asad

ایستادگی بشار اسد

از او یک قهرمان ملی ساخته

بشار پزشک متخصص چشم و متولد دمشق است. او تحصیلاتش را در لندن تمام کرد و بدلیل استعداد زیاد، مرحله تخصصی اش را بجای پنج سال، دوساله تمام كرد. در لندن با “اسماء” ازدواج کرد که متخصص کامپیوتر و کارشناس سرمایه گذاری دارو و بیوتکنولوژی است. پدر اسماء اسد نیز متخصص قلب اهل سوریه مقیم لندن است.
پس از پدرش “حافظ اسد” برادر بزرگش باسل اسد جانشین پدر شد. آن زمان بشار مشغول درس و تحصیل در لندن بود. باسل اسد خیلی زود در یک حادثه رانندگی کشته شد.
اسماء، یكسال بعد از ازدواج با لباس معمولی و بی آن که کسی بداند او همسر بشار است به بیش از سیصد روستا و مدرسه و بیمارستان در سوریه رفت و از نزدیك با دردهای مردم آشنا شد. ازدواج آنها بسیار ساده برگزار شد و هیچ تصویری از ازدواج آنها در مطبوعات و رسانه ها چاپ نشده است. بشار اسد فضای بسته سیاسی دوران پدرش را باز کرد و مدرنیزاسیون سوریه در زمان او آغاز شد. همسرش اسماء اسد چندین مركز فرهنگی، آموزشی و ورزشی را اداره می كرد و به گفته سازمان ملل، تغییرات زیادی در وضعیت مردم ایجاد كرد. آنجیلا جولی و برد پیت از طرف سازمان ملل به سوریه سفر و با اسماء اسد ملاقات كردند و از سادگی و از اینكه بدون محافظ رفت و آمد می كند متعجب شدند. روزنامه های پاری ماچ و فاكس نیوز از زندگی و پیشرفت مردم سوریه و فعالیت های فرهنگی اسماء اسد بسیار نوشتند .
بشار اسد از همان ابتدا، مانند پدرش در جبهه مخالف اسراییل قرار داشت. رفعت اسد (عموی بشار اسد)، پس از ترور رفیق حریری در لبنان و تلاش برای كودتا در سوریه از کشور گریخت و در فرانسه پناهنده شد و به كمك “سرهنگ جلود” وزیر سابق دفاع كه داعیه جانشینی حافظ اسد را داشت و در فرانسه زندگی می كرد، “ارتش آزاد سوریه” را در تركیه پایه ریزی كرد.
در جنگ عراق و ایران، سوریه تنها كشور عربی بود كه به ایران اسلحه و تجهیزات و مهمات داد، در حالیكه غرب و تمامی كشورهای عربی و مخالفین جمهوری اسلامی مستقر در عراق به صدام یاری می رساندند. نزدیكی بشار اسد به جمهوری اسلامی و بخصوص زمانی که قرار شد لوله های گاز ایران از طریق عراق به سوریه منتقل بشود تا از انجا به كشورهای اروپایی برسد، اتحادیه عرب را سخت نگران كرد، بخصوص كه وجهه اتحادیه عرب هم در مقابله با اسراییل و سازش با آنها در دنیای عرب خراب شده بود.
از این زمان، مخالفت اتحادیه عرب با بشار اسد علنی شد. با شروع تظاهرات مسالمت آمیز مردم در سوریه، اتحادیه عرب شروع به تحریك و سرمایه گذاری برای گسترش اغتشاش کرد و از گروه های سنی مخالف بشار به این بهانه كه بشار اسد از شیعیان علوی سوریه است حمایت کرد، بخصوص كه بشار اسد با لوله كشی گاز قطر و رساندن آن به اروپا از طریق سوریه مخالفت كرده بود. علیرغم تمام تلاش اتحادیه عرب و غرب به رهبری آمریكا برای سرنگونی بشار اسد و تجزیه سوریه، روسیه پشت سوریه و اسد ایستاد.
به این ترتیب، یك متخصص چشم تحصیل كرده انگلستان را هیاهوها و تبلیغات رسانه ای غرب و منطقه مبدل به دیكتاتور بزرگی کردند كه می رفت سرنوشت قذافی را پیدا كند. انگلستان در خلال جنگ حاضر شد به همسر بشار اسد همه امكانات را بدهد تا به لندن باز گردد اما او به كشور و همسرش خیانت نكرد. آن گروه از ایرانیانی که چشم و گوش بسته خود را به رسانه های غربی می سپارند و تبلیغات آنها را تکرار می کنند، به یکباره فراموش کردند که تنها دولت سکولار منطقه زیر ضربه گرفته شده است. این همان چاله ای بود که در مصر در آن افتادند و از حکومت “مرسی” اخوان المسلمین حمایت کردند و با رویاهای دمکراتیک قیام افسران مصری علیه حکومت مرسی را بعنوان کودتا محکوم کردند.
همین ایرانی ها فراموش می کنند که اگر بشار ایستادگی نمی کرد اکنون ابوبکر البغدادی حاکم سوریه بود و یا یکنفر را از طرف خود بر سوریه حاکم کرده و خود راهی افغانستان می شد و یا به سمت ایران حرکت می کرد تا حکومتی سلفی را حداقل در بخش هائی از ایران حاکم کند

+++++++++++++++++++++++++++++++.

مطالب مرتبط

 

کنفرانس صلح در سوریه

پیش و یا پس از

ورود ترامپ به کاخ سفید؟

ترجمه و تدوین از اومانیته- آذرنگ

halab

زودی قرار است یک کنفرانس سه جانبه میان سران روسیه- ترکیه- ایران در جمهوری قزاقستان برپا شود که از هم اکنون گفته می شود احتمال شرکت بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز در آن محتمل است که اگر چنین شود، کنفرانس سران چهار کشور خواهد بود و نه کنفرانس سران سه کشور.

مقدمات این کنفرانس، پس از بازپس گرفتن شهر حلب از داعش و دیگر واحدهای نظامی وابسته به داعش مانند جبهه النصره در مسکو و میان وزرای خارجه روسیه و ایران و ترکیه فراهم شد. این دیدار همزمان بود با ترور سفیر روسیه در ترکیه و یک روز پیش از انتقال جسد وی از ترکیه به مسکو. دستور کار کنفرانس قزاقستان که در شهر زیبای “آستانه” این جمهوری برگزار می شود، آتش بس سراسری و خاتمه جنگ در سوریه و یافتن راه حلی برای انجام انتخاباتی است که در آن اپوزیسیون طرفدار خاتمه جنگ شرکت داشته باشد. این شرکت و حضور شامل داعش و گروه های وابسته به آن نخواهد بود.

به نوشته روزنامه اومانیته شکست داعش و جبهه النصره در شهر حلب و بازپس گیری آن توسط ارتش سوریه نقش کلیدی در حل مسئله سوریه و خاتمه جنگ در این کشور داشت و نگرش نسبت به موقعیت دولت مرکزی سوریه و چشم انداز صلح دراین کشور را تغییر داد.

اومانیته می افزاید: شتاب برای صلح در سوریه روز به روز بیشتر می شود و در دیدار سه جانیه وزرای خارجه روسی، ترکیه و ایران در مسکو راه حل های نوینی برای صلح در سوریه طرح و بررسی شد که در راس آنها پایان مداخله خارجی و جلوگیری از کمک رسانی نظامی به سازمان ها و گروه های مسلح بود. اکنون این مسئله مطرح است که کنفرانس قزاقستان پیش و یا پس از مراسم سوگند و تحلیف ترامپ بعنوان رئیس جمهور جدید امریکا برپا می شود و یا پس از آن؟ آیا مسکو تمایل دارد در زمان ریاست جمهوری ترامپ این کنفرانس را برگزار کند تا به نوعی او را نیز شریک کنفرانس کند و یا پیش از آن که ترامپ رسما کار خود را شروع کند کار سوریه را تمام و قرار داد صلح را میان دولت سوریه و متحدان آن از یکسو و سازمان های اپوزیسیون از سوی دیگر منعقد کند؟

سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در پایان دیدار وزرای خارجه ایران ترکیه و روسیه در مسکو گفت که در آن دیدار توافق بر سر بیانیه صلح (اعلامیه مسکو) تا حدود زیادی حاصل شده است و حتی آن را هر سه وزیر خارجه امضاء نیز کرده اند.

“ایگور دانو” مدیر مرکز تحقیقات سیاسی فرانسه- روسیه می گوید:

پس از بازپس گیری حلب این دومین شهر بزرگ سوریه و قعطنامه سازمان ملل متحد درباره ضرورت صلح در سوریه، روسیه به دیپلماسی خود سرعت بخشیده است. شواهد نشان میدهد که تا زمان ورود ترامپ به کاخ سفید دیپلماسی روسیه بدقت زمانبندی شده و براساس آن عمل می شود. بارک اوباما با اقدام به اخراج 35 دیپلمات و کارمند سفارت روسیه در امریکا تلاش کرد تا در طرح زمانبدی شده سیاست خارجی روسیه خلل وارد آورد اما واکنش روسیه و شخص پوتین خلاف انتظار او بود زیرا روسیه مطابق طرح زمانبدی شده خود تا ورود ترامپ به کاخ سفید پایبند است و تسلیم اقدامات خصمانه و تکراری کاخ سفید و اوباما نمی شود.

روسیه سیاست خود را برای مذاکرات صلح بین رژیم سوریه و مخالفان  بدون استفاده از  زور و جنگ و مداخله نیروهای زمینی در منطقه به اجراء گذارد. بویژه که اکنون ارتش سوریه برای مبارزه علیه مخالفان رژیم که از طرف غرب و ترکیه و کشورهای خلیج فارس حمایت می‌شوند از قدرت مطلوبی برخوردار است.

جهان اکنون در انتظار واکنش های امریکا و اروپا در منطقه خاورمیانه است. روسیه به سهم خود دیپلماسی صلح را پیش می برد. پس از تصمیم روسیه برای مداخله نظامی در سوریه در 30 سپتامبر  این کشور تبدیل به یکی از ارکان مهم و غیر قابل انکار حل بحران سوریه تبدیل شد.

متخصص امور خاور میانه “فاریس بلانش” در مصاحبه با روزنامه فیگارو گفت: روسیه میخواهد در صحنه بین‌المللی جای گذشته خود را که در دوران اتحاد جماهیر شوروی در خارج از مرزهای خود داشت  باز یابد. ایجاد توازن در روابط بین‌المللی و مقابله با رهبری بلامنازع ایالات متحده از سیاستهای روسیه است. البته، دیپلماسی صلحی که پوتین پیش می برد نشان میدهد که روسیه تمایلی به چالش در منطقه خاورمیانه ندارد. و می خواهد بحران ها بدون جنگ حل شوند. بازگشت روسیه به صحنه بین‌المللی تا حدود زیادی در دوران پوتین آغاز شد. پوتین بعنوان معمار این سیاست طبق قانون تا سال 2018 می تواند رئیس جمهور باشد. آیا دیپلماسی بازگشت روسیه بعنوان یک قدرت به عرصه جهانی که از سال 2014 آغاز شده در سال 2018 خاتمه می یابد؟ (پوتین در آخرین کنفرانس خبری خود که بمناسبت پایان سال 2016 در مسکو و با شرکت  بیش از 1400 خبرنگار برگزار شد، در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران خارجی که درباره منع قانونی ادامه ریاست جمهوری او برای یک دوره چهارساله دیگر سئوال کرد گفت:«هنوز صحبت دراین باره زود است، اما همیشه راه های قانونی وجود دارند!»)

به هر ترتیب جهان اکنون شاهد آتش بس در سوریه است. آتش بسی که تا کنفرانس قزاقستان باید ادامه یابد. به گفته پوتین 3 سند بین طرفین برای آتش بس به امضاد رسیده است. ابتدا توافقنامه آتش بس.  دوم احترام به شرایط آتش بس و سوم پیش بردن روند مذاکرات صلح.

امضاء این توافقنامه به معنای قطع مطلق مبارزه در خاک سوریه نیست. ارتش سوریه اعلام کرد که نیروهای داعش و جبهه النصره و گروه های وابسته به آن هیچ تعهدی در این مورد نداده‌اند و آتش بس شامل حال آنها نمی شود. از جمله مسائلی که ترکیه روی آن پافشاری می کند خروج همه نیروهای خارجی از سوریه است. این پافشاری شامل نیروهای نظامی ایران و بویژه حزب الله لبنان می شود.

http://www.humanite.fr/syrie-dans-lapres-alep-la-russie-dicte-le-tempo-diplomatique-629072

 

Advertisements