_92576038_baqeralolommasque

لحظاتی پیش یک انفجار نیرومند در مسجد باقرالعلوم واقع در سرک فیض محمد کاتب از مربوطات حوزه ششم امنیتی شهر کابل رخ داد.

فرمانده پلیس حوزه ششم امنیتی در غرب کابل گفته است که انفجار بسیار قوی بود و ده ها نفر کشته شدند. وی گفت هنوز آمار دقیقی در دست نیست اما ارقام اولیه نشان می دهد که ۳۰ نفر کشته شدند و تقریبا ۴۰ نفر زخمی شدند.

حفیظ‌الله علی‌زاده گفت که این انفجار روز دوشنبه (اول قوس) در داخل مسجد روی داده، اما هنوز مشخص نیست که این رویداد ناشی از انفجار بمب کارگذاری شده بوده یا بمبگذاری انتحاری.

آقای علی‌زاده گفت که این انفجار بسیار نیرومند بوده و چهل تا پنجاه نفر را کشته است.

اسماعیل کاووسی، سخنگوی وزارت صحت گفته که اجساد هشت نفر و ۱۵ زخمی به بیمارستان‌ها منتقل شده و احتمال افزایش شمار تلفات وجود دارد

15085535_1327012797333338_3434830320756711562_n-600x350.

او افزود که پلیس از قبل گزارشی درباره احتمال انفجار در این مسجد در دست نداشت.

فرمانده پلیس حوزه ششم امنیتی کابل گفت که نیروهای پلیس در محل رویداد حضور یافته و در حال بررسی آن است.

عکس‌هایی که کاربران شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند، نشان‌دهنده تلفات سنگینی در این انفجار است. این کاربران نوشته‌اند که این رویداد ناشی از انفجار انتحاری بوده است.

برخی منابع گفته‌اند که در این مسجد مراسم اربعین در حال برگزاری بوده است.

مسجد باقرالعلوم اخیرا به محل سخنرانی مقام‌های ارشد دولتی تبدیل شده بود.

هنوز هیچ فرد یا گروهی به صورت رسمی مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.

اما آقاحسین سانچارکی، مشاور رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی در صفحه کاربری خود در فیسبوک نوشته که گروه طالبان مراسم اربعین را در مسجد باقرالعلوم هدف قرار داده و ”خانواده‌های زیادی“ را به سوگ نشانده است

+++++++++++++++++++++++++++

15078538_1216381531760331_4037855175561028628_n

فاحعه امروز کابل عمیقا تکان دهنده است.
به خانواده قربانیان تسلیت. وبه زخمی ها شفا، عاجل خواهانم.

+++++++++++++++++++++++++++

شمار تلفات حملۀ انتحاری در کابل به ۲۷ تن رسید

فریدون عبیدی، رییس بررسی‌های جرم‌های جنایی فرماندهی پولیس کابل، می‌گوید که ۲۷ تن در حملۀ انتحاری در مراسم عزادارای اربعین در مسجد باقرالعلوم در چهار قلعۀ چهاردهی کابل، جان باختند.

وی افزود که در این حمله ۳۵ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

این رویداد حوالی ساعت ۱۲:۳۰ چاشت امروز (دوشنبه ۱ قوس) هنگامی رخ داد که حمله‌کنندۀ انتحاری مواد انفجاری همراهش را داخل یک مسجد منفجر کرد.

پولیس کابل حملۀ انتحاری را تأیید کرده‌است و اما دربارۀ تلفات و خسارات برخاسته از این رویداد جزئیات ارائه نکرده‌است.

در همین حال، گواهان رویداد گفته‌اند که در این رویداد به غیرنظامیان تلفات بسیار وارد شده‌است.

گفته می‌شود که کودکان نیز مشمول قربانیان این حمله‌ استند. شورای علمای کشور این حمله را محکوم کرده‌است.

از سوی هم، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته‌است که این حمله هیچ پیوندی به این گروه ندارند.

+++++++++++++++++++

غنی و عبدالله حملۀ انتحاری در مسجد باقرالعلوم را «وحشیانه» خواند

https://i0.wp.com/www.tolonews.com/TOLOnews_photo/ghani-abdullah-07-july-16.jpg

کاخ ریاست‌جمهوری با پخش خبرنامه‌یی حملۀ انتحاری را، که در مسجد باقرالعلوم در چهارقلعۀ چاردهی شهر کابل رخ داد، «وحشیانه» خواند و با «شدیدترین الفاظ تقبیح» کرد.

بر اساس این خبرنامه، رییس‌جمهورغنی ضمن تأثر عمیق از بهر این حادثۀ المناک، این عمل نابخشودنی و جنایت بزرگ را کار دشمنان مردم افغانستان عنوان کرد، حمله بر اماکن مقدس و مذهبی را دشمنی آشکار با اسلام و مردم افغانستان دانسته و آن را تلاش برای نفاق‌افگنی می‌داند.

در خبرنامه آمده است: «رییس‌جمهورغنی به‌همۀ مسوولان صحی دستور داده‌است که جهت تداوی زخمیان این حادثه و کمک به‌تمام آسیب‌دیده‌گان از هیچ‌نوع تلاش دریغ نورزند.»

در این خبرنامه رییس‌جمهورغنی، مراتب همدردی و تسلیت عمیق خویش را به‌خانواده‌های شهدا و زخمیان حادثۀ مذکور ابراز کرد و از بارگاه ایزد متعال برای زخمیان صحتمندی کامل و به‌شهدای این حادثه جنت فردوس خواست.

در همین حال، ریاست اجرائیه نیز با پخش خبرنامه‌یی، با ابراز «تأسف فراوان» حمله بر عزادارانِ مسجد باقرالعلوم را «وحشیانه» خواند.

در خبرنامه آمده است: «تروریستان جنایتکار و انسان‌ستیز، برخلاف ارزش‌های اسلامی و انسانی، بی‌درنظر داشت حرمت و قداست خانه خدا (ج) با انجام حملۀ انتحاری در حوزۀ ششم امنیتی در مسجد باقر العلوم؛ شماری از هم‌وطنان بی‌گناه ما را شهید و زخمی کرده‌اند.»

بر اساس این خبرنامه، «حمله بر مسلمانان اوج بی‌رحمی، شقاوت و جهالت آنان را نشان می‌دهد که در هیچ دین و قانونی توجیه و منطق ندارد. این جنایت را گروه‌های تروریستی انجام می‌دهند که به هیچ دین و مذهب، قوم و تبار و ارزش و قانونی خاص وابسته نیستند.»

در خبرنامه افزوده‌ شده‌است: «ریاست اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان برعلاوۀ تقبیح این حملۀ بزدلانه و وحشیانه، برای شهدای این حادثه خونین و غم‌انگیز فردوس برین و برای مجروحان شفای عاجل استدعا می‌نماید.»

در این خبرنامه، ریاست اجرائیه از شهروندان کشور می‌خواهد که اتحاد و همدلی شان را حفظ کنند و با این کار پاسخ دشمنان کشور را بدهند.