9f24e66a-bdec-4116-8b5e-8346eb8ebc75

روسیه برای اولین بار تصاویری از بزرگترین موشک هسته‌ای جهان که قابلیت از بین بردن منطقه‌ای به وسعت کشور فرانسه را دارد، منتشر‌کرده‌است.

این موشک «RS-28 Sarmat » نام دارد و معروف به «شیطان 2» است؛ این موشک عظیم‌الجثه سرعتی بالغ بر 7 کیلومتر (4.3 مایل) در ثانیه دارد و با هدف گریز از سامانه‌های ضدموشکی طراحی شده‌است.

این موشک اتمی جدید قابلیت حمل کلاهک 40 مگاتنی را دارد که 2 هزار برابر قدرتمندتر از بمب‌های اتمی است که امریکا در سال 1945 در هیروشیما و ناگازاکی انداخت

4509118_751.

گزارش‌ها حاکی است ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، قصد دارد این موشک قدرتمند را جایگزین موشک‌های SS-18  موسوم به موشک شیطان کند.

تصویر منتشرشده از بزرگترین موشک هسته‌ای جهان در روسیه

قرارداد تولید موشک‌های شیطان 2 در سال 2011 امضا شد و انتظار می‌رود این موشک در سال 2018 تولید شود.

خبرگزاری وزارت دفاع روسیه، زیوزدا، اعلام کرد این موشک رادارگریز، قابلیت حمل 16 کلاهک هسته‌ای را دارد و می‌تواند منطقه‌ای به وسعت فرانسه یا ایالت تگزاس امریکا را از بین‌ببرد.

این موشک با بردی بالغ بر 10 هزار کیلومتر (6 هزار و 213 مایل) قادر است لندن و دیگر شهرهای اروپایی و همچنین شهرهای ساحلی غرب و شرق امریکا را هدف قرار‌دهد.

وزارت دفاع روسیه قصد دارد در اواخر سال 2018 تولید موشک‌های شیطان 2 را عملیاتی کند و آخرین موشک‌های SS-18  را تا سال 2020 از سامانۀ موشکی این کشور خارج‌کند.

این خبر در حالی منتشرشده‌است که روابط میان واشنگتن و مسکو به‌ویژه با توجه به ادامۀ بحران اوکراین، به پائین‌ترین سطح پس از پایان جنگ سرد در سال 1991 رسیده‌است.

گفتنی است، شبه‌جزیرۀ کریمه در پی بحران در اوکراین و برگزاری همه‌پرسی در سال 2014، با اکثریت آراء از این کشور جدا و به فدراسیون روسیه ملحق‌شد.

در پی برگزاری این همه‌پرسی، روابط روسیه با کشورهای غربی تیره شد. امریکا و متحدان اروپایی آن مسکو را به بی‌ثبات کردن اوکراین متهم و تحریم‌هایی را علیه چهره‌های شاخص روس و طرفدار روسیه اعمال کرده‌اند؛ مسکو اما دست داشتن در بحران اوکراین را به شدت رد کرده‌است.

از سوی دیگر کرملین نیز بارها ناتو را به دلیل گسترش حضور نظامی نزدیک مرزهای روسیه مورد انتقاد قرار‌داده و تأکید‌کرده‌است که «چنین اقدامی، تهدیدی برای صلح منطقه‌ای و بین‌المللی به شمار‌می‌آید.»

همچنین اختلاف‌نظر روسیه و امریکا بر سر بحران سوریه از دیگر علل تیره‌تر شدن روابط دو کشور به شمارمی‌آید. واشنگتن و مسکو بارها یکدیگر را به پایبند‌ نبودن به تعهدات خود در قبال بحران سوریه متهم‌کرده‌اند

++++++++++++++++++++++

مشخصات فنی بزرگترین موشک هسته‌ای جهان/شیطان ۲ می‌تواند تگزاس را نابود کند+تصاویر

سانه‌های غربی این روزها از آماده شدن روسیه برای آزمایش مهم موشک قاره پیمای بالستیکی جدید آر اس 28 موسوم به سارمات حرف می‌زنند که قرار است جایگزین موشک آر 36 ام موسم به ساتانا (شیطان) شود. موشکی که به شیطان ۲ مشهور شده اما چه مشخصاتی دارد؟

موشک بالستیک قاره پیمای سارمات، توانایی نفوذ در سامانه‌های پدافند ضدموشکی و عبور از سپرهای ضد موشکی را دارد. پیش بینی می‌شود این موشک در سال ۲۰۱۸ به نیروهای مسلح روسیه تحویل شود.
این موشک صد تنی از سوخت مایع استفاده می‌کند و از سکوی پنهان شده در زیر زمین شلیک می‌شود. موشک سارمات می‌تواند کلاهک‌هایی را به وزن ده تن را حمل کند.این موشک مافوق صوت از جمله دارای مسیر حرکت غیر قابل پیش بینی و قابلیت مانور دهی است. برد موشک سارمات به آن امکان می‌دهد نه فقط از نزدیک ترین مسیر بلکه از طریق قطب جنوب و قطب شمال به امریکا برسد.
مشخصات فنی بزرگترین موشک هسته‌ای جهان/شیطان ۲ می‌تواند تگزاس را نابود کند+تصاویر
سوخت این موشک به اندازه‌ای است که می‌تواند فاصله قطب شمال تا قطب جنوب را طی کند و بیش از یازده هزار کیلومتر در هوا باقی بماند. تغییر ارتفاع، سرعت و مسیر حرکت این موشک امکان پذیر است.قدرت موتورهای این موشک تقریبا به اندازه قدرت موشک های فضایی سفینه بر است.
به گزارش خبرآنلاین، سر جنگی بزرگ موشک سارمات برای حمل 10 کلاهک سنگین یک تنی و یا 15 کلاهک 750 کیلویی که سبک تر است، و یا ترکیبی از هر نوع کلاهکی ساخته شده است
ویدیو.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

روسیه یا امریکا؟! کدام یک جهان را پایان خواهد داد؟- بخش اول

058934433fb101b2b777d9a2e4fb1f5e

زماني امريکا و شوروي بر جهان حکومت ميکردند، با سقوط شوروي يک طرف اين معادله تغيير کرد، امريکا و روسيه را بدون شک ميتوان دو قدرت نظامي مطلق کره ي زمين دانست که سال ها از تمام کشورها جلوتر هستند و ميتوان اين ادعا را مطرح کرد که تسليحات مدرن همگي نسبتي با اين دو کشور دارند، اما به عنوان يک مقايسه ي ساده اين دو کشور در برابر يکديگر و در صورت جنگ احتمالي چه نتيجه اي را حاصل خواهند کرد؟ پاسخ اين سوال در حالت کلي غيرممکن است چراکه مسائل متفاوت بسياري در اين مسئله دخيل هستند اما به صورت کلي با مقايسه ي قواي ارتش اين کشورها ميتوان نتايجي را در صورت وقوع يک جنگ کلاسيک پيش بيني کرد…

ارتش هاي امريکا و روسيه را ميتوان توانمند ترين و مخوف ترين ارتش هاي دنيا دانست، اين دو کشور روي هم بيش از 650 سال تجربه ي جنگي دارند و از نظر تکنولوژي بدون شک هيچ رقيبي در دنيا ندارند و ديگر کشورها سال ها با اين دو فاصله دارند، نيروي زميني به عنوان پيکان حمله و پيشروهاي يک جنگ مهم ترين خط حمله در ارتش هر کشوري است.

در اولين مورد از مقايسه امريکا با روسيه، جمعيـت مورد نظر است که در اين زمينه امريکا بيش از 200 ميليون نفر جمعيت بيشتري را در خود جاي داده است که از اين تعداد به طور بلقوه 150 ميليون نفر توان و پتانسيل جنگ را دارند در صورتي که اين ميزان در مورد روسيه 70 ميليون نفر است، ارتش امريکا 1 ميليون و 400 هزار نفر خدمه ي رسمي دارد که اين تعداد را 1 ميليون و 100 هزار نفر به صورت ذخيره پشتيباني ميکنند و اين ميزان درمورد روسيه به ترتيب 800 هزار و 2 ميليون و 400 هزار نفر است.

درمورد ارتش روسيه يکي از مهم ترين مسائل قابل ذکر کيفيت نيروهاي نظامي اين کشور است، با توجه به اجباري بودن خدمت سربازي در روسيه و اينکه بيش از 35% نيروهاي اين کشور را همين سربازان تشکيل ميدهند نميتوان کيفيت زيادي را برا انها قائل شد، براي نمونه در سال 2011 مقامات بلند مرتبه ي نظامي در روسيه به اين مسئله اعتراض کردند و خواستار اختياري شدن عضويت در ارتش شدند چراکه بيشتر افرادي که به سربازي ميروند داراي انواع مشکلات خصوصا سوابق کيفري هستند.

نيروي زميني روسيه و امريکا داراي برترين تکنولوژي هاي دنيا هستند در زمينه ي تعداد نهايي تانک ها امريکا 8.848 و روسيه 15,398 هستند که در اين زمينه روسيه برترين کشور دنياست هرچند بايد اين نکته را در نظر گرفت که امريکا در زمينه ي کيفيت تانک ها از هيچ تانکي قديمي تر از سال هاي 1970 استفاده نميکند و تانک رسمي اين کشور “ابرامز” يکي از قوي ترين تانک هاي دنياست، در صورتي که روسيه در قسمت هاي از مرز خود همچنان از تانک هاي متعلق به دهه ي 50-60 نيز استفاده ميکند هرچند تانک هايي مانند T90  توازن قواي بسيار خوبي به ارتش روسيه ميبخشند، اما در خصوص خودروهاي زرهي و نفربرهاي سريع ارتش امريکا با دارا بودن 41 هزار عدد در برابر 31 هزار روسيه برتري دارد، البته بيشتر بودن اين خودروهاي زرهي به علت جمعيت بيشتر نيروهاي نظامي امريکاست.

يکي از مهم ترين خصوصيات ارتش روسيه توان توپخانه اي و راکتي اين کشور است، با توجه به سياست روسيه و اين که به علت ساختار نسبتا دفاعي ارتش اين کشور سرمايه گذاري بسيار زيادي روي اين دو سلاح خاص صورت گرفته و شوروي خود يکي از طراحان اصلي توپخانه و راکت انداز هاي سريع بود، در اين زمينه امريکا توپخانه اي بسيار مخرب در اختيار دارد و در زمينه ي راکت ها و موشک انداز هاي زميني سيستم هايي مانند MLRS خود را به عنوان يکي از برترين هاي معرفي کرده است هرچند اسمرچ روسي سال هاست قدرت خود را اتش بي همتايش اثبات کرده است، در اين زمينه روسيه 3,793 و امريکا 1,331 است.

براساس بررسي هاي موجود در صورت درگيري مستقيم و زميني ارتش اين دو کشور برتري تا حدي در اختيار روسيه خواهد بود هرچند اين مسئله را بايد درنظر گرفت که در اين بررسي و  شبیه سازی امریکا به روسیه حمله میکند و روسیه درون خاک خود درگیر میشود.

در اینجا اصلی ترین سلاح در جنگ های زمینی کلاسیک یعنی تانک ها بررسی میشود.

1-(الف)- تانک (MBT): ارتش امریکا از تانک ابرامز استفاده میکند که سال هاست توان خود را به اثبات رسانده است، این تانک که هم اکنون باتجربه ترین تانک جنگی مدرن دنیاست و بیش از 3 درگیری مهم را تجربه کرده است و از حداکثر تکنولوژی ممکن استفاده میکند در مورد این تانک میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

موتور بسیار کم صدا و قدرتمند این تانک که در بازارهای خارجی به نجواگر مرگ معروف است، این موتور توربین-گازی قدرت بسیار بالا و مصرف پایینی دارد تا این غول 70 تنی (دومین تانک سنگین دنیا) را با حداکثر سرعت 70 کیلومتر در ساعت به حرکت دربیاورد.

سیستم نشانه گیری تانک ابرامز بسیار پیچیده و مدرن است و قابلیت قفل روی هدف در حین حرکت را دارد تا احتمال خطا را به کمترین میزان ممکن برساند، توپ اصلی این تانک 120 میلی متری است، در جنگ عراق این تانک در برابر تانک T-72 مدرن عراق قرار گرفت که از نظر توپ جنگی قوی تر از ابرامز بودند اما در نهایت تانک های T-72 عراقی همگی مغلوب این هیولای مهیب شدند، توپ این تانک علاوه بر شلیک گلوله قابلیت شلیک موشک های ضدتانک را نیز داراست.

یکی از مهمترین خصوصیات تانک ابرامز تکنولوژی خاص شرکت “دارپا” است که کم کم به تمام دنیا صادر شد، این تکنولوژی مربوط به نوعی زره خاص و سبک چندلایه و کامپوزیتی است که این تانک را قادر ساخته در برابر شدیدترین و قوی ترین موشک های ضدتانک دنیا مقاومت کند، در حال حاضر تنها ابرامز و چلنچر انگلیسی از این نوع تکنولوژی بهره میبرند.

تانک ابرامز قابلیت شلیک انواع گلوله ها مانند ضد زره و ضد نفر و نوعی خاص که حاصل تجربه ی جنگ شهری در عراق بود و مانند تفنگ ساچمه ای عمل میکند را دارد، واقعیت این است که این تانک به علت صرف هزینه های زیاد در ساخت خود نقص خاصی را شامل نمیشود و در مدل های جدیدتر همان مسائل قبلی نیز در حال رفع شدن هستند، ارتش صدام تنها راه نابودی این تانک استفاده از مواد منفجره بسیار قوی و حمله از زیر به کف تانک اعلام کرد.

(تانک ابرامز)

ب- ارتش روسیه در حال حاضر از سه تانک که شباهت های بسیار زیادی به هم دارند استفاده میکند، با این حال پیشرفته ترین تانک ارتش روسیه T-90 است، هرچند تانک اینده ی روسیه T-99 است اما اطلاعات ضد و نقیض بسیاری از این تانک در دست است در نتیجه همان T-90 بررسی میشود.

این تانک مجهز دارای موتور قدرتمندی است که قابلیت استفاده از سه نوع سوخت را دارد، هرچند قدرت ان از موتور تانک ابرامز کمتر است اما به علت وزن کمتر این تانک این موتور ایده ال این تانک است، ، T-90 میتواند در جاده تاسرعت 70 کیلومتر بر ساعت حرکت کند.

سیستم نشانه گیری این تانک دقیقا نمونه ی تانک T-72 است که این امکان را فراهم میکند تا در سرعت های بالا و مانورهای سنگین با حداکثر دقت هدف را دنبال کند، که با وجود توپ قدرتمند 125 میلیمتری انرا به یکی از قوی ترین تانک های دنیا تبدیل میکند.

درمورد سیستم حفاظتی این تانک شبهه های بسیاری وجود دارد، با وجود استفاده از انواع مختلف زره های انفجاری و پیشرفته اما این طور به نظر میرسد که این تانک در برابر حملات مستقیم سیستم های ضدتانک مشکلاتی دارد، برای مثال با توجه به شباهت خصوصیات زرهی این تانک و T80 و T-72 در جنگ افغانستان و شوروی تعدادی از تانک های شوروی توسط سیستم های ضد تانک قدیمی هدف قرار گرفتند، با این حال بررسی های جدید نشان از نصب زره های بسیار پیشرفته برروی این تانک دارد که انرا به راحتی در رده ی ابرامز قرار میدهد.

یکی از مهم ترین خصوصیات تانک های ارتش روسیه و شوروی تاکید بر چابکی انهاست، تانک T-90 تنها47  تن وزن دارد که در مقابل تانک های غربی بسیار کم است، اما همین نکته باعث شده است که این تانک ها توان حرکتی و جثه ی کوچکتری داشته باشند که هدف قرار کرفتن انها را بسیار سخت میکند و به عقیده ی بسیاری در یک نبرد رو در رو T-90 توان شکست تانک های ناتو را خواهد داشت، هرچند ازمایش های این تانک نشان میدهد در بهترین حالت گلوله ی ضد زره این تانک توان نفوذ در 600 میلی متر زره را دارد که برای نابودی هیچ کدام از تانک های غربی کافی نیست.

بزرگترین مشکل این تانک که روسیه سال هاست سعی در رفع ان دارد قرار داشتن گلوله های تانک در خود برجک است که در صورت هرگونه اسیبی به برجک تمام خدمه کشته خواهند شد، این مشکل در تانک های اینده ی روسیه رفع خواهد شد.

(T-90)

Advertisements