15740772_1229280687138359_569472937062361801_n«

جاوید کوهستانی» گفت که اگر حکومت وحدت ملی اشتباه کند و وظیفه دوستم را تحت فشارهای آمریکا و انگلیس به تعلیق درآورد به احتمال بسیار ولایت‌های شمال از جمله «فاریاب»، «سرپل»، «جوزجان» و دیگر مناطق شمال از کنترل دولت خارج می‌شوند چرا که تعداد زیادی از افراد این مناطق معتمد و حامیان دوستم هستند. وی تصریح کرد که مردم شمال افغانستان می‌دانند که موضع گیری حکومت در قبال جنرال دوستم یک توطئه سیاسی است و این موضوع می‌تواند افغانستان را به یک بحران جدید سوق دهد. ما امیدوار هستیم که دولت افغانستان با عقلانیت و خرد بن بست سیاسی را بشکند.
جاوید کوهستانی خاطرنشان کرد که خواسته‌های معاون اول رئیس جمهور مبتنی بر معاهده‌های تشکیل حکومت وحدت ملی که شامل تغییر یک حکومت کاملا متمرکز به حکومتی متوازن است مشروعیت دارد. زیرا این موضوع از ابتدا نیز مطرح بود و علاوه بر خواسته جنرال دوستم، خواسته تیم عبدالله عبدالله نیز هست.

جاوید کوهستانی در ادامه خود نگاهی به وضعیت جاری شمال افغانستان گفتکه موضوعات پیش آمده تازگی ندارد ما شاهد این بودیم که اشخاص قدرتمند، کسانی که تاثیر گذار بوده‌اند را به اتهامات گوناگون زیر فشار قرار می‌دهند، تیم اشرف غنی مجبور شد که برای تصاحب قدرت با دوستم کنار بیاید اما پس از کسب قدرت تلاش کرد تا صلاحیت‌های دوستم را محدود سازد.

توطئه علیه جنرال دوستم برای ناامن شدن ولایت‌های شمالی افغانستان

از سوی دیگر تلاش‌های زیادی صورت گرفت که از طریق حملات انتحاری در کابل به جنرال دوستم آسیب برسانند. دوستم در فاریاب هدف کمین طالبان قرار گرفت و به سختی جان سالم بدر برد، سپس ادعا کرد که این حمله از مرکز سازماندهی شده بود و همین مسائل باعث شد که وی موضع گیریهای خود را تشدید کند و خواست آنهایی که کفایت کافی را ندارند مانند « استانکزی» و «حنیف اتمر» از وظایف شان کنار کشیده شوند.

وی ادامه داد که در پی این موضوعات دوستم در زمان برگشت از سفر ترکیه و ازبکستان در یک توطئه سازماندهی شده هدف قرار گرفت که پس از آن از طرف مقامات رسمی حکومت تلویحاً گفته شد که در این کمین «احمد ایشچی» نقش داشته و این موضوع به سمت یک توطئه سوق داده شد.

کوهستانی خاطرنشان کرد که ایشچی در رسانه‌ها بسیار بی‌شرمانه اتهامات تجاوز را به محافظان معاون اول رئیس جمهور وارد کرد که خلاف ارزشهای انسانی بود. دشمنان افغانستان با طرح این دسیسه‌ها هدفشان این است که بتوانند اقتدار خود را در شمال تحکیم کنند و پایگاههای داعش برای رسیدن به آسیای مرکزی و منافع خود را در این مناطق بدست آورند.

از طرفی دوستم هم بنا به نسبت‌های قومی با این کشورها به عنوان حافظ منافع ازبک و شمال و کشورهای آسیای مرگزی به شمار می‌رود و این یک تقابل بین‌المللی است.

از سوی دیگر بحث ستون پنجم درون نظام افغانستان و کسانی که به نحوی از تروریسم به خاطر منافع گروهی و قبیله‌ای از تروریسم حمایت می‌کنند نیز خواستار مخالفت با دوستم هستند.

کارشناس مسائل نظامی افغان با تمجید از مبارزات ضد تروریسم دوستم گفت که معاون اول رئیس جمهور افغانستان از آغاز با گروههای مخالف دولت و برخی از گروههای تروریستی مبارزه کرده است و از نفوذ قومی در میان طالبان محلی برخوردار است و به همین دلیل به گروههای مربوط به آسیای مرکزی فرصت ماجراجویی در شمال افغانستان نمی‌دهد.

تلاش غرب برای گسترش ناامنی‌ها به آسیای مرکزی

وی در ادامه با تاکید بر وجود چند دستگی در حکومت مرکزی کابل اظهارداشت: چیزی که غرب می‌خواهد گسترش ناامنی به مرزهای آسیای مرکزی و تهدید مرزهای جنوبی روسیه و نوعی تقابل منافع کشورهاست و جنرال دوستم در مقابل این قضیه ایستاده است اما کسانی هستند که سیاست های آمریکا و انگلیس را مانند جایگزین کردن داعش در افغانستان دنبال می‌کنند.

کوهستانی افزود: متاسفانه این اقدامات تا اندازه‌ای موفق بوده است و تعدادی از جنگجویان ترک و خارجی به مناطق مرکزی افغانستان مانند زابل انتقال یافته‌اند که این مسئله در آینده افغانستان بسیار خطرناک است و رایزنی‌های زیادی صورت گرفته که در مناطق شمالی با ایجاد چند دستگی زمینه نفوذ شورشیان فراهم شود.

کارشناس افغان همچنین اظهارنظرها درباره حزب «جمعیت اسلامی» افغانستان گفت که بهتر است «عطامحمد نور» سرپرست ولایت بلخ و اعضای این حزب مانند عبدالله رفع سوء تفاهم شود.

کوهستانی تصریح کرد که به نفع همه است مشکلات به صورت مسالمت آمیز و از طریق مذاکره حل شود در عین حال در تیم عبدالله و ریاست اجرایی دولت افغانستان تنها مخصوص به حزب جمعیت نیست و اقشار دیگری هم در آن نقش دارند.