بدنبال انفجار مرگبار در مسجد باقرالعلوم در غرب کابل که منجر به مرگ ۳۲ نفر و زخمی شدن بیش از شصت تن گردید، شورای عالی مردمی جنبش روشنایی، برخی حلقات در ارگ ریاست جمهوری را متهم کرده است که از تروریزم حمایت می کنند.

فرد بمب گذار انتحاری مواد انفجاری حامل خود را در میان شرکت کنندگان مراسم اربعین حسینی در مجسد باقرالعلوم در جاده فیض محمد کاتب شهر کابل منفجر کرد

فرد بمب گذار

انتحاری مواد انفجاری حامل خود را در میان شرکت کنندگان مراسم اربعین حسینی در مجسد باقرالعلوم در جاده فیض محمد کاتب شهر کابل منفجر کرد
در اعلامیه ای که از سوی این شورا منتشر شده از این حلقات نام گرفته نشده است اما گفته: “نشست و برخاست های غیرشفاف و پرسش برانگیز مقامات ارشد امنیتی کشور با حلقات دهشت افکن در برخی از کشورهای منطقه، مسولین ارگان های امنیتی را درمظان اتهام بیشتر مردم و حتی برخی مقامات ارشد کشور قرار داده است و در این میان آنچه که باعث شگفتی است، تلاش کسانی است که به جای ایستادن در کنار مردم، توجیه گر بی منت دسیسه گران و تروریستان شده اند.”
این شورا هشدار داده است که بی کفایتی سران حکومت وحدت ملی به ریشه ها و عوامل قتل عام سیستماتیک مردم، عدم معرفی و مجازات عوامل ارگ نشین این جنایات و تشکیل کمیسیون های نمایشی برای حقیقت سازی، کاسه صبر مردم را لبریز کرده است.
به روز دوشنبه فرد بمب گذار انتحاری مواد انفجاری حامل خود را در میان شرکت کنندگان مراسم اربعین حسینی در مسجد باقرالعلوم در جاده فیض محمد کاتب شهر کابل منفجر کرد.
تمامی کشته و زخمی های این انفجار غیرنظامیان هستند، چندین کودک نیز در این انفجار کشته شدند.
ارگ ریاست جمهوری وقوع این حمله را محکوم کرده و عاملان انرا دشمنان مردم افغانستان خوانده است.
گروه تروریستی موسوم به داعش مسوولیت این حمله را به عهده گرفته است اما شورای عالی مردمی می گوید: “سران حکومت وحدت ملی با فرافکنی بی شرمانه تمام مسولیت های خود را در پیشگاه مردم افغانستان به صدور اعلامیه های کلیشه ای تسلیت و تقبیح و انتساب مسولیت این جنایات به گروهکهای تروریستی از جمله داعش خلاصه کرده اند.”
بدبنال این حمله، وزارت امور داخله وظایف ۴ تن از مسئولان حوزه ششم امنیتی کابل را به حالت تعلیق درآورده است.
این وزارت گفته که وظیفه حفیظ‌الله علی‌زاده رئیس این حوزه، مسئول مبارزه با جرایم جنایی، مسئول مبارزه با تروریزم و مسئول اطلاعاتی حوزه شش معلق شده است.
تعلل و کوتاهی پذیرفته نمی شود

دانش حمله به عزاداران مراسم اربعین در مسجد باقرالعلوم را نشانه ای از کوتاهی‌ نهادهای امنیتی در قبال مسوولیت و وظیفه آنها خواند

دانش حمله به عزاداران مراسم اربعین در مسجد باقرالعلوم را نشانه ای از کوتاهی‌ نهادهای امنیتی در قبال مسوولیت و وظیفه آنها خواند
سرور دانش، معاون دوم رییس جمهوری می گوید که مسئولیت نهادهای امنیتی در کابل بیشتر از این است و “مردم ما بعد از این هیچ نوع تعلل و کوتاهی را نمی‌توانند، بپذیرند.”
آقای دانش که در مراسم تحلیف اعضای نهادهای انتخاباتی با حضور اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی، صحبت می کرد به شدت از عملکرد نیروهای امنیتی انتقاد کرد.
او گفت که نهادهای امنیتی و نظامی موظف هستند که امنیت محل کار خود را و مخصوصاً امنیت مراسم، گردهمایی ها، مراسم دینی و مذهبی مردم را تامین کنند.
او حمله به عزاداران مراسم اربعین در مسجد باقرالعلوم را نشانه ای از کوتاهی‌نهادهای امنیتی در قبال مسوولیت و وظیفه آنها خواند.
حمله به مراسم و تجمع شیعیان در افغانستان به شکل بی سابقه ای افزایش یافته است. در یک سال گذشته این چهارمین مورد حمله به این مراسم ها است. پیشتر انفجار در گردهمایی مردمی در دهمزنگ، زیارتگاه سخی و تجمع مردمی در بلخ صدها کشته و هزاران زخمی برجا گذاشت.
شورای عالی مردمی جنبش روشنایی می گوید که دشمنان انسانیت با انجام این حملات، وحدت و همگرایی ناگسستنی مردم افغانستان را نشانه گرفته اند.