مضررات و فوایدی که طرح روسیه برای سوریه دارد

چهار سال دیگر برای اسد

.

معامله‌ای که روسیه در نظر گرفته است در واقع یک امکان زندگی است و مخالفان باید آن را بپذیرند. در صورت پذیرش پیشنهاد همه چیز رها شده و اوضاع به شرایط پیش از سال 2011 بازخواهد گشت

دیپلماسی ایرانی: در زمینه مذاکرات برای رسیدن به راه حلی سیاسی برای پایان دادن به جنگ در سوریه، روس ها و ایرانی ها اصرار به باقی ماندن بشار اسد به عنوان رئیس جمهور دارند. اگرچه آنها قول می دهند که او تنها برای ایجاد توازن در دوره فعلی «با احترام به قانون اساسی» برسر کار خواهد بود. این مساله باید در کنار نقش نمایندگان مخالف و وعده های مقامات مستقل در قدرت داشتن در مناطق و استان ها، دیده شود.

هرکس با شنیدن این پیشنهاد وسوسه انگیز، اگر تنها شرط برای صلح باقی ماندن اسد باشد، از آن استقبال خواهد کرد. صادقانه باید گفت که باقی ماندن اسد در پستش، اگر کسی باشد که عملی شدن وعده ها را تضمین کند، مشکل خاصی به نظر نمی رسد. با این حال دو مساله وجود دارد. اولین واقعیت این است که رئیس جمهور در سال 2014 در میانه جنگی وحشتناک در انتخابات پیروز شد و هیچ کس نمی داند چگونه موفق به انجام این کار شد. دوم این که دوره ریاست جمهوری وی در سال 2021 به پایان می رسد بنابراین چهار سال طولانی تا قبل از کناره گیری او وجود خواهد داشت و این یعنی زمان کافی برای انحلال نیروهای مخالف و گروه های مشابه.

معامله ای که روسیه در نظر گرفته در واقع یک امکان زندگی است و مخالفان باید آن را بپذیرند. در صورت پذیرش پیشنهاد همه چیز رها شده و اوضاع به شرایط پیش از سال 2011 بازخواهد گشت. مخالفان نباید رویای هر چه می خواهند را در سر داشته باشند و درک کنند که همه چیز وعده داده شده است از جمله دولت ائتلافی، تضمین های قانون اساسی و قوانین مستقل برای استان ها.

با وجود وعده های بین المللی که مرحله ای از صلح و آشتی، اصلاحات و گذار را تضمین می کنند، هرچقدر هم که باور آن سخت باشد باید انتظار داشت که نیروهای مخالف میانه رو با هدف نابود نشدن کشور و دولت و رسیدن به تغییرات مسالمت آمیز به آن تن دهند. ناآرامی ها به صورت مسالمت آمیز شروع شد و برای ماه ها با تظاهرات، آگهی ها و سرودها ادامه یافت. شرایط فعلی دعوتی است برای انتقال مسالمت آمیز که با آن چه در قیام های تونس، لیبی و مصر دیده شد متفاوت است.

همان طور که در بحث در مورد احترام به قانون اساسی، که حتی توسط کسانی که پیش نویس آن را تهیه کرده اند رعایت نشد، و درخواست برای به پایان رسیدن دوره قانونی ریاست جمهوری مشخص است، اینها تنها شگردهای مذاکره با هدف آسان تر کردن شرایط آرام شدن مخالفان و حفظ وضعیت موجود است. به این ترتیب می توان به مخالفان وعده امتیازات بزرگ تر را نیز در آینده داد. مردم سوریه به خصوص نیم میلیون نفری که قربانی و میلیون ها نفری که آواره شده اند و هرگز به خانه های خود برنگشته اند، به خوبی می دانند که پذیرش نظام برای ماندن بر سر کار در طول چهار سال آینده به این معنی است که مخالفین، مردم و تمام وعده هایی را که داده بودند، فروخته اند. این می تواند به معنای پایان مخالفان میانه رو و تقویت افراط گرایانی باشد که مذاکرات را رد کرده اند.

از این رو مخالفان مسئولیت بزرگی برای نتایج حاصل از مذاکره و آن چه امضا خواهند کرد، دارند. هیچ کس باور نخواهد کرد که آنها فریب انتخابات برگزار شده را بخورند. انتخاباتی که در روزهای جنگ برگزار شد و اسد با نزدیک به 89 درصد آرا به پیروزی رسید. بسیاری از کشتارها و تخریب ها پس از انتخابات صورت گرفت آن هم انتخاباتی که گفته می شد 10میلیون نفر از شهروندان در آن رای داده بودند. مشخص است که در آن زمان غیرممکن بود که حتی 2میلیون نفر از شهروندان در انتخابات شرکت کرده باشند. با این وجود قرار است که فریب تکرار شود.

وقتی با شرایطی روبه رو هستید که نظام باید بر سر کار بماند تا جنگ به پایان برسد، بهتر است که سوری ها به تقسیم شدن کشور خود تن بدهند. بگذارید که رئیس جمهور مسئولیت بخشی تضمین شده از کشور را برعهده داشته باشد که در آن اکثریت آرا از فرقه خود را در دست دارد. در این صورت هر بخش از کشور خوشحال خواهد بود و مسائل بدون جنگ و بدون تحمل یک رژیم به پیش خواهد رفت. این ایده توسط ترکیه، ایران و عراق رد شده است چرا که از عواقب نتایجی که ممکن است با آن روبه رو شوند، می ترسند. سوریه ای که آنها بر سرش بحث می کنند مانند شیشه شکسته ای است که می خواهند تکه های آن را به زمان گذشته و قبل از تمام این کشت وکشتارها و تخریب ها برگردانند

منبع: میدل ایست مونیتور/ مترجم: روزبه آرش

+++++++++++++++++++++

.مطالب مرتبط

سوریه با حمایت ایران، روسیه و چین بازسازی خواهد شد

رئیس جمهور سوریه تأکید کرد که دمشق بازسازی برخی نواحی پایتخت را آغاز کرده و در حال حاضر برای بازسازی حلب و دیگر شهرهای آسیب دیده برنامه ریزی می کند.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازایسنا، بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در مصاحبه با شبکه تی بی اس ژاپن گفت: ما بازسازی برخی مناطق حومه دمشق را آغاز کردیم و اکنون برای بازسازی مناطق جدید و شهر حلب برنامه ریزی می کنیم. ما منتظر این نمی مانیم که بحران به پایان برسد و بعد بازسازی را شروع کنیم. مردم سوریه مصمم به بازسازی کشورشان هستند. ما سوریه را خودمان ساختیم و قادریم اکنون آن را بازسازی کنیم.

وی افزود: این اقدام زمان زیادی به طول می انجامد. ما با حمایت دوستانمان روسیه، چین و ایران بازسازی سوریه را آغاز کرده ایم. مشکل زمان نیست بلکه مسئله با اهمیت تر توانایی ما برای بازسازی کشور است و ما نگران این مسئله نیستیم. آنچه که ما را نگران می کند این است که چگونه می توان ذهن کسانی را که به ایدئولوژی های داعش آلوده شده، پاک کرد.

وی گفت: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از اخوان المسلمین است و تظاهر می کند که علیه تروریست های داعش و النصره است اما در واقع همواره از آن ها حمایت می کند.

بشار اسد تأکید کرد: دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا از معدود رؤسای جمهور آمریکایی است که قبلا با دنیای سیاست سروکار نداشته است. اگر اخبار رسانه های مختلف به ویژه رسانه های آمریکایی را دنبال کنیم می بینیم که این رسانه ها هم پیش بینی سیاست های ترامپ را غیرممکن می دانند چراکه آن ها اطلاعات کمی از دیدگاه های ترامپ دارند. تنها مسئله مثبتی که در اظهارات و مواضع ترامپ دیده می شود مسئله مبارزه با تروریسم است. برای همین است که ما امیدواریم دولت آتی آمریکا به تعهدات خود در این باره عمل کند و حمایتش در زمینه تروریسم را تنها به سوریه محدود نکند چراکه تروریسم امروزه تنها مشکل سوریه نیست بلکه مشکلی جهانی است. ما امیدواریم دولت آتی آمریکا در تشکیل یک ائتلاف واقعی برای مبارزه با تروریسم در منطقه صادق باشد.

بشار اسد گفت: ما اگر بخواهیم واضح صحبت کنیم باید بگوییم که داعش سال 2006 تحت نظارت آمریکا در عراق تأسیس شد. داعش تنها در عراق بود و در آن زمان به “دولت اسلامی” معروف بود و زمانی که بحران در سوریه آغاز شد به “دولت اسلامی در عراق و شام” تبدیل شد. از همین جا بود که ترکیه از داعش حمایت کرد. ترکیه از طریق همدستی رجب طیب اردوغان با داعش به صورت مستقیم در قاچاق نفت دست دارد برای همین ما نمی توانیم توقع جنگی صادقانه از سوی ترکیه یا آمریکا علیه تروریسم داشته باشیم.

بشار اسد افزود: مثال واضح دیگر حمله داعش به شهر تدمر (پالمیرا) است. تروریست ها در مقابل چشم آمریکایی ها و پهپادهایشان کنترل مناطقی از تدمر را در دست گرفتند. امروز که ما در حال صحبت کردن هستیم داعش به دیر الزور در شرق سوریه حمله کرده و آمریکایی ها برای توقف داعش هیچ کاری نمی کنند.

بشار اسد درباره مذاکرات آستانه گفت: هر مسئله ای که در این مذاکرات مورد بررسی قرار می گیرد باید در بررسی آن به قانون اساسی سوریه استناد شود چراکه این مسئله به دولت سوریه یا مخالفان یا گروه های تروریستی ارتباطی ندارد بلکه با حق تک تک شهروندان سوری درباره مشخص کردن آینده کشورشان مرتبط است.

وی افزود: در قانون اساسی ما مسئله ای به نام دولت انتقالی وجود ندارد. ما می توانیم یک دولت معمولی داشته باشیم که نماینده تمامی احزاب و گروه های سیاسی باشد. هر کسی می تواند به این دولت بپیوندد؛ دولتی که ما آن را دولت وحدت ملی می نامیم. بعد از تشکیل این دولت می توانیم درباره انتخابات پارلمانی صحبت کنیم.

بشار اسد گفت: استعفای رئیس جمهور یا ابقای وی در قدرت مسئله ای ملی است که با مردم سوریه در ارتباط است چراکه رئیس جمهور در سوریه به صورت مستقیم توسط مردم انتخاب می شود. در نتیجه تنها تصمیم گیرنده در این خصوص صندوق رأی گیری است. تمامی کسانی که می خواهند رئیس جمهور برکنار شود باید به پای صندوق های رأی بروند. دموکراسی در سرتاسر جهان اینگونه است ما بر سر این مسئله نه با مخالفان و نه با هیچ کشوری مذاکره نمی کنیم. این یک مسئله سوری و مرتبط با قانون اساسی است. موعد برگزاری انتخابات یا انتخابات زودهنگام اکنون در مذاکرات مطرح نمی شود اما این تنها راهی است که از طریق آن می توان مشخص کرد که من قدرت را ترک کنم یا خیر. من دلیل مشکلات نیستم. من به عنوان رئیس جمهور باید به کشورم کمک کنم نه اینکه فرار کنم و بگویم من می روم و مردم را می گذارم که به تنهایی از خودشان دفاع کنند. این راه حل نیست. در جریان هر بحرانی رئیس جمهور باید زمام امور را به دست بگیرد و با بحران مقابله کند. بعد از پایان بحران می تواند بگوید که می خواهد برود یا بماند. در آن زمان نیز این مردم سوریه هستند که می گویند بمان یا برو.

بشار اسد درخصوص اتهاماتی که به نظام سوریه و روسیه درباره بمباران بیمارستان ها وارد شده، گفت: در واقع کسانی که روسیه و سوریه را به ارتکاب جنایت ها متهم می کنند همان کشورهایی هستند که از تروریست ها حمایت می کنند از آمریکا گرفته تا انگلیس، فرانسه، ترکیه، قطر، عربستان و کشورهای دیگر.

وی تأکید کرد: آن هایی که به صورت مستقیم از طریق رسانه ها و ارسال سلاح از تروریست ها حمایت کردند حق ندارند به خاطر شهروندان سوری اشک بریزند چراکه همین ها دلیل کشتار مردم بی گناه سوریه طی شش سال گذشته بوده اند.

بشار اسد گفت: وظیفه ما به عنوان رهبران و مسئولان سوری آزاد کردن مردم از دست تروریست هاست. مسئله دیگر این است که هر جنگی قربانی برجای خواهد گذاشت. در هر جنگی کشتار و خونریزی وجود دارد. ما نهایت تلاشمان را به کار بردیم تا از کشته شدن غیرنظامیان ممانعت به عمل آوریم. آن هایی که برای غیرنظامیان اشک تمساح می ریزند آیا یک مدرک آورده اند که نشان بدهد سوریه یا روسیه غیرنظامیان را می کشند. سؤال دیگر این است که آیا از نظر اخلاقی درست است که یک دولت مردم خود را بکشد؟ آیا اگر ما به عنوان دولت یا ارتش یا رئیس جمهور مردممان را کشتیم چرا شش سال توانستیم دوام بیاوریم؟ این منطقی نیست.

بشار اسد تأکید کرد: صحبت کردن درباره تسلیحات شیمیایی به معنای کشتار هزاران نفر در دوره بسیار کوتاهی است و این مسئله از آغاز بحران در سوریه اتفاق نیفتاده است. اما مسئله مهم تر این است که از نظر اخلاقی هیچ دولتی ممکن نیست دست به حملات شیمیایی بزند. همانطور که گفتم هیچ دولتی مردم خود را نمی کشد و از سلاح کشتار جمعی علیه آن ها استفاده نمی کند. مسئله با اهمیت تر این است که ما در سال 2013 معاهده منع گسترش سلاح های شیمیایی را امضا کردیم و زرادخانه هسته ای خود را امحا کردیم. اما در واقع این تروریست ها هستند که از سلاح شیمیایی استفاده می کنند. تروریست ها برای نخستین بار در سال 2013 از سلاح شیمیایی استفاده کردند و ما در بهار همان سال از سازمان ملل خواستیم هیئتی را برای تحقیقات به سوریه بفرستد. آمریکایی ها در آن زمان در تلاش های ما کارشکنی کردند چراکه می دانستند اگر هیئتی به سوریه بیاید مدرک و اسناد کافی دال بر استفاده تروریست ها از گاز کلر علیه سربازان ما را به دست خواهد آورد. برای همین من با تمامی گزارشات و داستان های غرب درباره استفاده نظام سوریه از گاز کلر و خردل مخالفم. این اخبار و داستان ها با هدف خدشه دار کردن چهره دولت و ارتش سوریه منتشر می شود.

بشار اسد درباره روابط سوریه و ژاپن گفت: ژاپن نقش مهم و حیاتی در حمایت از زیرساخت های بسیاری از کشورها از جمله سوریه داشته است. ژاپن تا آغاز بحران سوریه همواره درباره مسائل خاورمیانه بی طرف بود اما با گفتن این اظهارات که رئیس جمهور سوریه باید برکنار شود موضع خود را تغییر داد. سؤال اکنون این است که آیا این مسئله به ارزش ها و اخلاق مردم ژاپن یا قوانین بین المللی استناد دارد یا خیر؟ ما یک کشور مستقل و دارای حاکمیت هستیم و هیچ کسی در جهان حق ندارد مشخص کند که چه کسی باید بماند و چه کسی باید برود. ژاپن نیز مثل بسیاری از کشورهای غربی که هیچ ارتباطی با دولت وکشور ما ندارند حقایق را نمی بینند و در نتیجه نمی توانند هیچ نقشی را ایفا کنند چراکه نمی دانند چه اتفاقی رخ داده و اطلاعاتشان برگرفته از غرب است.

Advertisements