201611271842062143

به گزارش سایت همایون بنقل از شبکه اطلاع رسانی افغانستان (، در تازه ترین اختلاف میان دولتمردان وحدت ملی، عبدالله رییس جمهور را نالایق خواند و در واکنش، غنی برای صحبت های رییس اجرایی وحدت ملی متاسف شد و آن را خلاف موازین دولت داری دانست.

اکنون بر هیچ کس پوشیده نیست که زیان اختلاف در بالاترین سطح حکومت متوجه مردم است و به نفغ مخالفان داخلی و خارجی.

در شرایطی که کشور از هر سو مورد تهاجم و ناامنی است و مردم هر روز شاهد انفجار و انتحاری هستند، کمترین کار رییس جمهور و رییس اجرایی تلاش برای برقراری امنیت است نه اختلاف و ایجاد دو دسته گی در کشور.

همه روزه کشتار زنان و کودکان واکنش سرد و تنها وعده را از سوی دولتمردان وحدت ملی در پی دارد اما در مقابل سخنان یکدیگر، چنان سریع و تند برخورد می کنند که نشان دهنده آن است که تنها دغدغه، قدرت است.

غنی در مراسم گرامیداشت روز جهانی جوانان در ارگ گفت: ” من یک رییس جمهور انتقالی هستم و کسی که منافع منفی دارد و بر من اعتقاد نداشته باشد، من هم به او اعتقاد ندارم”.

آنچه که بحث برانگیز است تشدید اختلافات در آستانه اتمام دوره دو ساله حکومت وحدت ملی است و اینکه چرا عبدالله پس از دو سال تکیه به کرسی چنین اظهاراتی داشته است.

شماری از نماینده‌گان مجلس و فعالان مدنی در پی اعتراض‌های اخیر عبدلله از رییس‌جمهور معتقدند که حکومت وحدت ملی در افکار عمومی ورشکسته شده است و یکه‌تازی و انحصار قدرت در ارگ ریاست جمهوری سبب به‌وجود آمدن اختلافات در حکومت شده است.

این نمایندگان اظهار داشتند که گفته های رییس اجرایی می‌تواند چرخش بزرگی را در حکومت وحدت ملی ایجاد کند و اگر عبدالله بر موضع خود جدی باشد، باید فاتحه حکومت وحدت ملی را خواند.

حکومت وحدت ملی نزدیک به دو سال پیش، پس از جنجال‌های فراوان بر سر شفافیت انتخابات ریاست جمهوری، در نتیجۀ توافق‌نامه امضا شده میان دو نامزد حاضر در دور دوم انتخابات تشکیل شد.

براساس این توافق‌نامه، این دو نامزد به‌عنوان رییس‌جمهور و رییس اجرایی تعیین شدند و بر تقسیم مساوی قدرت تاکید کردند اما در طی دو سال، این توافق نامه عملی نشده است.

 

Advertisements