دکترمهدی

موضع بحث بر انگیز روسیه و چین در قبال طالبان را دو دلیل می توان آورد:
1. این دو کشور می بینند که حلقاتی در دولت افغانستان، در تبانی و همکاری با عربستان، ترکیه و ایالات متحده‌یِ امریکا، جریان موسوم به داعش را به شمال افغانستان منتقل می سازد. یکی از اهداف این فعالیت ها، ایجاد بی ثباتی در آسیایِ میانه -در نزدیکی مرزهایِ این دو کشور- است. روسیه در دوره‌یِ پس از فرو پاشی اتحاد شوروی، به تهدید مشابهی از جانب کشورهایِ مذکور-به اضافه‌یِ پاکستان- مواجه بود. عنصر بی ثبات کننده‌یِ آن زم…ان طالبان بودند که توسط نیروهایِ مقاومت مهار می شدند.
اما اینک نیرویِ مقاومتی در میان نیست، روسیه به کی ها باید متوسل شود تا سدی در بیرون از مرزهایِ نفوذ خویش -در برابر تهدید داعش- افراز نماید؟
2. روسیه فشار هایِ رو به افزایش امریکا بر خویش را، چه در اوکراین و چه در سوریه، باید در یکی از حوزه هایِ نفوذ امریکا پاسخ بگوید. افغانستان اتگشت افگار امریکاست؛ برای روسیه موضعی بهتر از اینجا وجود ندارد. طالبان را باید دستگیری نماید.
البته چین نیز دلایلی برای پیوستن به این جبهه دارد که فعلاً قصد بررسی آن ها را نداریم. ولی سوال اصلی در چگونگی ایفای نقش پاکستان است؛ آیا این کشور شریک عربستان و ترکیه، در سویِ دیگر همین بازی نیست؟ چه کسی نیروهایِ مسما به داعش را از مرزهایِ پاکستان با بدخشان وارد شمال افغانستان می سازد؟ به عباره‌‌یِ دیگر، آیا پاکستان همان بازیی را که با امریکا زیر نام مبارزه با تروریزم پیش می برد(هم پول می گرفت و هم از تروریستان حمایه می کرد)، با روسیه و چین در پیش نگرفته؟ آیا پاکستان سلاح کهنه، زنگ زده و- تقریباً – از کار افتاده‌یِ بنام «طالبان» را به روسیه و چین بفروش نمی رساند؟

+++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

چین و روسیه به دنبال اضمحلال قدرت آمریکا در منطقه

مسکو میزبان نشستی بود که وضعیت امنیتی را در سطح منطقه بخصوص افغانستان به بحث و بررسی گرفت.

به گزارش سایت همایون بنقل از شبکه اطلاع رساني افغانستان عارف رحمانی عضو مجلس نمایندگان گفت: روس ها تهدیداتی را از ناحیه داعش در افغانستان احساس می کنند و گویا احساس می کنند که ممکن است آمریکای ترامپ هم بخواهد در افغانستان و در قبال روسیه سیاست کلینتون و اوباما را بازی کند و داعش را هم که در سوریه در حال شکست خوردن است و در عراق مضمحل می شود، به افغانستان بیاورد.

وی افزود:چین اژدهای زرد هم می خواهد که در همکاری با روس ها که ویژگی های مشترک زیادی را دارند هژمونی آمریکا را در نظام بین الملل محدود کند و با حضور در قضایای افغانستان در بحث صلح، در بحث جنگ و حضور در قضایای افغانستان یک حوزه ای از منافع و میدان مانور را برای خود تعریف کند.

Advertisements