از راست: فرانسوا فیون، آلن ژوپه و نیکلا سارکوزی

اخرین خبر: انتخابات نامزد راست سنتی برای ریاست جمهوری فرانسه برگزار شد. برپایه ی نتایج موقت اعلام شده فرانسوا فیّون و آلن ژوپه به دور دوّم راه یافتند و نیکلا سارکوزی حذف شد …

اولین مرحله از انتخابات مقدماتی جناح راست و میانه فرانسه برای تعیین نامزد این جناح عمده سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷، پس از سه ماه مبارزات انتخاباتی میان هفت نامزد، ساعت هشت صبح روز یکشنبه بیستم نوامبر در سراسر این کشور آغاز شد. از آلن ژوپه، نخست وزیر پیشین فرانسه، نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری پیشین و فرانسوا فیون، نخست وزیر پیشین، به ترتیب به عنوان سه نامزد برتر در نظرسنجی‌ها نام برده می‌شود.

برای این مرحله از انتخابات مقدماتی جناج راست و میانه فرانسه، حدود ده هزار مرکز رأی‌گیری در سراسر فرانسه در نظر گرفته شده که کار خود را تا ساعت نوزده به وقت محلی ادامه داده اند. پیش‌بینی می‌شود که در این دور از انتخابات، تا چهار میلیون فرانسوی شرکت کنند.
در حالی که در انتخابات پیشین ریاست جمهوری فرانسه، جناح چپ انتخابات مقدماتی برگزار کرده بود که منجر به انتخاب فرانسوا هولاند به عنوان نامزد این جناج شد، این برای اولین بار است که جناج راست دست به چنین تجربه‌ای می‌زن همچنین انتخابات مقدماتی جناج راست و میانه فرانسه از این نظر اهمیت دارد که بر اساس نظرسنجی‌ها، نامزد این جناح بیشترین بخت را برای تصاحب مقام ریاست جمهوری آینده فرانسه دارد.
انتخابات ریاست جمهوری فرانسه کمتر از شش ماه دیگر برگزار می‌شود.
در حالی که از آلن ژوپه، شهردار کنونی بوردو به عنوان شانس برتر این مرحله از انتخابات مقدماتی جناج راست و میانه نام برده می‌شود، وی روز یکشنبه رأی خود را در این شهر به صندوق انداخت. همچنین نیکلا سارکوزی و فرانسوا فیون، دو رقیب او نیز در پاریس رأی دادند.
در روزهای اخیر گفت‌وگوی یک رسانه فرانسوی با زیاد تقی‌الدین، تاجر فرانسوی لبنانی‌تبار که جزئیات تازه‌ای درباره تأمین مالی غیرقانونی تبلیغات انتخاباتی نیکلا سارکوزی در سال ۲۰۰۷ از سوی حکومت معمر قذافی را فاش ساخت، خبرساز شد.
سه وزیر در دولت‌های گذشته فرانسه، برونو لومِر، ناتالی کوسییوسکو مُریزه و ژان فرانسوا کوپه و همچنین یک نماینده‍ی کنونی مجلس نمایندگان فرانسهِ، ژان فرِدِریک پوآسون، نیز در مرحله اول انتخابات مقدماتی جناج راست و میانه به عنوان نامزد شرکت دارند. این هفت نامزد پیش از این، سه بار با یکدیگر مناظره تلویزیونی برگزار کردند.
قرار است اولین نتایج این مرحله ساعت بیست و سی دقیقه یکشنبه اعلام شود. دو نامزدی که در این مرحله انتخاب شوند، روز یکشنبه آینده در مرحله دوم انتخابات مقدماتی به رقابت خواهند پرداخت.