_92411224_123

اگر به قضیه سلب صلاحیت ولسی جرگه از صلاح الدین ربانی از زاویه یی دیگر دیده شود، معلوم می شود که اتفاق مبارکی افتاده است. او برای جمیعت اسلامی نیمه جان و پاره پاره، هیچ کاری ناکرده، به چوکی وزارت تکیه داده بود. حالا تجربه گرفت و فهمید که اقتدار، کرسی معلق رسمی نیست. حالا یاد گرفت که درخت همیشه از دستۀ خود تبر می خورد. او آموزه های عملی در سیاست ندارد و شکست، استاد جدید اوست. گ ا
+++++++++++++++++++++++++++
مطالب مرتبط

عطامحمدنور: اعضای مجلس به خاطر جابجا نشدن نورچشم‌های شان در وزارت خارجه صلاح الدین ربانی را سلب اعتماد کردند

 

 عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ در واکنش به سلب اعتماد وزیر خارجه از سوی پارلمان کشور، گفته است که برخی از نماینده‌گان پارلمان به دلیل جابه‌جا نشدن «نور چشم‌های‌شان» در وزارت امور خارجه، این عمل را انجام دادند.

در اعلامیه‌ای که سرپرست والی بلخ منتشر کرده، نگاشته است: «شماری از نماینده‌گان به دلیل جابه‌جا نشدن نورچشمی‌های‌شان در وزارت خارجه، بر اساس اقدامات قانون‌مدارانه وزیر خارجه کشور، در این مورد مغرضانه عمل کرده‌
اند»

روز گذشته اعضای مجلس نماینده‌گان ۳ وزیر کابینه حکومت وحدت ملی را به دلیل مصرف نکردن بودجه وزارت‌خانه‌های شان سلب صلاحیت کردند که در میان آنها صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه کشور نیز شامل بود.

در این اعلامیه به نقل از آقای نور آمده است: «تعجب می‌کنیم که نماینده‌گان پارلمان که خود بر خلاف حکم صریح قانون نزدیک به دو سال است فقط بر مبنای حکم رئیس جمهوری کارشان را دوام می‌دهند، بدون در نظرداشت منافع کشور از حق سلب اعتماد برای یک اقدام شبیه به توطیۀ سازمان‌یافته استفاده می‌کنند.»

سرپرست والی بلخ می‌گوید که وزیر خارجه یکی از وزیران موفق کابینه بوده و در زمان کارش، دارای پالیسی ناکام نبوده، مرتکب هیچ خیانتی نشده و هیچ گامی را مغایر منافع ملی برنداشته است.

در این اعلامیه افزوده شده است که حزب جمعیت اسلامی به عنوان یکی از احزاب محوری در تشکیل حکومت وحدت ملی، با تمام توان از حفظ وقار و عزت رهبری این حزب دفاع می‌کند.

همچنان حزب جمعیت اسلامی افغانستان اعلام کرده است که صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه کشور در نتیجه یک اقدام سیاسی محض و دسیسه حلقات مشخص، مورد استیضاح قرار گرفته است.

حزب جمعیت اسلامی وزارت مالیه کشور را نیز متهم کرده است که گزارش نادرست را به پارلمان کشور فرستاده است.

این در حالی است که ارگ ریاست جمهوری در اعلامیه‌ای که شب گذشته در مورد استیضاح و سلب صلاحیت سه وزیر منتشر کرده، نگاشته است: به استناد معلومات و مندرجات مادۀ ۹۲ قانون اساسی،  از نظر ریاست جمهوری دلایل استیضاح وزیران کابینه  مخصوصاً وزیر امور خارجه کشور ناموجه پنداشته می‌شود.

Advertisements