دولت افغانستان و طالبان گفت‌وگوهای صلح را بدون حضور نماینده‌یی از پاکستان، در دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر از سر گرفتند.

گاردین امروز(سه‌شنبه) در گزارشی نگاشته که پس از مرگ ملا اختر منصور در پاکستان، نمایندگان دولت افغانستان و طالبان در جریان‌ ماه‌های سپتمبر و اکتبر سال جاری میلادی دو دیدار داشته‌اند.

یک منبع در گروه طالبان به گاردین گفته که نخستین جلسه در اوایل ماه سپتمبر سال جاری میلادی، با حضور عبدالمنان آخند، برادر ملامحمد عمر و محمد معصوم ستانکزی، رییس اداره‌ی عمومی امنیت ملی افغانستان برگزار شده است

gfdxck.

منبع گفته است که این نشست با نتایج مثبت و در فضای آرام میان دو طرف برگزار شده است.

در همین حال، یک مقام دولتی افغانستان در گفت‌وگو با گاردین سفر آقای ستانکزی به دوحه را تایید کرده؛ اما سخنگوی رییس جمهور و شورای عالی صلح از این سفر ابراز بی اطلاعی کرده اند.

ستانکزی پیشتر به عنوان سرپرست شورای عالی صلح و وزارت دفاع ملی افغانستان کار کرده است.

نشست دوم اما در اوایل ماه اکتبر برگزار شد، این دور گفت‌وگو همزمان با شدت نبرد میان نیروهای امنیتی و طالبان در شماری از مناطق افغانستان راه اندازی شد.

تلاش‌های طالبان در این ماه برای تصرف شماری از ولسوالی‌ها در شمال، جنوب و غرب افغانستان شدت گرفته است.

گاردین مشخص نکرده که در نشست دوم از جانب افغانستان چه کسی در گفت‌وگوی صلح در شهر دوحه قطر اشتراک داشته است.

در دو نشست هیچ نماینده‌یی از پاکستان حضور نداشته و یکی از اعضای شورای رهبری طالبان گفته که اسلام‌آباد نفوذ خود بر طالبان را از دست داده است.

در گزارش آمده است که یک دیپلومات امریکایی نیز در جریان دو دوره مذاکرات دولت افغانستان و طالبان حضور داشته است.

دفتر سیاسی طالبان در قطر در سال ۲۰۱۳ به منظور آغاز گفت‌وگوهای صلح ایجاد شد؛ اما پس از سفر برخی چهره‌های طالبان، این گروه اعلام کرد که آنان رسماً از طالبان نمایندگی نمی‌کنند.

سپس چهار دور نشست هماهنگی برای پیدا کردن نقشه راه صلح میان نمایندگانی از افغانستان، چین، امریکا و پاکستان در اسلام‌آباد و کابل برگزار شد؛ اما بی‌نتیجه پایان یافت.

با آغاز کار حکومت وحدت ملی، رییس جمهور غنی کارشیوه‌ی خود را در مورد صلح اعلام کرد و از پاکستان خواست صادقانه برای گفت‌وگوها با طالبان کار کند؛ اما به گفته‌ی آگاهان اسلام‌آباد این کار را نکرد.

پیشتر ملا اختر محمد منصور، جانشین ملا محمد عمر در حمله هوایی نیروهای امریکایی در پاکستان کشته شد و روابط کابل – اسلام‌آباد نیز به سردی گرایید.

حزب اسلامی گلبدین حکمتیار نیز که اخیراً موافقت‌نامه‌ی صلح با دولت را امضا کرد گفته که میان حکومت و طالبان میانجی‌گری می‌کند.

گزارش: حضرت نادری

Advertisements