مامور سابق سازمان اطلاعات آمریکا:

logo

آمریکا از عواید مواد مخدر در افغانستان برای تامین مالی «داعش» استفاده می‌کند

مامور سابق سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) اعلام کرد که مقامات کشورش از سال ۲۰۰۱ میلادی در افغانستان کشت و قاچاق مواد مخدر در این کشور را بصورت موثری مدیریت کرده‌اند و از آن برای تامین مالی داعش نیز استفاده می‌کنند.
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، به نقل از «ورلدنیوز دیلی‌ریپورت»، «جان اباتسفورد» مامور سابق سازمان سیا اعلام کرد که «واشنگتن» از عواید مالی به دست آمده از تجارت مواد مخدر در افغانستان، گروه داعش را تامین مالی می‌کند تا کشورهای خاورمیانه را بی‌ثبات کند.
وی افزود: داعش با حمایت مالی و مدیریت سازمان سیا بر علیه کشورهای مخالف آمریکا و ایجاد بی‌ثباتی در خاورمیانه می‌جنگد.

مامور سابق سازمان سیا اظهارداشت که آمریکا و متحدانش به هدف کاهش بهای نفت، تسلط بر منابع نفتی در خاورمیانه و براندازی دولت‌های ضد آمریکایی از گروه تروریستی داعش حمایت می‌کنند.

جان اباتسفورد خاطر نشان کرد که آمریکا از برخی افغانها در جنگ با شوروی سابق حمایت کرد و حالا نیز با عواید تجارت مواد مخدر گروه داعش را تامین مالی می‌کند.

وی گفت: حمله 11 ستامبر توسط دولت آمریکا از قبل برنامه ریزی شده بود تا به عنوان بهانه‌‌ای برای حمله به افغانستان از این حادثه استفاده شود.

جان اباتسفورد کهنه سرباز جنگ افغانستان است که به عنوان افسر اطلاعاتی ارتش آمریکا نیز در این کشور فعالیت کرده است و نشانهای افتخار و مدال‌های متعددی نیز از ارتش آمریکا دریافت کرده است.

در ماه دسامبر، سازمان ملل متحد گزارش داد که از سال 2001، زمین‌هایی که برای کشت تریاک استفاده می‌شود، 60 درصد گسترش یافته و به 209 هزار هکتار رسیده است. هروئین و مورفین افغانستان که ارزش آن 3 میلیارد دلار تخمین زده شده نیز حدود 15 درصد از تولید ناخالص داخلی افغانستان را تشکیل می‌دهد.

تا زمانی که بانکداری بین‌‍‌المللی، میلیاردها دلار از تجارت مواد مخدر سود می‌برد، می‌توان انتظار داشت که «جنگ با مواد مخدر» مانند «جنگ با تروریسم» سودآور است.

Advertisements