15965917_694429097390464_6590916774970420004_n

عطا محمد نور از رییس جمهور غنی می خواهد که حکم بازداشت عبدالحکیم مجاهد مشاور شورای عالی صلح را صادر کند.

آقای نور، عبدالحکیم مجاهد را مزدور بیگانه گان می خواند و گفته های اخیر وی را به دور از عقلانیت می داند. سرپرست ولایت بلخ می گوید که اگر این عضو شورای عالی صلح بازداشت نشود، مردم پاسخ دندان شکن به آن خواهند داد.

عبدالحکیم مجاهد به روز پنجشنبه در محفل رونمایی پژوهش مرکز مطالعات راهبردی افغانستان در باره صلح، دکتر نجیب الله احمدزی رئیس جمهور پیشین کشور را خاین و جانی، احمد شاه مسعود قهرمان ملی کشور را بغاوتگر و حکومت برهان الدین ربانی را عامل ناهنجاری ها و نظام کنونی را افراطی و غیر قابل پذیرش گفته بود.

آقای مجاهد که در حال حاضر به عنوان مشاور شورای عالی صلح ایفای وظیفه می کند و یک دوره سرپرست شورای عالی صلح هم بوده و در گذشته به عنوان نماینده طالبان در نیویارک نیز کار کرده است در بخشی از سخنانش در مورد دکتر نجیب الله گفت: ” در مورد خائنی به این بزرگی و جانی به این بزرگی سوال می شود که وی چرا به دار آویخته شد؟” وی در گوشه دیگر سخنان اش، حکومت برهان الدین ربانی را عامل ناهنجاری ها و احمد شاه مسعود را بغاوت گر می گوید و نظام فعلی را هم افراطی و غیر قابل پذیرش برای مردم خوانده افزود: “کدام ملا به احمدشاه مسعود فتوا داده بود که بر ضد یک حکومت قانونی، شرعی و یک رژیم با امن از پنجشیر بغاوت را شروع کند؟”

این حرف ها واکنش های زیادی داشته شبیه این نوشته عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ که خواستار بازداشت عبدالحکیم مجاهد شده است. آقای نور در برگه رسمی فیسبوک خود نوشته که نخست با دشمن مان در درون نظام باید محاسبه كنيم !

وی افزوده: “اظهارات غير منطقى و به دور از عقلانيت يك عضو شوراى عالى صلح، نشان ميدهد كه ما نيازمنديم پيش از رفتن به مصاف دشمن در خطوط نبرد، دشمنان مردم ما را از درون نظام تصفيه كنيم. وقتى يك عضو يك نهاد مهم براى صلح، آنانى را كه هر روز مردم بيگناه ما را به خاك و خون مينشاند، فرشته هاى صلح مينامد و به شهيد صلح و قهرمان ملى كشور، بى حرمتى ميكند، بايد جايگاهش پشت ميله هاى زندان باشد نه مقام اعزازى. هنوز خون شهداى كابل، قندهار و هلمند نخشكيده است كه يك مزدور منش با تفكر گنديده و بوگينش، عاملين مرگ مردم را، فرشته هاى صلح ميخواند و از جنگ آنان به قداست ياد ميكند. …”

پس از نشر این خبر کابران شبکه های اجتماعی واکنش های جدی در قبال این اظهارات داشتند مثلا” کاربری نوشته: “مردم افغانستان باید شورای عالی صلح را بسته کنند واین نوکر را به سرک دارالامان بیاورند تا کار که فروشته های این نوکر کرده بیینند و بعد اعدام شود.”

کاربر دیگری می گوید: ” دلم برای ملت افغانستان می سوزد. این ره که تو میروی به سوی حورهای بهشت است ملا صاحب!” به همین ترتیب دیگری: “تا زمانیکه شجره خبیثه همچو افراد در نظام باشد روی صلح وامنیت را نخواهید دید.” و بلاخره “اینه مجاهد آفرین، طالبان فرشته ها اند، وطن بی صاحب همین است هم با دولت کار می کند و هم طالب است.”

اما عبدالحکیم مجاهد در واکنش به حرف های عطا محمد نور می گوید که اگر قانون اجازه دهد آماده بازداشت شدن است مشاور شورای صلح می گوید طالبان را تا وقتی مقدس و فرشته های صلح می دانسته که در برابر نظام کمونیستی سابق جنگیده بودند نه حالا.

عبدالحکیم مجاهد مشاور شورای عالی صلح در صحبت با آریانانیوز گفت: ” فکر می کنم برداشت غلط صورت گرفته است، در افغانستان در تمام رژیم ها افراط بوده است، هم در رژیم کمونیست ها افراط بوده، هم در رژیم مجاهدین و هم در رژیم طالبان، هم رژیم فعلی و رژیم حامد کرزی، بگونه افراطی عمل کرده اند”.

تاکنون ریاست جمهوری و شورای عالی صلح در مورد سخنان آقای مجاهد واکنشی نداشته اند.

گزارشگر: باعث حیات

Advertisements