کابل-به گزارش سایت همایون بنقل از(پژواک ۱۱عقرب ۹۵): شورای احزاب جهادی و ملی، با ابراز نگرانی از ادامۀ اختلاف بین شماری از مقام های حکومت به ویژه ريیس جمهور و معاون اول ریاست جمهوری، می گوید که آماده است در این زمینه میانجیگری کند.

صبغت الله مجددی عضو رهبری شورای احزاب جهادی و ملی، امروز در یک نشست خبری در کابل که شماری از اعضای ارشد این شورا حضور داشتند گفت که از وضعیت کنونی کشور؛ مردم افغانستان و اعضای شورای احزاب جهادی و ملی تشویش دارند.

وی با اشاره به تنش های به وجود آمده بین محمد اشرف غنی رئیس جمهور و جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری، گفت: “با هر دو طرف، اشرف غنی و جنرال دوستم گپ زدیم و هر دو طرف موافق هستند که مسئله حل شود.”

مجددی افزود: “امیدواری هایی وجود دارد؛ مشکل جدی و قابل تشویش میان هر دو طرف وجود ندارند  و تا چند روز دیگر مشکل پیش آمده حل خواهد شد.”

عضوشورای احزاب جهادی و ملی تصریح کرد که قرار است در یک نشست مشترک، نظریات محمد اشرف غنی و جنرال عبدالرشید دوستم در این زمینه مطرح شود.

محمد کریم خلیلی عضو ارشد این شورا گفت که  افغانستان در شرایط حساسی قرار دارد و این مسوولیت حکومت است که باید مردم خود را متحد نگهدارد.

وی افزود که شورای احزاب سیاسی و ملی افغانستان، از کارکرد های نیک حکومت حمایت می کند و مواردی را که قابل انتقاد باشد بیان خواهد کرد .

خلیلی افزود: “در رابطه به مسائلی که میان رئیس جمهور و معاون اول وی به میان آمده، حضرت صاحب(مجددی) به نمایندگی از شورا با هر دو طرف در تماس شده، امروز هم در مورد حل این مسائل تاکید شد و ما در این مورد گام های جدی و عملی خواهم برداشت.”

خلیلی خاطر نشان کرد که شورای احزاب جهادی و ملی، برای جلوگیری از پراکندگی، در کنار حکومت خواهد بود و  هرگز اجازه نخواهد  داد که افغانستان به سوی بحران برود .

وی در ادامه ضمن تقدیر از فداکاری هاى نیروهای امنیتی در تامین امنیت کشور، گفت که همه مردم افغانستان درکنار نهادهای امنیتی کشور می باشند.

محمد کریم خلیلی در عین حال تصریح نمود که در بین اعضای رهبری شورای احزاب جهادی و ملی، هیچ گونه پراکندگی و نفاق وجود ندارد و این شورا متحدانه و متعهدانه بخاطر حل مشکلات کشور اقدام خواهد کرد.

جنرال عبدالرشید دوستم که از خط نبرد در غورماچ به زادگاهش، جوزجان برگشته است؛ رئیس جمهور و شماری از مقام های ارشد امنیتی را به قوم گرایی و افزایش تنش در کشور متهم کرده؛ اما ریاست جمهوری ضمن رد این اتهام ها می گوید که جنرال دوستم، خلاف شاَن و جایگاه خود صحبت کرده است.

.

Advertisements