c94d5606-00c9-4c10-b57a-f587f661bb3b

نیروهای صاعقه” مصر راهی سوریه می شوند

خلبان ها و ژنرال های مصری

در کنار ارتش سوریه قرار گرفتند

درحالیکه جمهوری اسلامی هنوز در مسجد رفاهی مصر اسیر است و بدلیل دفن رضاشاه و فرزندش در این مدرسه و حفاظت رسمی دولت مصر از مقبره آنها حاضر به عادی سازی رابطه اش با مصر نیست، دولت مصر تمام موانع وسیع ترین مناسبات را با دولت سوریه بر طرف می کند.

« ولید المعلم » وزیر خارجه سوریه در مصاحبه با روزنامه السفیر گفت: تنها یک حرکت کوچک نیاز است تا روابط مصر و سوریه به طور کامل طبیعی شود.

این روزنامه لبنانی اضافه کرد: انتظار می رود یک دیپلمات بلند پایه مصری که احتمالا « سامح شکری» وزیر خارجه مصر یا یکی از معاونان ارشد او باشد، بزودی وارد دمشق خواهد شد.

در ماه جاری نیروهای مصری در پایگاه هوائی “حماه” سوریه مستقر شده و یک گروه متشکل از 18 خلبان مصری به نیروهای ارتش سوریه در این پایگاه پیوسته اند و تخصص بیشتر آنها در خصوص بالگردها است. هنوز معلوم نیست که آنها در ماموریت های هوائی علیه داعش نیز شرکت دارند یا خیر!

همچنین دو ژنرال مصری با درجه سرتیپی در اتاق عملیات ارتش سوریه فعال شده اند.

آخرین بار آنها در عملیات شناسائی منطقه جنوبی سوریه (القنیطره) و خطوط فاصل در جولان و درعا حضور داشته اند.

این دو ژنرال مصری دو روز قبل در نشست اتاق عملیات سپاه پنجم ارتش سوریه در مقر این سپاه در شهر ازرع و بعداز عملیات شناسائی پایگاه هوائی الثعله ریف سویداء برای ارزیابی منطقه عملیاتی درعا شرکت کردند. این همکاری ها پس از ملاقات و مذاکرات ژنرال « علی مملوک» رئیس دفتر امنیت ملی سوریه با ژنرال« خالد فوزی» معاون رئیس شورای امنیت ملی مصر در قاهره وارد مرحله عمل شد.

حتی امکان اعزام « نیروهای صاعقه» مصر به سوریه برای کمک گسترده به ارتش سوریه مورد بررسی قرار گرفته است

+++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

ژنرال سیسی در پرتغال:

اعلام حمایت مصر

از ارتش و تمامیت ارضی سوریه

عبدلفتاح سیسی، رییس جمهور مصر،
عبدلفتاح سیسی، رییس جمهور مصر،

ژنرال ‘عبدالفتاح سیسی’ رئیس جمهور مصر که با یک کودتای نظامی موفق شد قدرت را از جنگ اخوان المسلمین مصر در آورده و پل پیوند دولت اردوغان در ترکیه با دولت “مسری” رئیس جمهور وقت مصر از اخوان المسلمین را تخریب کند به کشور پرتغال سفر کرد. او در این سفر در گفت و گو با تلویزیون “لوسا”ی این کشور در پاسخ به پرسشی درباره احتمال اعزام نیروهای ارتش مصر به سوریه، گفت:

اولویت ما حمایت از ارتش های ملی در کشورهای مختلف است. به همین منظور ما از ارتش لیبی در تسلط بر خاک این کشور و برخورد با عناصر افراط گرا و ایجاد امنیت پشتیبانی می کنیم. همین امر در مورد سوریه هم صادق است و ما از ارتش این کشور و همچنین ارتش عراق علیه گروههای تروریستی حمایت می کنیم.

سوریه در پنج سال گذشته با بحران عمیقی روبرو است و موضع ما، حمایت از اراده و خواست مردم این کشور و ایجاد راه حل سیاسی برای بحران سوریه است. باید با جدیت با گروه های تروریست برخورد شود و این گروه ها خلع سلاح شوند. همچنین حفظ تمامیت ارضی سوریه بسیار مهم است و باید خرابی های جنگ نیز بازسازی شود.

السیسی در باره موضع ‘دونالد ترامپ’ رئیس جمهوری منتخب آمریکا در قبال بحران سوریه نیز گفت:

تمامی اظهاراتی که ترامپ در زمان تبلیغات انتخاباتی مطرح کرد می تواند تغییر کند. باید منتظر بمانیم تا وی قدرت کامل را در ماه ژانویه در کاخ سفید به دست بگیرد

Advertisements