unnamed
خط و نشان کرزی از دهلی نو برای اسلام آباد

کرزی مانند اشرف غنی از آدرس هند در سردترین روابط کابل و اسلام آباد برای پاکستان خط و نشان می کشد در حالیکه سرچشمه تروریستان تاب تحمل دوستی افغانستان به دشمن دیرینه خود را ندارد

به گزارش سایت همایون بنقل ازشبکه اطلاع رسانی افغانستان روابط میان کابل و اسلام آباد با کارشکنی های پاکستان در قبال طالبان و صلح در سردترین حالت خود قرار گرفته است که دلیل شد بر رفت و آمدهای مقام های حکومت حال و گذشته به هند و در تازه ترین سفرها، کرزی از دهلی نو خطاب به پاکستان: نمی توان افغانستان را برای همیشه از صلح بازدارید!

افغانستان در حکومت وحدت ملی بر سر دوراهی دوستی با هند و خشم پاکستان قرار گرفته است و اگر غنی در سال 2014 با دست دوستی و وعده همکاری همه جانبه به پاکستان رفت و پاسخی جز جنگ و هراس افکنی بیشتر ندید اما بارها تلاش برای نزدیکی به هند نیز واکنش شدید اسلام آباد از اخراج اجباری مهاجران گرفته تا ناآرامی بیشتر و انتحاری روبه رو شد.

در این میان حامد کرزی، رییس جمهور پیشین در افتتاحیه کنفرانس سیاسی و جغرافیایی رایسینا در دهلی نو از ابراز نگرانی های خود نسبت به اقدامات امریکا در دولت گذشته به پوتین گفت و اینکه جنگ امریکا و متحدان غربی در برابر هراس افکنی به کاهش تندروی در منطقه و افغانستان نمی رسد.

رییس جمهور سابق تندوری در کشور را رو به گسترش می داند که اگر در زمان زمامداری وی ابرقدرت ها در همکاری و بدون تنش بودند اما اکنون امریکا و روسیه در افغانستان در برابر هم قرار گرفته اند.

طی 15 سال گذشته امریکا تنها قدرت نقش آفرین در افغانستان بوده و روسیه با توجه به تجربه تلخ گذشته و اتفاقات منطقه ای و پیرامون این کشور، بدون دخالت و در فاصله با افغانستان قرار گفته بود اما طی ماه های اخیر اعلام کرد که گفتگوهایی با گروه طالبان داشته است.

هرچند این اقدام روسیه با واکنش های تند برخی مقام های دولتی روبه رو شد اما با توجه به ضعف حکومت در برقراری ثبات و کنترل جنگ در برابر مخالفان مسلح در کنار نفوذ روز افزون نیروهای داعش در شمال، این احتمال نزدیک به واقعیت می باشد که روسیه با به خطر افتادن مرزهای کشورهای تحت نفوذ به دنبال استفاده از گروه طالبان در مقابله با تروریستان داعش است.

از سوی دیگر، کرزی به عنوان منتقد اصلی حکومت وحدت ملی که خود را چهره ای تاثیرگذار در مناسبات کشور می داند، بارها تلاش کرده با روش های گوناگون همچنان به عنوان یک مهره مهم سیاسی هم در داخل و هم خارج کشور نقش آفرینی کند، شخصی که 13 سال زمان داشت تا افغانستان را به ثبات برساند اما با چالش های امنیتی فراوان، فساد و طالبان قدرتمند به حکومت وحدت ملی سپرد.

مناسبات نزدیک از انکشاف گرفته تا سیاست با دولت دهلی نو برای افغانستان به مانند یک بمب ساعتی است زیرا زمانی که مقام های پاکستان آشکارا مسیله کشمیر را مربوط به جنگ مدام افغانستان می داند و محار تروریستان را در دست دارد، رابطه با دشمن دیرینه اسلام آباد، همان ناامنی و کشتار بیشتر است.

اما سال ها مدارای افغانستان با سیاست خصمانه اسلام آباد از تمویل و تجهیز تروریستان گرفته تا دخالت در سیاست داخلی کشور، نتیجه ای جز جنگ همیشگی نداشته است، میراثی که کرزی با سرخم کردن در قبال اسلام آباد و برادر خواندن طالبان برای دیگر مقام ها برجای گذاشت و سخنان اکنون وی در قبال پاکستان تنها همراهی با جریان مردمی و حکومتی ضد این کشور در افغانستان است.

حال کرزی به عنوان مخالف سرسخت امریکا در تغییر رویکرد روسیه در افغانستان به دنبال گرفتن ماهی از آب گل آلود است و یا در پی تجدید قوا به عنوان مهره اصلی تحولات افغانستان؟

شخصی که از فردی گمنام در سیاست به راس قدرت در افغانستان رسید و در سیاسی زیرکانه مخالفان بزرگ را از میدان بیرون کرد و از متحد امریکا به منتقد تغییر رویکرد داد، اکنون به دنبال رسیده به قدرتی است مانند گذشته.

کرزی همان سیاستمداری با سیاست گذشته است: نزدیکی به اسلام آباد و طالبان! و اگر از آدرس دهلی نو خطاب به پاکستان از صلح می گوید در پی صلح آلوده به طالبان و پاکستان می باشد نه نابودی تروریست و خودکفایی سیاسی افغانستان

+++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

افزایش اتهام‌ها بر شورای عالی صلح /وحید مژده: طالبان برای تسهیل عملیات انتحاری برخی افراد را خریداری می‌کنند

ابوبکر صدیق/ چهار شنبه 29 جدی

شورا عالی صلح تاهنوز یک نهاد قابل اعتماد برای مردم افغانستان نبوده است.
برخی از آگاهان و اعضای کمیسیون دفاعی مجلس نماینده‌گان با بیان این‌ مطلب به روزنامۀ ماندگار می‌گویند که شورای عالی صلح یک نهاد غیر قابل اعتماد است.
آنان باور دارند که شورای عالی صلح با هزینۀ هنگفتی که صرف می‌کند دستاوردی برای مردم و دولت نداشته است.
این درحالی است که یک عضو مجلس سنا که همزمان عضو شورای عالی صلح نیز است، ادعا کرده که برخی از اعضای شورای عالی صلح حامیان طالبان هستند و فرزندانشان فرماندهان ارشد طالبان در هلمند می‌باشد.
وحید مژده آگاه مسایل سیاسی در مصاحبه با رورنامۀ ماندگار می‌گوید: شورای عالی صلح از آغاز تأسیس تا هنوز یک نهاد غیر قابل اعتماد برای مردم بوده است.
آقای مژده افزود: در مورد آنچه که از طرف یک عضو شورای عالی صلح و مجلس سنا صورت گرفته باید وضاحت بیشتر داده شود و چهره افرادی که فرزندانشان فرماندهان طالبان هستند و خودشان در شورای عالی صلح حضور دارند، افشا شود.
آقای مژده باور دارد که دولت از چنین مسأله‌یی بی‌خبر است؛ در گذشته در سال(۲۰۰۹) دولت برای برخی از فرماندهان طالبان پول می‌داد و برنامه این بود که با دادن پول و برخی امتیازات می‌خواستند، فرماندهان طالبان را متمایل به پروسۀ صلح کند.
او گفت: این موضوع به حدی بود که برخی از فرماندهان طالبان در پاکستان پول دار می‌شدند و از این طریق فرزندانشان در پاکستان به مدرسه‌های مدرن می‌رفتند و منازل با قیمت بلند به کرایه می‌گرفتند.
آقای مژده هرچند حضور برخی از بسته‌گان اعضای شورای عالی صلح و مقامات دولتی را در صفوف طالبان رد نمی‌کند؛ اما می‌گوید: برخی افراد مهم طالبان از قبیلۀ اچکزی و فرماندهی عمومی طالبان در حال حاضر به دست افراد از قبیلۀ نورزی است؛ اما شمار زیاد از این قبیله‌ها در سمت‌های دولتی قرار دارند و این روابط در اجتماع لویه قندهار یک امر معمول است.
آقای مژده رسیدن افراد انتحاری را تا نزدیک‌ترین و مشخص‌ترین مکان پرسش برانگیز می‌داند؛ اما می‌گوید در رسیدن افراد انتحاری تا نزدیک‌‎ترین و امن‌ترین مکان‌ها تنها دست اعضای شورای عالی صلح دخیل نبوده بلکه دست‌های دیگر نیز در این امر همکاری می‌کنند.
این آگاه مسایل سیاسی باور دارد که طالبان برخی افراد را خریداری می‌کنند و توسط آن‌ها مواد منفجره خود را تاهدف مشخص انتقال می‌دهند.
او گفت: احتمال دارد اعضای شورای عالی صلح در انتقال افراد انتحاری دخیل باشند؛ اما افراد و مقامات بلند رتبۀ دولتی نیز در این عرصه دخیل هستند.
آقای مژده از کسانی که تنها ادعاها را مطرح می‌کنند خواست تا در این مورد با جزییات بیشتر به افشا چهرۀ افراد بپردازند در غیر صورت کتمان از حقیقت خدمتی است برای دشمنان کشور.
هم‌چنان، برخی از اعضای کمیسیون دفاعی مجلس نماینده‌گان شورای عالی صلح را نهاد بی‌اعتماد دانسته می‌گویند که از آغاز تأسیس تا هنوز این شورا با مصرف هزینۀ هنگفت دستاوردی نداشته است.
علی اکبر قاسمی عضو کمیسیون دفاعی مجلس نماینده‌گان، هرچند حضور فرزندان برخی از اعضای شورای عالی صلح را به عنوان فرماندهان ارشد گروه طالبان رد و تایید نمی‌کند؛ اما دست برخی از مقاماتا بلند پایۀ حکومتی را در انتقال افراد انتحاری تا ساحات مهم کابل دخیل می‌داند.
آقای قاسمی می‌افزاید: اگر دست مقامات حکومتی و برخی چهره‌ها در انتقال افراد انتحاری دخیل نباشد توان رسیدن بر مکان‌های مهم را ندارند.
به گفتۀ این عضو کمیسیون دفاعی مجلس نماینده‌گان، با آن‌که هزینۀ هنگفتی مالی صرف شورای عالی صلح می‌‍‌شود؛ اما این شورا هیچ دستاوردی در طول زمانی که ایجاد شده نداشته است.
این در حالی است که پیش از این شیرمحمد آخندزاده عضو مجلس سنا ادعا کرده بود که برخی از اعضای شورای عالی صلح حامی گروه طالبان هستند.
او گفته بود که فرزندان برخی از اعضای شورای عالی صلح فرماندهان ارشد طالبان در هلمند هستند. این عضو مجلس سنا ابراز نگرانی کرده که افراد انتحاری توسط موترها این چهره‌ها به اهداف مشخص در کابل انتقال می‌یابد.
او گفته که برای اثبات این موضوع اسناد و مدارک موثق در اختیار دارد.
اما، امین‌الدین مظفری سخنگوی شورا عالی صلح گفته است که اعضای شورای عالی صلح توسط رییس جمهور غنی انتصاب شده و ادعاهای که در برابر این افراد صورت می‌گیرد به اسناد و شواهد معتبر نیاز دارد. پیش از این حکیم مجاهد عضور شورای عالی صلح به دلیل حمایت از طالبان برکنار شده است

Advertisements