جنرال دوستم بدون اهمیت به درخواست ارگ، به ازبکستان سفر کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان ، پس از آنکه جنرال دوستم هیات اعزامی از کابل (هيات متشكل از وزيران كابينه و افراد متنفذ قومی و حکومتی) به جوزجان را به حضور نپذیرفت، عازم کشور ازبکستان شد.

هیات اعزامی به جوزجان بناچار با بابر فرهمند رييس دفتر جنرال دوستم ديدار كرد.

منابع نزدیک به حزب جنبش، سفر جنرال دوستم به ازبکستان را تایید می کنند

عکس های هیات مینجیگری

5

4

3

2

1

+++++++++++++++++++++++++++++

جنرال دوستم: نمی خواهم به سرنوشت حبیب الله کلکانی دچار شوم

ده شرط جنرال دوستم، کمر تیم ارگ را شکسته و عملاً آنان را از قدرت خلع می کند. رسیده گی به شرط های دوستم در توان تیم حاکم نیست که از نظر مغزی و قضاوت ذهنی، یک صد سال عقب فکر می کند.
جنرال دوستم براى بازگشت به كابل ده شرط گذاشته است.
شروط قرار ذيل است:

1. برای برگشتم به کابل تضمین امنیتی توسط جامعه جهانی از جمله ترکیه و روسیه ضروری است. نمی خواهم به سرنوشت حبیب الله کلکانی دچار شوم.

2. باید حنیف اتمر و معصوم استانکزی به حیث مظنونان طراح کمین و ترور بنده و همراهانم از کار برکنار و به دادگاه معرفی شوند.

3. دولت باید غرامات برای خانواده های بادیگاردها و سربازان قربانی در توطیه اخیر در غورماچ بپردازد.

4. پرونده ای که برای بنده در دادگاه لاهه توسط رییس جمهور و شورای امنیت ملی افغانستان باز شده باید بسته شود.

5. بازگردادن تمام صلاحیت های معاون اول رییس جمهور مطابق به قانون اساسی کشور.

6. تقرر لیست کادرهای پیشنهادی توسط مقام محترم معاونیت اول ریاست جمهوری در مرکز و ولایت ها و از جمله پست های امنیتی و وزارت خارجه کشور.

7. توجه به امنیت شمال از طریق افزایش نیروهای امنیتی و تجهیزات لازم.

8. تجهیز محافظان امنیتی مقام معاونیت با سلاح های پیشرفته و تقویت نیروهای خیزش مردمی برای دفاع از ولایت های جوزجان و فاریاب و سرپل.

9. توجه به بازسازی مناطق ترکتباران کشور و سهم عادلانه در تعلیم و تربیت و بورس های تحصیلی بخارج کشور.

10. برگزاری مجلس بزرگان (لویه جرگه) برای اصلاح قانون اساسی کشور بمنظور تغییر نظام متمرکز به نامتمرکز.

<

++++++++++++++++++++++++++++++++

نتیجۀ صحبت جنرال دوستم و دکترغنی صفر بود

آسیاب تقابل بین جوزجان- کابل همچنان می چرخد
دکترغنی با میانجیگری احمد ضیأ مسعود و استاد محقق به تلفن های متواتر ارگ پاسخ داد.
اطلاع با اعتبار ارسال شده به گزارشنامه افغانستان از جوزجان حاکی است که بین دکترغنی و جنرال دوستم هیچ توافقی برای حل معضل اخیر حاصل نیامده است.
منبع می گوید که حل شدن مسأله با یک تلفن یک پروپاگندی است که از سوی افراد وابسته به شورای امنیت به راه انداخته شده است.
دراطلاع واصله گفته شده است که جنرال سه زنگ دکترغنی را بی پاسخ گذاشت و بعد با پا درمیانی احمد ضیاء «مسعود» و استاد محقق، ارتباط تلفنی بین قرارگاه جوزجان و ارگ کابل برقرار شد.
دکترغنی با لحنی گرم به جنرال دوستم می گوید؛ تو کلان ما هستی، خودت رئیس جمهور هستی؛ ما از جانب خودت دل جمع هستیم؛ مسأله کمین زنی بالای شما را به طور جدی پیگیری می کنم؛ حتی اگر ثابت شود که معصوم استانکزی و حنیف اتمر درعقب این قضیه بوده اند؛ آنان را زندانی می کنم.
جنرال دوستم با شک و تردیدی آشکار، به خنده درمی آید و می گوید:
مسأله کمین زیاد برای ما مهم نیست. مسأله دفاع از حق و حقوق مردم است که داده نشده؛ به ولایات مربوط ما هیچ نوع بازسازی صورت نگرفته است. گپ مهم برای ما این است که حکومت باید از ریاستی به پارلمانی که خواست مردم است؛ تغییر کند. هدف من، حل اساسی مسایل است. مردم تصمیم گرفته اند که به هرطریقی که شده، ازآیندۀ خود درشمال مطمئن شوند.
دربخشی از خبر واصله آمده است:
طرف جدیدی درقضیه داخل شده است که عبارت از قزاقستان است. قزاق ها سخت درتلاش اند که پل رابطه بین جنرال دوستم و مسکو را استوار تر از گذشته بنا کنند. هرچند روس ها بر جنرال اعتماد ندارد؛ اما جنگ روانی و  داعش هراسی که اخیراً بالا گرفته، آن ها را به این قضیه متمایل ساخته است. قزاق ها از تقرب دسته جات داعش به مرزهای حوزه آسیای مرکزی سخت هراسان شده اند. باقی جان ساگیان تایف صدراعظم قزاقستان در گفت وگو با دکترعبدالله، شدیداً برضرورت جنگ با داعش تاکیده است.گ.ا.

.

Advertisements