_91509248_979fe29e-e228-406b-9e3b-e56da9e13d52

مسؤولیت شدت جنگ در کندز متوجه سرقوماندان اعلی است

نشست بروکسل به منظور مساعدت های بین المللی به افغانستان در حالی برگزار شد که هراس افگنان حملات شان را شدت بخشیده اند.

سقوط دوباره کندز به دست طالبان برای حکومت وحدت ملی که نماینده گان آن در نشست بروکسل اشتراک کرده اند، شرم بسیار کلان است.

دیروز برخی از رسانه ها گزارش دادند که حدود صد طالب به شهر کندز حمله کردند و کنترول برخی از نقاط شهر را به دست گرفتند.

در حالی که کندز سال پار نیز به دست طالبان سقوط کرد و جلالتمآب محمد اشرف غنی سرقوماندان اعلی! به باشنده گان کندز اطمینان داد که پس از این طالبان توان تسخیر شهر کندز را نخواهند داشت.

پس از معرفی والی کندز، بیشتر آگاهان به حکومت گفتند که این والی نمی تواند برای امنیت کندز کاری انجام دهد، اما غنی لجاجت پیشه کرد و به این پیشنهاد آگاهان توجه ننمود.

به همین گونه طالبان در حومه شهر کندز سنگر ساخته اند و مرکز شهر زیر تهدید آنها قرار دارد، اما در طول یکسال سرقوماندان اعلی فرمان یک عملیات گسترده را به منظور سرکوب طالبان صادر نکرد.

پرسشی است که چرا عملیات نظامی در شمال آن گونه که لازم است راه اندازی نمی شود؟ برخی می گویند امریکایی ها برای تهدید روسیه نمی خواهند تروریستان در شمال نابود شوند و رهبران حکومت که به حمایت امریکایی ها به قدرت رسیده اند از این دستور و برنامه امریکا سرپیچی کرده نمی توانند.

مشاور شورای امنیت ملی نیز هنگام سفرش به کندز اطمینان داد که تروریستان را نابود می سازد.

اما باوجود این حوادث ناگوار و خون هایی که در کندز ریخته می شود، مشاور شورای امنیت ملی هیچ موضع روشن ندارد که امنیت شمال به ویژه کندز چه خواهد شد و چرا کندز دوباره به دست تروریستان سقوط کرد؟

این بی تفاوتی مشاور شورای امنیت ملی در حالی دیده می شود که سه روز پیش در مورد حمایت از حامدکرزی و به اصطلاح توهینی که به وی در نشست یاد بود از سالروز شهادت استاد ربانی شده است، اعلامیه شدید الحن صادر کرد که گویا آسمان به زمین خورده است!!

در حالی که تمام واکنش برخی نسبت به کرزی، حمایت واضح او از طالبان است و باید همه وی را ملامت کنند و این موضع و نظر اش رانسبت به تروریستان محکوم بدارند.

برخی نقاط دگر کشور نیز وضعیت چندان خوب ندارند. ولسوالی خانشین هلمند را نیز طالبان اشغال کرده اند و در بغلان هم جنگ شدید جریان دارد.

یکی از دلایل ضعف نیروهای امنیتی در برابر طالبان، نبود امکانات لازم برای سربازان در جبهات جنگ است و در حالی که مقامات حکومت برای تأمین امنیت شخصی شان به صد ها هزار دالر مساعدت های جهانی و مالیه که از دست رنج مردم به دست می آید، اختصاص داده اند و گاهی این پول ها را به شاخی باد می کنند.

اگر هزینه یکماه تأمین امنیت وامتیازات دیگر یک مقام بلند پایه را سنجش و به اطلاع مردم رسانده شود آنگاه فهمیده خواهد شد که این مقامات چگونه زنده گی می کنند و با وضعیت آن سربازی که در جبهه عملاً می جنگد چه تفاوتی دارد.

با توجه به این ملاحظات، تازمانی که امتیازات مقامات محدود نشود و به وضعیت آن عده از نیروهای امنیتی که در جبهات می جنگند توجه نگردد، نا امنی ها ادامه خواهد داشت؛ زیرا اگر مقامات مساعدت های جهانی را صرف عیش و نوش، موترهای زره و دیوار های کانکریتی و محافظان بی حساب شان کنند، هم امنیت تأمین نمی شود و هم مساعدت های جهانی به هدر خواهد رفت.

++++++++++++++++++++++++

اطرافیان حکومت باعث سقوط قندوز شده اند

طالبان بعد از پیوستن حکمتیار به حکومت و امضای توافقنامه ، می خواهند نشان دهد حکمتیار موثریتی را که حکومت وحدت ملی پنداشته یا آن موثریتی را مردم افغانستان انتظار داشتند را ندارد 

با گذشت یک سال از رویداد سقوط شهر قندوز، طالبان بار دیگر بخش هایی از این شهر را به تصرف خود در آوردند. جنگجویان این گروه به بخش هایی از این شهر حمله کردند. هرچند هراس افکنان با مقاومت نیروهای امنیتی مواجه گردیدند اما جنگجویان این گروه در فرجام توانستند که خودشان را به مرکز شهر قندوز برسانند. باشندگان محل به رسانه ها می گویند که طالبان به خانه های مردم نفوذ کرده اند و از میان خانه های مردم و ساختمان های کنار جاده با نیروهای دولتی به درگیری پرداختند. اما طالبان چگونه توانستند که بار دیگر این شهر را سقوط دهند؟

به گزارش سایت همایونبنقل از شبکه اطلاع رسانی افغانستان سید نادرشاه بحر، عضومجلس نمایندگان در برنامه «پس از خبر» گفت: عوامل مختلفی برای سقوط قندوز وجود دارد. یکی از این عوامل این است که طالبان جنگ را از جنوب به شمال کشانده اند و برای تسلط بر شمال قندوز را سقوط می دهند. این تصمیم که ولایت های شمال ناامن شود، بر اساس یک سری تصمیم های کلانی که وجود دارد صورت می گیرد. این تصمیم های کلان به دست کشورهایی چون انگلیس و آمریکا و یا حکومت می باشد.

وی افزود: یکی از عوامل دیگری که می تواند برای سقوط قندوز وجود داشته باشد این است که طالبان بعد از پیوستن حکمتیار به حکومت وحدت ملی و توافقنامه ای که بین حکومت و حکمتیار امضا شد، می خواهند نشان دهد حکمتیار موثریتی را که حکومت وحدت ملی پنداشته یا آن موثریتی را مردم افغانستان انتظار داشتند، یا آن ادعایی را که حکمتیار و طرفدرانش داشته که با پیوستن آنها به حکومت، امنیت بهبود پیدا می کند و ناامنی ها کاهش پیدا می کند، ندارد. آنها ادعا داشتند در ولایت هایی مانند بغلان و قندوز که ناامن بوده و تمام شاهراه ها بسته بوده اند، امنیت برقرار خواهد شد. در همین روزهای اخیر و در همین روزهای امضای تفاهمنامه صلح بود که گفته می شد و وعده داده می شد که با صلح حکمتیار امنیت بغلان رو به بهبود می رود اما چنین چیزی مشاهد نکردیم و امنیت بدتر شد. یعنی طالبان این موضوع رانشان دادند.

سید نادرشاه بحر، در خصوص دیگر عواملی که باعث سقوط شهر قندوز شده است ادامه داد: عامل دیگر، این است که نشست دوم بروکسل یک نشست بسیار سرنوشت ساز در ابعاد مختلف می باشد. در آستانه این نشست طالبان می خواهند نشان دهند ادعایی که حکومت وحدت ملی مبنی بر اینکه ما توانسته ایم با خروج نیروهای خارجی از افغانستان توسط نیروهای امنیتی خود،از تمامیت افغانستان حمایت کنیم و هیچگونه مراکز و ولایتی به دست طالبان نمی باشد، درست نیست اینها نشان دادند که ادعای حکومت وحدت ملی در ارتباط با تامین امنیت و دفاع از شهرهای کلان افغانستان بی بنیاد است. این عوامل و بسیاری از عوامل دیگر دست به دست هم دادند تا قندوز سقوط کند.

وی در اخیر گفت: اگر حکومت افغانستان با توجه به شعارهایی که در ابتدای کار داده بود شدت عمل نسبت به طالبان و دشمنان افغانستان به خرج می داد وضعیت قندوز و دیگر شهرهای افغانستان به اینجا نمی رسید. متاسفانه حکومت افغانستان بسیار سرخورده و ضعیف است و هیچگونه مدیریت قوی وسالم برای اداره کشور ندارد. این سرخودرگی و ضعف باعث شده است که اراده کمرنگی برای حفظ امنیت کشور داشته باشد و با توجه به این موضوع افرادی که در اطراف حکومت وجود دارند سوء استفاده کرده و همکاری های مختلفی با طالبان می کنند و نتیجه هم همین سقوط شهر قندوز می شود. در واقع بخش بزرگی از سقوط این شهر به دست همکاری های اطرافیان حکومت انجام می شود.

+++++++++++++++++++++++++

نیروهای افغان ‘کنترل قندوز را در دست دارند

نیروهای ناتو و پلیس محلی می گویند که نیروهای امنیتی افغانستان بار دیگر کنترل شهر استراتژیک قندوز در شمال کشور را به دست گرفته اند.

پیشتر به نظر می رسید که جنگجویان طالبان به شهر رخنه کرده باشند و بنابه گزارش ها پرچم خود را در میدان مرکزی شهر برافراشتند.

قندوز در سپتامبر ۲۰۱۵ هم موقتا به اشغال طالبان درآمد که یک پیروزی خیره کننده برای این گروه توصیف شد. اما نیروهای دولتی با حمایت ناتو ظرف چند روز آن را پس گرفتند.

نیروهای ویژه از کابل با هواپیما به قندوز منتقل شدند تا به عملیات عقب راندن طالبان در روز دوشنبه کمک کنند.

محمد قاسم جنگل باغ رئیس پلیس قندوز به خبرگزاری فرانسه گفت: “مرکز شهر اکنون در دست ماست و نه در اختیار آنها. ما درحال شروع عملیاتی برای پاکسازی ناحیه هستیم.”

ماموریت تحت هدایت ناتو تحت عنوان “حمایت قاطعانه” گفت که نیروهای امنیتی افغان کنترل شهر و میدان اصلی آن را در دست دارند و “نیروهای تازه در راه هستند.”

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام ها گزارش می دهد که نبردها در نزدیک ستاد پلیس شهر، مجتمع فرمانداری و مقر مدیریت امنیت ملی ادامه دارد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان پیشتر در حساب توییتری خود نوشت: “یک عملیات گسترده سحرگاه امروز از چهار سو به طرف مرکز قندوز شروع شد.”

  مقام ها می گویند مراکز حساس در این حمله تهدید نشد

 
مقام های افغانستان می کوشند حوادث تابستان سال پیش در 

طالبان بعدا گفت که میدان و چند ایستگاه بازرسی را گرفته اما مدعی اشغال شهر نشد.

پنتاگون گفت که حمله آنقدر که ظاهر آن نشان می دهد جدی نبوده است.

جف دیویس سخنگوی پنتاگون گفت: “طالبان به مراکز شهرها می رود، به سبک فیلم های وسترس صحنه تیراندازی راه می اندازد، به چند جا یورش می برد، غارت می کند، پرچمش را بلند می کند و به همین سرعت هم عقب زده می شود.”

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از وزارت کشور افغانستان نوشت که حداقل یک مامور پلیس کشته و چهار نفر هم زخمی شدند.

این حمله یک روز پیش از یک کنفراس عمده در بروکسل برای جمع آوری کمک برای افغانستان انجام می شود.

به گفته پلیس محلی در جنوب ولایت هلمند هم پیکارجویان یک نقطه مهم در جنوب لشکرگاه را صبح دوشنبه گرفتند.

این گروه ماه پیش هم به شهر ترین کوت مرکز ولایت ارزگان حمله کرد.

گفته می شود که نیروهای دولتی افغانستان احتمالا کنترل حدود دو سوم خاک این کشور را در اختیار دارند.

++++++++++++++++++++++++++++++

در چوک کندز وحشی های قرن 21

در چوک کندز وحشی های قرن 21 :

گفته های پدر معنوی طالب کرزی .
اینها هم اوغان است چرا باید با آنها جنگید حق دارند یک شهر را بگیرند .

چاپلوس ها به دیدار کرزی رفتن

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
سقوط کندز در مسیر بروکسل

 

شهر کندز از جمله دفاتر والی و فرماندهی پولیس پس از کمتر از یک روز نبرد برای دومین بار به دست طالبان افتاد.
در همین حال، نبرد سنگینی میان نیروهای امنیتی و طالبان در ولایت بغلان نیز جریان دارد و طالبان تا حومه‌های شهر پلخمری رسیده‌اند.
شکریه پیکان احمدی نماینده مردم کندز اعلام کرد: اکثر مناطق شهر کندز به دست طالبان سقوط کرده و تنها فرودگاه تحت کنترل نیروهای دولتی باقی مانده است.
وی افزود: پیش از حمله تهاجمی بامداد دیروز طالبان، وضعیت امنیتی در سراسر ولایت کندز بسیار وخیم گزارش می‌شد اما مقام‌های ارشد امنیتی نسبت به این مسأله بی‌توجه بوده و به صدای نماینده‌گان مردم گوش نمی‌دادند.
این عضو پارلمان گفت: پس از تشدید درگیری‌ها با گذشت هر ساعت طالبان پیشروی‌هایی داشتند تا اینکه حوالی ساعت ۴ بعد از ظهر در ۱۰۰ متری دفاتر والی و فرمانده پولیس رسیدند.
وی تصریح کرد: بر اساس گزارش‌های مردمی جنگ شدیدی در ۱۰۰ متری دفاتر والی و فرمانده پولیس درگرفت؛ اما زیاد ادامه نیافت و این منطقه نیز به دست طالبان افتاد.
وی با بیان اینکه آمار تلفات نیروهای دولتی و شبه‌نظامیان در جنگ دیروز مشخص نیست، گفت: مردم با وضعیت اسفباری یا در منازل خود پنهان شده و یا پیش از تشدید جنگ از شهر بیرون شده‌اند.
نماینده مردم کندز با تأکید بر اینکه نیروهای دولتی تا آخرین حد توان از کندز دفاع کرده‌اند، تصریح کرد: با آنکه حملات هوایی نیروهای دولتی تاکنون نیز ادامه دارد، اما چرخبال‌های نظامی نمی‌توانند به طالبان حمله کنند، زیرا طالبان از منازل مسکونی موضع گرفته‌اند.
در همین حال، داکتر فاطمه عزیز نماینده مردم کندز در مجلس با انتقاد از حکومت می‌گوید: آمدن چند دقیقه‌یی و نمایشی برخی از مقامات بلند پایه حکومت به کندز، به مردم این ولایت امنیت نمی‌آورد.
او خطاب به مقامات بلندپایه حکومتی گفت: بهتر است به جای آمدن‌های نمایشی و شعار دادن‌ها، عمل کنید و امنیت کندز را تأمین کنید.
او می‌گوید: جنگ میان نیروهای امنیتی و طالبان در کندز سبب متواری شدن شماری زیادی از مردم کندز شده است.
این عضو مجلس می‌گوید: عدم توجه مقامات بلندپایه و نبود هم‌آهنگی میان نیروهای امنیتی سبب شده تا طالبان بار دیگر به کندز حمله کرده و موفق شوند تا شماری از مناطق را تصرف کنند.
این نماینده مجلس به روزنامه ماندگار گفت: حمله شب گذشته (دوشبنه شب ۱۲ میزان/مهر) طالبان به شماری از مناطق کندز، نیروهای امنیتی را غافل‌گیر و مردم را وحشت زده ساخته است.
بااین حال، عبدالودوود پیمان نماینده دیگر مردم کندز در مجلس می‌گوید: کم توجهی حکومت و نبود هم‌آهنگی میان نیروهای امنیتی زمینه را برای فعالیت طالبان فراهم ساخته و در نهایت طالبان موفق شدند که بار دیگر جنگ گسترده را در این ولایت راه اندازی کرده و شماری از مناطق را تصرف کنند.
همچنان از حمله طالبان به شهر پلخمری بغلان، نیز گزارش‌هایی رسیده است.
نماینده‌گان بغلان به روزنامه ماندگار گفته اند که کم‌کاری حکومت و نیروهای امنیتی در بغلان سبب شده تا طالبان ساعت ۵ امروز( دیروز) به شهر پلخمری حمله کرده و به راحتی برخی از پاسگاه‌های امنیتی را تصرف کرده و شماری زیادی از مهمات و چند تانک و رنجر پولیس را با خود ببرند.
محمد عظیم محسنی نماینده مردم بغلان در مجلس می‌گوید: همین اکنون جنگ شدیدی میان نیروهای امنیتی و طالبان در شهر پلخمری جریان دارد و طالبان موفق شدند که راه بغلان- مزار شریف را مسدود کنند.
این نماینده مردم بغلان تأکید کرد: طالبان با جمع‌آوری عشر و زکات و غنیمت‌های به دست آورد و با امکانات بسیار غنی در جنگ با نیروهای امنیتی، اکنون به شهر پلخمری حمله کرده‌اند.
به گفته او: بی‌توجهی حکومت و نبود انگیزه در میان نیروهای امنیتی، سبب شده تا طالبان به راحتی دهنه غوری را تصرف کرده و اکنون هم به شهر پلخمری حمله کنند.
محسنی با انتقاد از حکومت می‌گوید: حکومت مرکزی هیچ علاقه‌یی برای تأمین امنیت در بغلان و کندز ندارد و پاسخ قناعت‌بخش هم برای کم‌کاری و کوتاهی خود ندارند و اگر به این وضعیت توجه صورت نگیرد، فاجعه کندز در بغلان تکرار خواهد شد.
بااین حال، شماری از آگاهان سیاسی دلیل حضور طالبان در این ولایات را کم‌کاری حکومت، ناهم‌آهنگ بودن اردو و پولیس، حضور نیروهای امنیتی غیر مسوول یا اربکی‌ها، پولیس محلی و مهم بودن موقعیت جغرافیایی این ولایت و هم سرحد بودن آن با شماری از ولایت مهم شمالی عنوان می‌کنند.
به گفته آنان: عدم هم‌آهنگی میان نیروهای امنیتی، کم توجهی حکومت و حضور حامیان طالب در حکومت سبب شده تا ما هرروز شاهد بدتر شدن وضعیت امنیتی در کل افغانستان و به خصوص شمال باشیم.
کندز در حالی به دست طالبان سقوط می‌کند که رهبران حکومت وحدت ملی راهی بروکسل شدند.
با این حال، وکلای مجلس نمایندگان در نشست عمومی امروز(دیروز) مجلس همچنان از جنگهای شدید میان نیروهای امنیتی و مخالفین مسلح، در ولایات؛ ارزگان، قندهار، هلمند، بغلان و کندز گزارش می دهند. این نماینده های پارلمان، از رییس مجلس خواستند که هرچه عاجل با وزارت های دفاع و داخله در تماس شده و خواهان این هستند که، اگر نمی توانند وضعیت امنیتی را کنترل کنند، ناگزیر مسوولین امنیتی را سلب صلاحیت کنیم.
کندز و بغلان از جمله ولایایت تقریباً ناامن در شمال افغانستان است که بخش‌هایی از این ولایات در کنترول طالبان قرار داشته، طالبان همواره به بخش‌های این ولایات از جمله مرکز آن حمله کرده و موفق ‌شدند که تا داخل شهر پیش‌روی کرده و شماری از ولسوالی‌های آن را تصرف کنند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

پولیس کندز: طالبانِ داخل شده به شهر کندز محاصره شده‌اند

kunduz-captured

  به گزارش سایت همایون بنقل از 8صبح، کابل: منابع از پولیس کندز به روزنامه‌ی ۸صبح می‌گویند شماری از طالبان که بیگاه امروز وارد شهر شده بودند، از چهار سوی شهر در محاصره‌ی نیروهای امنیتی قرار دارند و همه‌شان سرکوب خواهد شد.
این منبع که از داخل فرماندهی پولیس کندز سخن می‌گفت، افزود: «همین لحظه جنرال محمدقسیم جنگل‌باغ در داخل فرماندهی پولیس نیروهای پولیس این ولایت را در سرکوب طالبان وارد شده به داخل شهر مدیریت می‌کند.»
این منبع می‌گوید که یک گروه از نیروهای امنیتی از ولایت تخار به دروازه‌ی شهر رسیده‌اند و از چارسو، طالبان وارد شده به شهر کندز محاصره شده‌اند.
پیش از این منابع امنیتی و حکومتی خبر داده بودند که «امشب، کندز به گورستان طالبان بدل می‌شود

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

خیز دوباره طالبان برای اشغال قندوز
دلیلی وجود ندارد که نشان دهد نیروهای طالبان در تصرف قندوز، نسبت به نیروهای امنیتی این ولایت، از برتری نظامی برخوردار بوده اند. آنها از پشتوانه هوایی برخوردارند و نه حامی قدرتمندی مانند ناتو و امریکا دارند
kunduz-attack-mainpage

گزارش‌ها از شهر قندوز، حاکی است که گروه طالبان از شرق و غرب این شهر حمله کرده و بخش‌هایی از مرکز شهر را به تصرف خود درآورده‌اند.
منابع محلی گفته‌اند که طالبان ساعت سه بامداد روز دوشنبه به محلات “سه درک”، “قهوه‌خانه”، “زاخیل” و “کوته گرد” در ناحیه سه شهر قندوز وارد شده‌اند.
شاهدان گفته‌اند که درگیری هنوز هم در این محلات ادامه دارد و صدای شلیک شنیده می‌شود.
این شاهدان گفته اند طالبان با ورود به این محلات، در خانه‌های مردم سنگر گرفته و از آنجا به سوی نیروهای دولتی شلیک می‌کنند و در مقابل این نیروها هم از زمین و هوا به سوی آنها تیراندازی می‌کنند.

مقام‌های دولتی تایید کرده‌اند که گروه طالبان به بخش‌هایی از شهر قندوز حمله کرده‌اند؛ اما با مقاومت شدید نیروهای دولتی مواجه شده‌اند.
شهر به وضعیت حکومت نظامی درآمده و گزارش های متناقضی از سلطه طالبان بر مناطق مرکزی شهر حکایت دارد.
گروه طالبان یکسال پیش نیز در ششم میزان با حمله شدید از چند سو به این شهر، آن را به تصرف خود درآورد و برای چند روز بر آن کنترل داشت.
این رویداد در حالی بار دیگر تکرار می شود که در قندوز هرگز امکان وقوع چنین رویدادی، منتفی نبوده است؛ زیرا پیش از این نیز طالبان بارها توانسته اند چندین ولسوالی این ولایت را تصرف کنند و چنانچه اشاره شد سال گذشته حتی باری برای سه روز بر مرکز شهر و تمامی ادارات و نهادهای نظامی و غیر نظامی دولتی، سلطه پیدا کردند.

با این وصف و به رغم چنین پیشینه ای و در حالی که مقام های ارشد امنیتی به خوبی می دانستند که سقوط قندوز در دستور کار استراتژیست های نظامی طالبان و حامیان خارجی آنها قرار دارد، چرا چنین زمینه ای برای آنها فراهم شد و طالبان توانستند پس از چند ساعت درگیری و در نتیجه عملیات نظامی از دو جبهه، بر مهم ترین مناطفق مرکز شهر قندوز، سیطره پیدا کنند و نیروهای دولتی را عقب برانند؟

این در حالی است که دلیلی وجود ندارد که نشان دهد نیروهای طالبان در تصرف قندوز، نسبت به نیروهای امنیتی این ولایت، از برتری نظامی برخوردار بوده اند. آنها از پشتوانه هوایی برخوردار اند و نه حامی قدرتمندی مانند ناتو و امریکا دارند!
طالبان در گذشته نیز نشان داده اند که با استفاده از حجم سنگین نیروی انسانی، در جبهه های نبرد، پیشروی می کنند و موفقیت هایی نیز به دست می آورند. این در حالی است که نیروی مقابل، ممکن است از برتری نظامی کیفی محسوسی نسبت به آنها برخوردار باشد؛ اما نبود یک فرماندهی مقتدر و بابرنامه، عدم پشتوانه قدرتمند و پایدار از مرکز، ضعف روحیه جنگندگی و وفاداری به اصول ارزشی که یک نیرو را وادار به جنگیدن می کند و احتمالا وجود حلقه هایی که اراده جنگ واقعی با تروریزم را ندارند، از عواملی است که جبهه مقابل طالبان را به عقب نشینی وادار می کند. در قندوز نیز احتمالا عوامل یادشده اثرگذار بوده است.

یکی دیگر از دلایلی که به زودی ثابت خواهد کرد طالبان نسبت به نیروهای امنیتی دولتی، از برتری کیفی نظامی برخوردار نیستند و اصولا برتری نظامی عامل اصلی سقوط مجدد قندوز یا در آستانه سقوط مجدد قرار گرفتن آن نبوده است، این است که قندوز به زودی از نیروهای طالبان بازپس گرفته خواهد شد!

این رویه در مورد سایر مناطقی که پیش از این به دست طالبان سقوط کرده نیز صادق بوده است و این نشان می دهد که اگر اراده ای برای جنگیدن و مبارزه با تروریزم وجود داشته باشد، اگر نیروهای امنیتی انگیزه و روحیه لازم برای جنگیدن را پیدا کنند، اگر ارزش هایی که آنها را به جنگی خودخواسته و با اشتیاق وادار کند، به وجود بیاید و اگر اردوی مدافعان طالبان و تروریزم در درون دستگاه های دولت و نیروهای امنیتی، تضعیف شود، تروریزم اصولا نیرویی شکست ناپذیر و قدرتمند نیست و می توان آن را با سرعت و قدرتی باورنکردنی، زمینگیر کرد و شکست داد؛ مشروط بر آنکه لوازم و شرایط پیشگفته به خوبی و به صورت کامل تامین شوند؛ اما چیزی که سال گذشته هم با سقوط قندوز روی داد این بود که متاسفانه این لوازم و شرایط، بیش از هر زمان دیگری آسیب دید و درهم شکست.

طالبان به دلیل نداشتن برنامه های مدیریتی و قدرت نظامی نگهداری مناطق اشغال شده، نخواهند توانست قندوز را برای مدتی طولانی، حفظ کنند؛ اما رویداد سقوط قندوز در سال گذشته و تکرار آن امسال دقیقا در همان روزها، به لحاظ سیاسی و تبلیغاتی آنها را برنده وانمود می کند و دولت وحدت ملی را در سالگرد یکسالگی و دوسالگی اش با شکستی سخت و رسواگرانه روبرو خواهد کرد.
اکنون جبران تبعات سیاسی و تبلیغاتی این شکست برای سران حکومت وحدت ملی بسیار سخت تر از تصرف دوباره قندوز است.
محمدرضا امینی- خبرگزاری جمهور

Advertisements