استقبال دولت از شکار پرندگان کمیاب!

علیرغم هشدار آگاهان امور به انقراض برخی از پرندگان کمیاب، نه تنها این مساله هیچگاه به طور جدی از سوی دولتمردان پیگیری نشده، بلکه در برخی از موارد، اعراب شکارچی به دعوت مسئولین محلی به افغانستان سفر کرده و مورد استقبال گرم نیز قرار میگیرند.
افغانستان به دلیل داشتن پرندگان وحشی و کمیاب، مکان مناسبی برای شکار و تفریحات اعیانی است؛ این نوع تفریح که بیشتر مناسب ذائقه کشوهای عربی است همه ساله تعداد زیادی از شاهزادگان و ثروتمندان عرب را به افغانستان کشانده و در پی آن، نگرانی فعالان محیط زیست از انقراض پرندگان نایاب افغانستان را هر سال افزایش می دهد.

با این حال، علیرغم هشدار آگاهان امور به انقراض برخی از پرندگان کمیاب، نه تنها این مساله هیچگاه به طور جدی از سوی دولتمردان پیگیری نشده، بلکه در برخی از موارد، اعراب شکارچی به دعوت مسئولین محلی به افغانستان سفر کرده و مورد استقبال گرم نیز قرار میگیرند.

در روزهای اخیر، سفر یک هیئت 60 نفره که متشکل از افراد ذی نفوذ قطر و شاهزادگان این کشور است بار دیگر این موضوع را به سرخط اصلی رسانه های افغانستان تبدیل کرد.
گفته می شود این شکارچیان مورد استقبال مقامات ولایت فراه نیز قرار گرفته اند؛ استقبال از شکار گونه های در حال انقراض حیوانی نشانگر اوج قانون گریزی و بی توجهی به محیط زیست می باشد. متاسفانه مسئولین کشور که خود باید حافظ و مجری قانون باشند، بر این بی قانونی مهر تایید زده و موجب انقراض گونه های نادر زیست محیطی می شوند.

شکار پرندگان کمیاب در حالی توسط ثروتمندان عرب در افغانستان صورت می گیرد که منع شکار پرندگان نادر توسط رئیس جمهور پیشین تبدیل به قانون گردید و به مقامات کشور ابلاغ شد. طی چند سال گذشته قشرها مختلف جامعه به خصوص نمایندگان مردم در شورای ملی و همچنین اعضای جامعهٔ مدنی نیز از نقض فرمان منع شکار که از سوی رئیس جمهور کرزی صادر شده بود به شدت انتقاد کرده اند.
فرمان رئیس جمهور پیشین در مورد منع شکار در افغانستان قانونی است که هر از گاهی توسط خارجی ها در افغانستان نقض شده است.

البته این اهمال فقط در کشور ما صورت می گیرد و دیگر کشورهای منطقه از جمله پاکستان که مکان مناسبی برای شکار هستند نسبت به این رویه واکنش های مناسب را نشان داده اند.
شکار «هوبره» در پاکستان توسط شاهزاده های قطری که هر سال موج اعتراض رسانه ها و برخی مسئولان را به دنبال دارد، امسال بیش از سال های گذشته مورد توجه رسانه های این کشور قرار گرفته و حتی به دلیل برخی مسائل، تا حدی رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته است.
امسال، دولت ایالتی خیبرپختونخوا که توسط حزب «تحریک انصاف» (از جمله احزاب مخالف سر سخت حزب حاکم پاکستان) به رهبری «عمران خان» اداره می شود، اعلام کرد که اجازه نخواهد داد شاهزادگان قطری در محدوده این ایالت، به شکار هوبره ها بپردازند.

البته این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که دولت وحدت ملی مشکلات داخلی و بین المللی زیادی را تجربه می کند و توقع رسیدگی به این امور کمی دور از واقع اندیشی است.
به هر حال، وجود حیوانات کمیاب در هر کشوری، تدابیر ویژه برای محافظت از آنها را نیز می طلبد و بسیار مناسب بود که مسئولین کشور نیز با در نظر داشت خطر انقراض این حیوانات، قانون منع شکار را مورد توجه قرار داده و از آنها در برابر شکارچیان خوشگذران محافظت کنند

.