رئیس جمهور روسیه عصر پنجشنبه اعلام کرد توافقنامه ی سراسری آتش بس در سوریه بین بشار اسد و گروه‌های مخالف مسلح امضا شده است. داعش و جبهه ی فتح شام از این توافق کنار گذاشته شده اند


ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه عصر روز پنجشنبه اعلام کرد توافقنامه ی سراسری آتش بس در سوریه امضا شده است. این توافقنامه را دولت بشار اسد و گروه‌های مخالف مسلح امضا کرده‌اند.

بنابر گزارش خبرگزاری ها ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، اعلام کرد که دولت دمشق و “گروه‌های اصلی مخالفان مسلح” توافقنامه‌ای برای آتش‌بس امضا کرده‌اند. در جلسه‌ای میان رئیس جمهور روسیه و وزیر دفاع این کشور اعلام شد که آتش‌بس از نیمه شب ٣٠ دسامبر (جمعه) اجرا می‌شود.
به گزارش بی بی سی ائتلاف ملی سوریه، جبهه‌ای متشکل از بعضی گروه‌های مخالف، امضای توافقی با میانجیگری روسیه و ترکیه را تایید کرده است. احمد رمضان، سخنگوی این ائتلاف، به خبرگزاری فرانسه گفت که ائتلاف “از آتش‌بس حمایت می‌کند و از همه طرف‌ها می‌خواهد به آن پایبند باشند.”
به گفته رمضان دو گروه قدرتمند احرار شام و جیش اسلام هم توافق را امضا کرده‌اند. ارتش آزاد سوریه هم امضای توافق را تایید کرده است.
به گزارش سانا، خبرگزاری رسمی سوریه، ستاد فرماندهی نیروهای مسلح سوریه اعلام کرده است که تنها گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و جبهه فتح شام (جبهه نصرت سابق) و وابستگان آنها جزو توافق آتش‌بس نیستند.
یکی از سخنگویان ارتش آزاد سوریه گفته است که فقط داعش از آتش‌بس کنار گذاشته شده است.
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران نیز اعلام کرده است محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در مکالمه‌ای تلفنی با همتای روس خود از برقراری آتش‌بس در سوریه استقبال کرده است.
رئیس جمهور روسیه در توضیح توافق به دست آمده گفت: “سه سند امضا شده است. اولین سند، میان دولت سوریه و مخالفان مسلح، درباره آتش‌بس در قلمرو جمهوری عربی سوریه است. سند دوم درباره مجموعه اقدامات و تدابیر لازم برای حفظ آتش‌بس است. و سند سوم هم بیانیه‌ای مبنی بر آمادگی برای مذاکرات صلح سوریه است.”
پوتین اعلام کرده است که روسیه همچنان به “مبارزه با تروریسم بین‌المللی در سوریه” ادامه می‌دهد اما حضور نظامی خود در این کشور را کاهش خواهد داد. او نگفته چه تعدادی از نیروهای روسیه از سوریه خارج می‌شوند، اما گفته است که روسیه همچنان پایگاه‌های نظامی خود در لاذقیه و طرطوس را حفظ می‌کند