776324

ترکیه میان دو صندلی

پیمان ناتو، پیمان شانگهای

یکی از موسسین سازمان همکاری شانگهای به نام ژنرال “لئونید ایواشف” در مصاحبه ای با سپوتنیک در مورد اظهارات اخیر اردوغان در خصوص تمایلش به عضویت در این سازمان چنین گفت: “بیانات رئیس جمهور ترکیه در خصوص تلاشش جهت عضویت آنکارا در سازمان همکاری شانگهای تصمیم درستی است. این سازمان در چارچوب اروآسیا و با خصائص اروآسیایی می باشد. این سازمان دورنمای گسترده ای دارد. در زمینه اقتصادی، حمل و نقل و امنیت آینده ای درخشانی دارد. به عنوان مثال تنش بین دو کشور هندوستان و پاکستان که هر دو صاحب تسلیحات هسته ای می باشند بدنبال عضویتشان در این سازمان کاهش یافت. از لحاظ اقتصادی، حمل و نقل و امنیت حضور ترکیه در سازمان همکاری شانگهای خیلی اهمیت دارد.”

ایواشف در ادامه اظهاراتش گفت: “فقط در این بین یک چنین موردی هم هست: “برای کشوری که عضو یک پیمان بحران آفرینی همچون ناتو می باشد عضویت در سازمان همکاری شانگهای در نظر گرفته نشده. حداقل فعلا چنین می باشد. خصوصا اینکه برخی دولت ها که برای استقلالشان مبارزه می کردند از طرف ناتو نابود شدند. بنابر این چنین روندی (یعنی احتمال عضویت ترکیه در سازمان همکاری شانگهای) می بایست دو طرفه باشد. ترکیه می بایست از یک طرف به پروسه عضویتش در سازمان ادامه دهد و از طرفی روند جدایی از ناتو را آغاز کند. بعلاوه رئیس جمهور جدید ایالات متحده ترامپ ناتو را بعنوان یک موسسه فرسوده تعبیر کرده است. از دید ترامپ کشورهای عضو (ناتو) من بعد جهت حفظ امنیتشان می بایست پول به ایالات متحده بپردازند نه اینکه پول دریافت کنند. بنابر این ترکیه ابتدا باید حساب و کتاب این ها را بکند و سپس ترجیحش را در میان بگذارد

++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

فعالیت صدها نهاد مدنی در ترکیه ممنوع شد


در موج تازه ای از پاکسازی عناصر وابسته به گروه گولن در درون نیروهای مسلح و امنیتی ترکیه، هزاران تن اخراج شدند. فعالیت صدها نهاد مدنی نیز منع شد.

به گزارش ایرنا، در بخشنامه تازه دولت آنکارا که با استناد به قانون اعلام حالت فوق العاده در ترکیه سحرگاه روز سه شنبه به دنبال تصویب هیات دولت و انتشار در روزنامه رسمی اجرایی شد، هفت هزار و ۵٨۶ نفر از نیروی پلیس اخراج شدند.
براساس همین بخشنامه که در حکم قانون تلقی می شود، ۲۵۹ تن از نیروی زمینی، ٣۹۱ نفر از نیروی دریایی، ٣٣٨ نفر نیروی هوایی، ۴۰٣ نفر از نیروی ژاندارمری اخراج شدند.
دولت آنکارا همچنین فعالیت ۵۵۰ انجمن، ۹ موسسه رسانه ای و ۱۹ موسسه سلامت در سطح ترکیه را که از سوی شورای امنیت ملی ترکیه به عنوان مضر تمامیت و حاکمیت ملی ترکیه تشخیص داده شده و متهم به ارتباط با سازمان های تروریستی می باشند، متوقف کرده است.
دولت آنکارا به دنبال کودتای نافرجام ۱۵ جولای (۲۵ تیرماه گذشته) بیش از ۱۴۰ هزار نفر را از دستگاههای دولتی پاکسازی کرده، صدها شرکت را مصادره، ۱۵ دانشگاه وقفی و هزاران موسسه آموزشی را تعطیل، کرده است.