هشدار جنبش روشنایی به حکومت: به نافرمانی مدنی متوسل خواهیم شد

جنبش موسوم به روشنایی هشدار داده است که از تاریخ دهم قوس سال روان در کابل و سایر ولایات افغانستان مردم را به نافرمانی مدنی فرا می خواند.

در نخستین سالروز سربریدن تبسم و همراهانش به شمول چهره های سیاسی، اعضای پارلمان، فعالان مدنی، نویسندگان و هزاران نفر در مصلای شهید مزاری در غرب کابل گردهم آمدند در نخستین سالروز سربریدن تبسم و همراهانش به شمول چهره های سیاسی، اعضای پارلمان، فعالان مدنی، نویسندگان و هزاران نفر در مصلای شهید مزاری در غرب کابل گردهم آمدند
اعضای ارشد این جنبش امروز در نخستین سالروز کشته شدن تبسم و همراهان این دختر ۹ ساله گفتند که مذاکرات آنها با حکومت وحدت ملی مبنی بر توسعه متوازن و خط انتقال برق از راه بامیان به نتیجه نرسیده است.
ذوالفقار امید از اعضای جنبش روشنایی حکومت را متهم کرد که حاضر به مذاکرات “منطقی و اصولی” با جنبش نشده است.
او اعلام کرد که فاز جدیدی از اعتراضات این جنبش سر از دهم قوس آغاز خواهد شد اما او گفت به دلیل اینکه به حکومت اعتمادی نیست نمی تواند بیشتر جزییات بدهد.
اعضای جنبش روشنایی حکومت را متهم به اسهل انگاری در تامین امنیت تظاهرات اعضای جنبش روشنایی در دوم اسد کردند، انفجاری که در آن نزدیک به صد نفر کشته و بیش از سیصد نفر دیگر زخمی شدند.
این جنبش می گوید که فاز جدید از اعتراضات نافرمانی مدنی تا رسیدن به خواسته های جنبش ادامه خواهد داشت.

انتقال خط برق 500 کیلوولت از مسیر بامیان، توسعه متوازن و تحقیق بی طرفانه بین المللی در باره انفجار دهمزنگ کابل از خواسته های اصلی این جنبش خوانده شده است.

احمد بهزاد از اعضای جنبش روشنایی می گوید هنوز هم حکومت مانع اجرایی شدن پروژه های توسعه در مناطق مرکزی می شود احمد بهزاد از اعضای جنبش روشنایی می گوید هنوز هم حکومت مانع اجرایی شدن پروژه های توسعه در مناطق مرکزی می شود
نخستین دامنه این اعتراضات پس از سربریدن هفت تن از هزاره ها به شمول تبسم دختر ۹ از سوی افراد داعش در ولایت زابل، شکل گرفت. معترضان گفتند که حکومت برای رهایی گروگان ها که ماه ها در قید داعشیان قرار داشتند، کاری انجام نداده است.
معترضان اجساد قربانیان را از غزنی به کابل انتقال دادند و با راه اندازی راه پیمایی عظیم در مقابل ارگ ریاست جمهوری تجمع کردند.
این راه پیمایی محمد اشرف غنی، رییس جمهوری و دیگر رهبران حکومت وحدت ملی را شوکه کرد و قول داد که با عاملان این کشتار برخورد جدی و قانونی صورت خواهد گرفت.
ادامه تبعیض سیستماتیک
در نخستین سالروز سربریدن تبسم و همراهانش به شمول چهره های سیاسی، اعضای پارلمان، فعالان مدنی، نویسندگان و هزاران نفر در مصلای شهید مزاری در غرب کابل گردهم آمدند.
اعضای جنبش روشنایی حکومت را متهم کردند که در مقابل مناطق مرکزی و مشخصا علیه هزاره ها نوع سیاست تبعیض سیستماتیک را در پیش گرفته است.

احمد ولی مسعود از سخنرانان این مراسم بود احمد ولی مسعود از سخنرانان این مراسم بود
این جنبش محروم ماندن مناطق مرکزی از پروژه های بازی و گروگانگیری و قتل هزاره ها را از دلایل و نمونه های این سیاست می داند.
احمد بهزاد از اعضای جنبش روشنایی می گوید هنوز هم حکومت مانع اجرایی شدن پروژه های توسعه یی در مناطق مرکزی می شود و مردم این مناطق به گروگان گرفته می شوند و به قتل می رسند.
آقای بهزاد در این مورد گفت که پول این پروژه ها را جامعه جهانی پرداخت می کند اما حکومت افغانستان اصل توازن و مساوات را در اجرایی شدن آن در نظر نمی گیرد.
جنبش روشنایی می گوید که حکومت هر روز با توسل به توطیه و دسیسه جدید در پی ناکام کردن و متلاشی کردن این جنبش است. و آگاهانه راه ورود بخشی از شهروندانش را به ادارات و مناصب حکومتی بسته است. ثروت ملی و فرصتهای را از آنها دریغ داشته و روز به روز عرصه زندگی را بر آنها تنگتر و تنگ تر می کند.
به گفته این جنبش حکومت وحدت ملی اخیرا در یک اقدام تبعیض آمیز دیگر تصمییم گرفته است تا شهروندانی را که از ترور، گروگانگیری، راه گیری، و انتحار به ستوه آمده و با قبول هزاران خطر و هزینه شخصی خود را به ساحل امن کشورهای دیگر رسانده اند، با امضای موافقت نامه های ننگین، زمینه بازگرداندن اجباری آنها را فراهم سازد.
جنبش روشنایی می گوید که از سیاست های تبعیض آمیز، انحصار قدرت، فساد و نا کارامدی حکومت کارد به استخوان رسیده و مردم هر روز بیشتر از دیروز نا امید و سرخورده می شوند.

Advertisements