058934433fb101b2b777d9a2e4fb1f5e

پاسخ انسانی روسیه

به دیپلماسی آشپزخانه ای اوباما

یونگه ولت- ترجمه رضا نافعی

90424
پوتین رئیس جمهور روسیه روز جمعه با رفتاری بشدت متکی بر موازین انسانی دستور داد در مناسبات میان مسکو و واشنگتن نه تنها واکنش سریع نشان داده نشود بلکه شیوه تدبیر و تامل در پیش گرفته شود. پوتین گفت که او علی الاصول این حق را برای خود محفوظ می دارد که تصمیم همتای امریکائی خود باراک اوباما را مبنی بر دستور اخراج 35 دیپلمات روسی از امریکا » تلافی کند» او بر سخنان خود چنین افزود «اما ما خود را به سطح دیپلماسی بی مسئولیت آشپزخانه ای (اشاره به اخراج آشپز سفارت روسیه در امریکا در جمع دیپلمات های اخراجی) تنزل نخواهیم داد. گامهای بعدی ما برای تجدید مناسبات سیاسی روسیه- امریکا متناسب با سیاست پرزیدنت دونالد ترامپ خواهد بود». ترامپ روز 20 ژانویه کار خود را آغاز خواهد کرد. بنظر می رسد که پوتین می خواهد مانع حساس تر شدن وضع گردد.
رئیس جمهور روسیه جای شبهه و تردید باقی نگذاشت و کار اوباما را «گام غیر دوستانه تازه» و»تحریک» برای «سست کردن» مناسبات دو کشور خواند و آن را محکوم کرد.
ولی به گفته پوتین دیپلمات های امریکائی و خانواده های آنان نباید تاوان این عمل را بپردازند. هدف ایجاد مسئله برای آنها نیست. هیچ دیپلماتی نباید اخراج گردد. «ما نمی خواهیم قدغن کنیم که آنها و خانواده هایشان در روزهای تعطیلات سال نو اجازه استفاده از مراکز گذراندن اوقات فراغت خود را چون گذشته نداشته باشند»
افزون بر این ما ازخانواده های دیپلمات های امریکائی که ماموریت دیپلماتیک در مسکو دارند و از کودکانشان دعوت می کنیم که مراسم عید میلاد مسیح در روزهای 6 و 7 ژانویه در کرملین حضور یابند. پوتین با اظهارات خود خط فاصل مشخصی بین خود و رفتار و گفتار دور از انسانیت اوباما کشید که روز جمعه به دیپلمات های روسی و خانواده های آنان اعلام کرد طی 72 ساعت امریکا را ترک کنند و تا لحظه خروج اجازه حضور در مراکز ویژه گذراندن اوقات فراغت در خاک امریکا را نخواهند داشت.
اوباما با فرمانی که صادر کرده و با اتهامات ثابت نشده عملیات «هکر» های روسی به حساس ترین نقطه ضعف جانشین خود ترامپ حمله کرد. ترامپ بارها اعلام کرده که قصد دارد با روسیه مناسبات دوستانه برقرار سازد. اما او برای اجرای این هدف از حمایت حزب جمهوریخواه برخوردار نیست.
چند تن از جمهوریخواهان با نفوذ اقدامات تضییقی اوباما علیه روسیه را مورد تایید کامل قرارداده و حتی گفته اند که این اقدامات باید مدت ها پیش صورت می گرفت. احتمالا کنگره امریکا در ماه ژانویه به تحقیق در باره اتهام دخالت روسیه در انتخابات امریکا خواهد پرداخت و نتیجه آن از هم اکنون روشن است که به محکومیت روسیه و تحریم های بیشتر علیه آن کشور منتهی خواهد شد. اگر ترامپ با آن مخالفت کند ، که احتمالا این کار را خواهد کردموقعیت او از همان آغاز تضعیف خواهد شد و اگر تسلیم شود و آن را بپذیرد نیز نتیجه همین خواهد بود
.

http://www.jungewelt.de/2016/12-31/003.php

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

پاسخ غافلگیر کننده پوتین

به حمله دیپلماتیک اوباما

اوباما رئیس جمهور امریکا، پیش از ترک کاخ سفید، دستور اخراج 35 دیپلمات روسیه را صادر و تاکید کرد که این دیپلمات ها ظرف 72 ساعت باید خاک امریکا را ترک کنند. این خبر با آب و تاب و با عنوان “تحریم های جدید امریکا علیه روسیه” در رسانه های غربی منتشر شد و انتظار برای واکنش مسکو و اقدامی مشابه و سپس جنجال بیشتر با رسیدن به همان هدفی که اوباما از این دستور داشت آغاز شد. مسکو با یک شب تاخیر، ظهر دیروز واکنشی را نشان داد که نه کاخ سفید در انتظار آن بود، نه دولت های اروپائی و نه رسانه های غربی. وزارت خارجه روسیه پیشنهاد خود را برای اخراج 35 دیپلمات امریکائی برای رئیس جمهور فرستاد که البته نمی توانست بدون همآهنگی قبلی باشد. یعنی داشتن امکان اخراج دیپلمات های امریکائی! و پوتین بر خلاف توصیه وزارت خارجه این کشور اعلام داشت: مسکو در چاله این نوع دیپلماسی بچگانه نمی افتد. نه تنها هیچ دیپلمات امریکائی اخراج نخواهد شد، بلکه ما حتی فرزندان دیپلمات های امریکائی مقیم مسکو را دعوت می کنیم تا برای جشن سال نو میلادی بیایند به کاخ کرملین! این نوع واکنش های شتابزده گذراست. من سال نو را به اوباما و اعضای خانواده اش و همچنین به ترامپ و همه مردم امریکا تبریک می گویم.

متعاقب این واکنش غافلگیر کننده که عملا هدف اوباما را برای در گوشه قرار دادن ترامپ و مناسبات تیره امریکا و روسیه را روی دست او گذاشتن، دستور داده شد یک هواپیمای مخصوص به واشنگتن رفته و همه دیپلمات های اخراجی را به مسکو بیآورد تا بتوانند سال نو را در کنار خانواده هایشان باشند. در همین ارتباط پوتین گفت که دیپلمات های اخراجی این شانس را پیدا کردند که سال نو را در کنار خانواده هایشان جشن بگیرند! بازسازی مناسبات روسیه و امریکا از اهداف ما در دولت آینده امریکا به رهبری ترامپ خواهد بود. البته متاسفیم که آقای اوباما دوران ریاست جمهوری خود را اینگونه به پایان رساند.

بدین ترتیب، مسکو از کنار چاله ای که اوباما برای مناسبات آینده مسکو- واشنگتن کنده بود به آرامی عبور کرد و در همان ساعاتی که خبر این واکنش مسکو منتشر شد، پوتین با نظربایف رئیس جمهور قزاقستان تلفنی بر سر کنفرانس صلح سوریه گفتگو کرد.گفتگو در چارجوب همآهنگی برای برگزاری کنفرانس صلح سوریه انجام شد و با آن که زمان آن دقیقا اعلام نشد، محل آن شهر “آستان” در قزاقستان اعلام شد. مشخص است که توافق ها میان چهار رئیس جمهور سوریه، ترکیه، ایران و روسیه به اطلاع نظربایف رسانده شد. از جمله دلائل واکنش کاخ سفید این کنفرانس و اساسا پایان جنگ در حلب و تثبیت موقعیت بشار اسد نیز می تواند باشد. بویژه که رئیس جمهور ترکیه نیز می رود تا با روسیه و ایران در این زمینه همآهنگ شود و از سیاست ناتو فاصله بگیرد. دراین میان نباید دیدار سه جانبه چین- پاکستان- روسیه درباره افغانستان را نیز فراموش کرد. دیداری از روی سر امریکا و ناتو برای صلح در افغانستان. صلحی که بدون توافق پاکستان و حضور طالبان در دولت افغانستان ممکن نیست و در صورت دستیابی به آن، زمان عقب نشینی ناتو و بویژه 10 هزار نیروی نظامی امریکا از افغانستان فرا می رسد. شکست دوم، پس از شکست در سوریه

=========================

مطالب مرتبط

آمریکا ۳۵ دیپلمات روسیه را اخراج می‌کند

گزارش شده است که آمریکا، ۳۵ دیپلمات روسیه را از این کشور اخراج می‌کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات آمریکایی در نظر دارند که دو مجتمع متعلق به روسیه در نیویورک و مریلند را نیز تعطیل کنند.

براساس گزارش رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی که نخواسته است نامش فاش شود این اقدام آمریکا در پاسخ به “آزار” دیپلماتهای آمریکایی در مسکو است.

همین منبع به این خبرگزاری گفته است که به این دیپلماتها ۷۲ ساعت فرصت داده شده است تا خاک آمریکا را ترک کنند.

روابط آمریکا و روسیه مدتی است بشدت تیره شده است.

Advertisements