شده است.

 

قرار گرفتن نام ترامپ در زمره روسای جمهوری اقلیت آمریکا ، کسانی که صرفا با اتکا به آرای الکترال و نه آرای مردمی  در انتخابات پیروز شده اند، شرایط را برای ترامپ دشوار تر کرده است.

 در عین حال، بیان برخی اظهارنظرها و شعارهای انتخاباتی از سوی ترامپ در دوران تبلیغات انتخاباتی، نگرانی های گسترده ای را در بین طیف های وسیعی از مردم آمریکا ایجاد کرده است.

فعالان حقوق مدنی و برابری نژادی در آمریکا به شدت نگران هستند که در دوران ریاست جمهوری ترامپ، برخی از دستاوردهای جنبش حقوق مدنی از جمله تاکید بر برابری نژادی در آمریکا به خطر افتد.

ترامپ در بین خیل کثیری از مردم آمریکا به عنوان فردی بیگانه ستیز شناخته می شود که از جنایتکار خطاب کردن مکزیکی ها هیچ ابایی ندارد.

حمایت آشکار جریان های افراطی و نژادپرست از ترامپ در ماه های اخیر بر این نگرانی افزوده است.

این در حالی است که کابینه ترامپ به عنوان کابینه ای تقریبا سفید پوست با حداقل حضور زنان شناخته می شود.  در جمع وزرای پیشنهادی ترامپ، در حال حاضر فقط نام یک سیاهپوست به چشم می خورد. در حالی که حتی در دولت جورج دبلیو بوش نیز سمت های مهمی همچون مشاور امنیت ملی، یا وزارت خارجه در اختیار سیاهپوستان بود.

در دولت اوباما نیز علاوه بر شخص رییس جمهوری، برای نخستین بار در تاریخ آمریکا، سمت مهم و تاثیرگذار دادستان کل به یک سیاهپوست واگذار شد. در حالی که تنها بن کارسن ، جراح سیاهپوست، در کابینه ترامپ، مسوولیت وزارتخانه غیر کلیدی مسکن و توسعه شهری را برعهده دارد.

 

البته اعتراضات علیه ترامپ در روزهای اخیر صرفا به موضوعات نژادی محدود نبوده است. برخی از کارگران نیز از برنامه های دولت ترامپ نگران هستند . ترامپ قویا مخالف افزایش حداقل دستمزدها است و با افزایش مالیات ثروتمندان مخالفت می ورزد . این در حالی است که عموما کرسی ها در کابینه ترامپ به ابرثروتمندان وال استریتی واگذار شده است ، همان گروهی که به گفته فعالان عدالت اجتماعی در آمریکا به ” یک درصدی ها ” شهرت یافته اند. گروه های کارگری در آمریکا اعلام کرده اند که در روز مراسم تحلیف ترامپ، تظاهراتی علیه رییس جمهوری جدید آمریکا برگزار خواهند کرد.

این در حالی است که ترامپ علاوه بر مواجهه با مخالفت ها در سطح توده مردم، هم اینک بر سر موضوع حساس رابطه با روسیه و مداخله احتمالی این کشور در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر گذشته، به شدت با برخی از نخبگان سیاسی و اطلاعاتی آمریکا درگیر است . سران جامعه اطلاعاتی آمریکا گزارش هایی علیه ترامپ و برخی از اعضای تیم وی منتشر کرده اند که نشان می دهد رابطه غیر متعارفی با روسیه داشته اند. کنگره تحت کنترل جمهوریخواهان نیز آمادگی خود را برای تحقیقات دوحزبی با شمارکت دموکرات ها و با هدف بررسی این اتهامات اعلام کرده است .

از مجموع این تحولات می توان پیش بینی کرد که دونالد ترامپ، ریاست جمهوری خود را در میان اعتراضات گوناگون آغاز کند. این وضعیت نه فقط بر عملکرد دولت آتی آمریکا سایه خواهند افکند، بلکه تردید های جدی نیز در مورد صلاحیت رییس جمهوری بعدی این کشور بوجود خواهد آورد

.

.

Advertisements