_91522183_6dcceaab-8574-41cd-81bb-371a04b33671

پایگاه خبری – تحلیلی اسپوتنیک، تفسیری را در ارتباط با اوضاع کنونی سوریه و کنفرانس لوزان منتشر کرده است. در بخشی از این تفسیر اطلاعاتی مطرح شده که خواندنی است و ما آن قسمت را استخراج کرده و منتشر می کنیم:

«در هفته های اخیر آمریکایی ها از کانال رسانه ها تهدید کردند که با 800 هواپیما و موشک های کروز همه پایگاه های نظامی ارتش سوریه را نابود می کنند.

روس ها سطح سیستم های دفاعی در سوریه را بالا بردند و به آمریکایی ها فهماندند که اگر دستور پرواز هواپیماها صادر شود بازگشتی برای آنها در کار نخواهد بود.

دو ماه پیش اتفاقی افتاد که برخی گذرا از آن عبور کردند اما محافل نظامی کاملا به آن واقف بودند. دو هواپیمای اف 16 اسرائیل توسط موشک های دفاعی ارتش سوریه در منطقه قنیطره سرنگون شدند. این هواپیماها با استفاده از موشک های سام 6 که قدیمی ترین نسل موشک های دفاعی موجود در سوریه به حساب می آیند سرنگون شدند. در حالی که این اف 16 ها به مدرن ترین تجهیزات دفاعی غربی موجود مجهز بودند اما با قدیمی ترین نسل موشک های دفاعی روسی سرنگون شدند. این اتفاق پیام بسیار مهمی برای غرب در داشت. وقتی روسیه موشک های اس 300 و اس 400 و نسل های بسیار پیشرفته رادار و موشک های ضد موشک را در سوریه مستقر می کند یعنی حتی مگس هم بدون اجازه حق نخواهد داشت در آسمان سوریه پرواز کند چه برسد به هواپیما و موشک. مضاف بر همه اینها روسیه به جای اینکه در مقابل تهدید های آمریکا جا بزند اعلام کرد که موشک های مستقر در سوریه فرصت پیدا نخواهند کرد که تشخیص دهند اهداف مربوط به کدام کشور می باشند به این دلیل هم هواپیماها و هم ناو ها و هم سکوهای پرتاب همه وابسته به هر کشوری باشند نابود خواهند شد. یعنی نه فقط هواپیماها و موشک ها را هدف قرار خواهد داد بلکه فرودگاه ها و ناوها و سکوهای پرتاب را نابود خواهد کرد و اگر قرار باشد پایگاه های روسیه و سوریه هدف قرار گیرند هیچ پایگاه دیگری برای کشورهای دیگر در منطقه وجود نخواهد داشت. روسیه آنقدر سطح واکنش خود را بالا برد که رسانه های بین المللی طی چند هفته اخیر از آمادگی این کشور برای ورود به یک جنگ تمام عیار با ایالات متحده صحبت کردند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مقدمات حمله نهائی برای آزاد سازی حلب

  چهار خبر و اطلاعیه روسیه

درباره آزاد سازی موصل و حلب

– 1

روز گذشته تلویزیون “روسیه 24” آغاز عملیات نظامی علیه داعش در موصل را پوشش وسیع خبری داد و در تفسیرهای خود بر این نکته تاکید کرد که با شکست های داعش در حلب و بسته شدن جاده تدارکاتی این شهر به موصل، عملا راه برای آزاد سازی موصل هموار شد.

2-

ساعاتی پس از آغاز عملیات نظامی آزاد سازی موصل، شبکه  های خبری روسیه هشدار دولت عراق را پوشش وسیع خبری دادند. دولت عراق هشدار داده است  که با فرار رهبران داعش از موصل و باقی ماندن افراد انتحاری در این شهر، امکان حوادث مهیبی مانند انفجار در سد آبی موصل وجود دارد. هواپیماهای نظامی نیز باید دقت کنند که این سد را بمباران نکنند که در اینصورت آب تا بغداد روان خواهد شد و قربانیان بسیار خواهد گرفت.

3-

از دیگر خبرهای مهم روز گذشته تلویزیون 24، علنی شدن مناسبات و عملی شدن قراردادهای نظامی میان روسیه و مصر بود. تلویزیون مذکور صحنه هائی را از ورود کارشناسان، مشاوران و استادان نظامی روسیه به مصر نشان داد و پادگان های نظامی مصر را که در آنها آموزش نوین ارتش مصر توسط ارتش روسیه آغاز شده است. از آموزش سلاح های سبک تا سنگین ترین سلاح های جنگی. حتی لباس های جدید نظامی ارتش مصر که با طراحی مشترک روسیه و مصر تهیه شده است. مدرن ترین انواع مسلسل های کلاشنیکف ساخت روسیه تبدیل به سلاح سازمان ارتش مصر شده که صحنه هائی از آموزش آن را نیز تلویزیون 24 روسیه نشان داد.

4-

همچنین روز گذشته دولت روسیه اعلام کرد که از ساعت 8 صبح 20 اکتبر تا 4 بعد از ظهر این روز هیچ نوع عملیات نظامی در حلب انجام نخواهد شد تا هم مردمی که مایل به ترک شهر هستند بتوانند از آن خارج شوند و هم بتوان آذوقه و مایحتاج مردم را به آنها رساند. در اطلاعیه روسیه از آندسته مردم حلب که مایل به ماندن در شهر هستند خواسته شده که به طبقات همکف و حتی زیر زمین ها بروند.

این هشدارها و توصیه ها و تصمیمات نشان میدهد که بزودی حمله سراسری برای آزادی سازی کامل حلب آغاز خواهد شد

++++++++++++++++++++++++++++++++++

حمله به موصل؛ وضعیت بحرانی صدها هزار غیرنظامی


با آغاز عملیات پس گرفتن شهر موصل از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، آژانس پناهجویان سازمان ملل متحد پیش‌بینی کرده است که حدود صدهزار نفر از ساکنان این شهر و مناطق اطراف آن برای فرار از درگیری به ترکیه و سوریه فرار کنند.

به گزارش بی بی سی این سازمان خواهان دریافت ۶۱ میلیون دلار بودجه اضطرارای برای رسیدگی به این موقعیت بحرانی شده است.
سازمان ملل متحد پیشتر درباره وضعیت حدود یک و نیم میلیون ساکن موصل که داعش مانع خروج آنها از شهر شده به شدت ابراز نگرانی کرده بود.
عملیات موصل یکشنبه شب (۱۶ اکتبر) با اعلام رسمی حیدر عبادی، نخست وزیر عراق در تلویزیون دولتی این کشور آغاز شد.
دولت ترکیه برای پذیرش “صدها هزار پناهجو” از شهر موصل اعلام آمادگی کرده است.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، گفته است که نیروهای این کشور “قطعا” در عملیات موصل شرکت خواهند کرد.
این در حالی است که روابط عراق و ترکیه بعد از ورود نیروهای ترکیه به شمال عراق دچار تنش شده و دولت عراق تاکید کرده است که تنها عراقی‌ها در موصل خواهند جنگید.
حدود ۳۰ هزار سرباز دولتی عراق همراه با نیروهای کرد و شبه‌نظامیان شیعه در اطراف آخرین پایگاه اصلی داعش در عراق گرد آمده‌اند.
این عملیات با حمایت هوایی نیروهای ائتلاف علیه داعش به رهبری آمریکا انجام می‌شود که از همان ساعات ابتدایی مواضع داعش در نزدیکی شهر را بمباران کردند.
ستون خودروهای زرهی ارتش عراق از همه طرف به سوی این شهر در حرکت است.
نیروهای پیشمرگ کرد حاضر در عملیات موصل، تلاش می‌کنند که روستاهای اطراف شهر را از تصرف داعش خارج کنند.
رسانه‌های کرد گزارش داده‌اند که پیشمرگ‌های کرد تاکنون کنترل هشت روستا را در شرق موصل به دست گرفته‌اند.
اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا، آغاز عملیات موصل را “لحظه‌ای تعیین‌کننده برای شکست دائمی داعش” خوانده است.
همزمان فرمانده نیروهای ائتلاف ضد داعش در عراق گفته است که عملیات موصل دشوار خواهد بود و ممکن است هفته‌ها طول بکشد.
ساکنان موصل به رسانه‌ها گفته‌اند که داعش مساجد شهر را به پایگاه‌ نظامی و محل انبار تجهیزات خود تبدیل کرده است.
داعش حدود دو سال پیش شهر موصل، بزرگ‌ترین شهر شمال عراق را در عملیاتی سریع و ضربتی اشغال و با تبدیل آن به پایگاه اصلی خود در عراق در آنجا اعلام “خلافت” کرد.
داعش در ماه‌های اخیر مناطق زیادی را در عراق و سوریه از دست داده است.

.

.

Advertisements