احمدسعیدی: طـالبان فـرصت کمـایی می‌کنـند

از یک هفته به اینسو بحث مذاکره با طالبان بار دیگر در افغانستان در سر زبان ها است و اطلاعات تأیید نشده ای وجود دارد که چندی قبل معصوم ستانکزی رئیس عمومی امنیت ملی و محمد حنیف اتمر مشاور شورای امنیت با هیأتی از طالبان در امارات متحده عربی مذاکرات داشتند. در روزهای نخست گفته می شد که طالبان این مرتبه بدون هدایت و مشورت پاکستان شامل محرکه مذاکره شده اند، اما دیری نگذشت که رسانه ها اطلاع دادند که سه نفر از سران طالبان هر یک مولوی عبدالسلام حنفی، شهاب الدین دلاور و مولوی محمد جان روز جمعه هفته گذشته به پاکستان رفته اند تا دیدگاه های خویش را در مورد صلح با مقامات پاکستانی شریک و هدایت لازم بدست آورند.

اینکه پاکستان در شرایط موجود چه نقشی را می تواند داشته باشد بحث دیگری است. در ظاهر پاکستانی ها می گویند که ما از مذکرات بین الافغانی حمایت و پشتیبانی می کنیم اما در پشت پرده، گروه طالبان را تشویق و ترغیب به ادامه جنگ می نمایند. گرچه بعضی ها به نقش پاکستان در آوردن صلح و مذاکره خیلی باورمند اند اما به باور احمدسعیدی آگاه مسایل سیاسی، در حال حاضر مذاکرات و مفاهمه از صلاحیت های دو کشور پاکستان و افغانستان خارج شده است.

آقای سعیدی می گوید، چون هنوز هیچ نشانه امیدوار کننده‌ای بین طالبان و دولت مرکزی کابل پیش نیامده است که به اصطلاح گفت این مذاکرات مذاکراتی است که راه حل پیدا کنند.

زیرا اگر مناطق را که حالا طالبان در اختیار دارند و در ایام زمستان از دست شان خارج نشوند تابستان آینده مشکلات دیگری را بخاطر امنیت خلق خواهد کرد.

از سویی هم سید ظهیر سعادت یک عضو مجلس نمایندگان در خصوص نیاز واقعی مردم به صلح صادقانه گفت: همیشه سر و صدای صلح یا در نزدیکی زمستان شنیده می شود یا زمانی شدت می گیرد که طالبان متحمل تلفات سنگین می شود و این نیرنگی است که سال ها استفاده می شود.

آقای ظهیر یادآور شد که همین شکل صلح با طالبان زمستان سال گذشته انجام گرفت و بهار شاهد آغاز حملات طالبان بودیم و با این سابقه صلح به دولت اعلام می کنیم که اگر راه گفتگو ها باز است باید دروازه حملات نظامی به طالبان هم باز باشد و جنگ بر آنان متوقف نشود بخصوص در ولایت های حساسی مثل: هلمند، فراه، فاریاب ، نیمروز و کندزآرمان ملی.

Advertisements