n00136104-b

دولت قاطعانه مقابل جریان‌های تروریستی و تکفیری بایستد

/مساجد امن نشوند مانع فعالیت نهادهای دولتی می شویم

پس از تشدید حملات تروریستی به اماکن مقدس و ترور شخصیت‌های مهم در شهر هرات، مردم این شهر در یک تجمع اعتراض‌آمیز کم‌کاری دولت در بخش تامین امنیت را عامل این رویدادها عنوان کردند.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازخبرگزاری آوا، صدها تن از مردم هرات اعم از شیعه و سنی صبح امروز با تجمع در مقابل دفتر والی این ولایت، نسبت به ترور علما و حملات انفجاری بر مساجد این شهر واکنش نشان دادند.
این مردم در حالی که شعار “مرگ بر منافق و مرگ بر تروریست را سر می‌دادند، در گفتگو با خبرنگار آوا از دولت خواستند تا این‌گونه قضایا را به گونه‌ای جدی مورد پیگیری قرار داده و عاملان آن را بازداشت نمایند.
حجت الاسلام و المسلمین “توکلی” از علمای برجسته شهر هرات گفت که تجمع امروز به دلیل شهادت پنج تن از علمای این شهر است که طی سه سال گذشته توسط دشمنان اسلام به شهادت رسیدند.
وی گفت که مردم هرات بیش از ۱۳ سال است که به مسوولین گفته‌اند که افراط‌گرایی یک پروژه‌ی خارجی بوده و در زمینه‌های مختلف در حال تبلور است، اما دولت‌مردان این موضوع را جدی نگرفته و هیچ‌گونه پاسخی به مردم نداشتند.
او افزود که امروز ما فقط قسمتی اندکی از مردم را به میدان آوردیم تا به دولت‌مردان بفهمانیم که اگر می‌توانند امنیت را در مساجد برای علما تامین کنند که خوب، اما اگر نمی‌توانند اعلام کنند تا از راه‌های دیگری این مساله را پیگیری کنیم.
توکلی تاکید کرد که در قضیه انفجار در مسجد امام باقر(ع) هرگز اهل‌سنت را مقصر نمی‌دانیم زیرا علمای اهل‌سنت همیشه همگام با شیعه در حرکت بوده‌اند.
وی اذعان داشت که از مسوولین دولتی به طور جدی تقاضا داریم تا موارد افراط‌گرایی را پیدا کرده و علیه آنان اقدام کنند.
در ادامه حجت اسلام والمسلمین “احمدعلی جبرئیلی” عضو سابق پارلمان کشور در سخنان خود در این تجمع گفت: دشمنان مردم با هدف ایجاد نفاق میان شیعه و سنی دست به چنین اقداماتی می‌زنند اما مردم مسلمان کشور و به خصوص شهر هرات دارای درک و آگاهی بالایی هستند.
وی با اشاره به ترور علمای دینی در هرات گفت که به دلیل اینکه این افراد به دنبال ایجاد وحدت در میان مردم هستند، هدف حملات تروریستی قرار می‌گیرند.
جبرئیلی گفت که احساس می‌شود که دولت‌مردان در مقابل گروه‌های تروریستی کم‌کاری می‌کنند و در این میان مسوولین دولت ضرر خواهند کرد.
این عالم سرشناس در شهر هرات نیز تاکید کرد که مردم هرات از مسوولین دولتی می‌خواهند تا قاطعانه مقابل جریان‌های تروریستی و تکفیری بایستند.
جبرئیلی گفت: امیدواریم که با اقدامات مسوولین ولایت هرات و تدابیری که از کابل سنجیده می‌شود، نقطه‌ی پایانی بر این جنایات گذاشته شده و دیگر شاهد چنین جنایتی در هرات نباشیم.
او تاکید کرد که اگر این قضیه تکرار شده و دست‌های آلوده شناسایی نشود، برای مردم هرات فراخوان داده و منطقه اطراف ساختمان اداری ولایت را مملو از حضور مردم خواهیم کرد.
وی گفت” در صورتی که این کشور برای ما، شخصیت‌ها و علمای ما امن نباشد و مساجد ما تخریب شود، کسی نخواهد گذاشت تا اداره‌های دولتی فعالیت داشته باشند و اگر برای روزها و هفته‌ها نیز به طول انجامد، ما در اطراف ساختمان اداری ولایت نشسته تا مسوولین از کابل به هرات آیند و پاسخگوی ما باشند”.
“احمدعلی غوردروازی” یک تن از فرماندهان جهادی و رهبر حزب الله افغانستان نیز طی سخنانی گفت که دشمنان مردم کشور از فرصت‌های گوناگونی استفاده کردند تا نفاق را در میان مردم راه‌اندازند اما موفق نشدند.
به بیان او دشمنان طی سال‌های گذشته تلاش کرده‌اند تا اختلافات را جنبه‌ی مذهبی بدهند و از آنجایی که مردم کشور تجاربی را در این زمینه‌ها دارند، دشمن تا امروز به هدفشان نرسیده‌اند.
وی نیز گفت که دولت با در این خصوص دقیق عمل کند.
به بیان این رهبر جهادی مردم در تمام زمینه‌ها از دولت پشتیبانی کرده‌اند و تنها توقعی که از دولت دارند، تامین امنیت است.
از سوی والی هرات مانند گذشته رویداد‌های تروریستی را به گروه‌های تکفیری نسبت داد و مردم را دعوت به اتحاد و یکدلی کرد.
محمد آصف رحیمی گفت که نیروهای امنیتی به طور شبانه روزی در حال جنگ با دشمن و تامین امنیت بوده و هستند تا مسببان حملات تروریستی دستگیر شوند.
وی گفت که تاکنون تعدادی در این زمینه دستگیر شده است.
والی هرات تاکید کرد که نیروهای امنیتی از هیچ حادثه‌ای به آسانی نخواهند گذشت و دیر یا زود عاملین رویدادهای اخیر دستگیر خواهند شد.
این تجمع اعتراضی در حال شکل می‌گیرد که پیش از این دو تن از علمای این شهر توسط افراد ناشناس به شهادت رسیدند.
همچنین طی چند ماه گذشته بر دو مسجد این شهر نیز حملات انفجاری صورت گرفت که یکی از این حملات بر مسجد جامع این شهر در نزدیکی مولوی خداداد صالح رئیس شورای علمای حوزه غرب کشور بود.
در آخرین حمله انفجاری در هرات، دو شب پیش بمب جاسازی پشت محراب مسجد امام باقر(ع) منفجر شده و منجر به شهید شدن امام جماعت موقت آن مسجد می‌شود.
مردم هرات باید پیش از این رویدادها صدای خود را به گوش جهانیان می‌رساندند.
با وجود آنکه این رویدادها در هرات رخ داد، تا کنون مسوولین امنیتی تنها یک نفر را به جرم دست داشتن در این رویدادها دستگیر کرده‌اند.

Advertisements