سایت همایون - HOMAYUN.ORG

سایت مستقل وغیر وابسته به احزاب وگروه های سیاسی

صفحات ویزه

صفحه ی ویژه-بحران سوریه اوج می گیرد- تقابل روسیه با غرب

 %d8%b3%d9%88%d8%b1%db%8c%d9%87

سرانجام جنگ سوریه

با جنگ امریکا و روسیه معلوم می شود؟

روزنامه رأی الیوم: هنگامی که خانم«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه  نسبت به «تجاوز»آمریکا به ارتش و دولت سوریه هشدار می دهد و «تهدید»می کند که این «تجاوز»به سوریه منجر به نتایج فاجعه باری نه فقط برای سوریه بلکه برای همه خاورمیانه می شود، این موضع گیری بازتاب دهنده چیزی هایی است که نمی دانیم و این روس ها هستند که می دانند چه هستند. خانم زاخارووا فقط یک «منتقل کننده» پیام هاست و چیزی را اعلام می کند که از او خواسته می شود. وی سازنده سیاست نیست بلکه آینه ای بازتاب دهنده  دستورات است به همین دلیل این هشدارها و تهدیدهایش را باید جدی گرفت.

می توانیم بوی غذای خاصی که در واشنگتن و به طور مشخص کاخ سفید در حال پخته شدن است را احساس کنیم. «باراک اوباما»رئیس جمهوری آمریکا از آمادگی اش برای دیدار با منتقدانش در دولت و به طور ویژه در وزارت دفاع را اعلام کرد و بازهای این وزارت بودند که از تفاهم ها با روسیه شانه خالی کرده و مواضع ارتش سوریه در کوه«الثرده»در «دیرالزور»را بمباران کردند.

هر کسی اطلاعات درز کرده به بیرون از دیدار «جان کری»وزیر خارجه آمریکا با گروهی از معارضان سوری در حاشیه نشست های سازمان ملل را دنبال کرده باشد این تصور برایش به وجود می آید که دولت آمریکا شاهد نزاع شاخه هاست، برخی گزینه نظامی برای براندازی نظام دمشق را ترجیح می دهند و برخی دیگر ترجیح می دهند که به دلایل پیامدهای وخیم، آمریکا خودش را در چنین ورطه ای گرفتار نکند. کری در نواری صوتی که به بیرون درز کرده گفت که وی سرخورده است زیرا تلاش های دیپلماتیک برای پایان دادن به نزاع در سوریه با اقدام نظامی حمایت نشد و «دعوتش برای اقدام نظامی پس از فروپاشی آتش بس گوش شنوایی نداشت.»

درز دادن این نوار و محتوایش  به روزنامه «نیویورک تایمز»اتفاقی نبود و منظور پنهان کردن یا تحریک یا فشار است.

خانم زاخارووا گفت:« تغییر نظام در سوریه باعث ایجاد خلائی می شود که تروریست ها آن را پر می کنند و تغییر نظام در عراق همان عاملی است که باعث صعود داعش شد که روسیه در سوریه با آن می جنگد.»

این نخستین بار است که یک مسئول روسی درباره تغییر نظام در دمشق و بمباران ارتش سوریه توسط واشنگتن با این وضوح و صراحت سخن می گوید و چه بسا این همان چیزی است که ارسال ناو هواپیما بر و هفت ناوچه جنگی روسیه به سواحل سوریه و نیز ارسال هواپیماهای مدرن از نوع«سوخوی24» و «سوخوی 34»و سه هزار نظامی به پایگاه هوایی «حمیمیم»را تفسیر می کند.

ما در برابر بالا گرفتن تنش در بحران سوریه به شکل بی سابقه ای هستیم و احتمال برخورد نظامی مستقیم روسیه- آمریکایی بیش از هر زمانی افزایش یافته است . شاید بمباران مواضع ارتش سوریه توسط آمریکایی ها در دیر الزور یکی از نشانه های بالا گرفتن این تنش است.

از نظر بسیاری چه بسا هنوز زود باشد از جنگ روسیه و آمریکا در  سوریه سخن گفت اما جنگ ها همیشه با گسیل نیروها و تهدیدهای کلامی و درز کردن اطلاعات به رسانه ها در چارچوب فریب و گمراه کردن شروع می شوند.

برای هزارمین می گوییم که  «ولادیمیر پوتین»رئیس جمهوری روسیه،نه برژنف پیر خرفت است و نه گورباچف مزدور غرب و نه یلتسین مست است و بر این باور نیستیم که پوتین در صورتی که آمریکا تصمیم به رویارویی نظامی در سوریه بگیرد، دست بسته بماند.

+++++++++++++++++++++++++++++++++

شهر حلب در آستانه

آزادی از چنگ گروهای مسلح

سایت ریا نووستی نعمت بوستانی

ارتش سوریه بخش های شمال غربی شهر حلب را از ارتش تروریست ها باز پس گرفت. قبلا ارتش و گروه های رزمنده مردمی سوریه توانسته بودند جنوب و غرب شهر را از وجود آنها پاک کنند. در شرایط فعلی تنها مناطقی از شرق حلب هنوز در دست نیروهای داعش و دیگر گروه های تروریستی است.

بر اساس خبرگزاری رسمی سوریه، ارتش این کشور توانسته است آخرین قسمت های تحت اشغال گروه های تروریستی در شهر حلب را به محاصره خود در آورد. سر فرماندهی ارتش سوریه طی فرمانی از تروریست ها خواست تا سلاح های خود را زمین بگذارند و امکان زندگی عادی را به ساکنان آن منطقه باز گردانند. در بیانیه ارتش آمده است که چنانچه افراد مسلح سلاح های خود را زمین بگذارند، ارتش راه عبور آن ها را برای خارج شدن از شهر تامین  خواهد کرد.

طبق آخرین خبر ها گروه های تروریستی هچنان در محله های تحت اشغال خود مردم عادی را سپر قرار داده اند و از رسیدن کمک های انسان دوستانه به مردم جلو گیری می کنند.

(تهدید هائی که از جانب امریکا علیه روسیه می شود و گزارش های شتابزده رسانه هائی مانند یورو نیوز علیه این پیشروی ها و پیروزی ها نشان میدهد که غرب در حمایت از گروه های مسلح حلب ناتوان شده و بازپس گیری شهر حلب قطعی است)

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

چرا پوتین با تمام خطرها بر ادامه جنگ در سوریه اصرار دارد؟

532407

طی دو روز گذشته، شاهد تنش قابل توجهی میان آمریکا و روسیه به دلیل اوضاه در سوریه بودیم. این تنش پس از آن شدت گرفت که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، تهدید به تعلیق مذاکرات با روسیه بر سر سوریه به دلیل بالا گرفت حملات مسکو و دمشق به حلب کرد.

در همین حال روسیه اعلام کرد قصد توقف حملات هوایی در پشتیبانی از اسد را ندارد. سوال این‌است که چرا پوتین تا این اندازه از نظام اسد پشتیبانی می‌کند.

به احتمال زیاد، رمز نقش روسیه در سوریه «اوکراین باشد». دستکم اوی کاشین نویسنده روسی در یادداشتی که برای روزنامه بریتانیایی گاردین نوشته، این باور را دارد. او نوشته است:

سه سال پس از آن‌که روسیه، به عنوان میانجی میان غرب و نظام بشار اسد، وارد بحران سوریه شد، اکنون دیگر کرملین نقش میانجی را ندارد بلکه در کنار نظام اسد در حال جنگ است.

او افزوده است؛ آن هنگام حامیان پوتین در سوریه با جدیت در حال بررسی نامزدی او برای نوبل صلح به خاطر تلاش‌هایش در سوریه بودند. اما اکنون دلیل این تحول بزرگ در سیاست خارجی چیست؟ پاسخ این پرسش یک کلمه است: «اوکراین».

این نویسنده روس ادامه داده است: «بهار سال ۲۰۱۴، کرملین انضمام شبه‌جزیره کریمه را به روسیه اعلام کرد. آن زمان گمان می‌کرد که غرب به ویژه اروپا، به او اجازه محقق کردن خواست توسعه‌طلبانه‌اش را خواهد داد و دستکم در برابر انضمام مناطقی از اوکراین که مجموعه‌های از روس‌های هوادراش ساکنشان هستند، سکوت خواهد کرد. اما به مرور مشخص شد که این باور اشتباه است، جنگی گسترده آغاز شد که دو منطقه در اوکراین را فرا گرفت، یک جنگنده خطوط هوایی مالزی در اوکراین سرنگون شد، دوستان نزدیک پوتین در فهرست تحریم‌ها قرار گرفتند، گروه هشت با تعلیق عضویت روسیه، به گروه هفت تبدیل شد و برای نخستین بار پس از جنگ افغانستان، روسیه تا این اندازه منزوی شد.

کاشین ادامه داد: «پوتین با دخالت در سوریه در پی دور کردن نگاه‌ها از بحران کریمه است. او پس از آن‌که دید در اوکراین به بن‌بست رسیده، تصمیم به بالا بردن ارزش سهام خود کرد. به گونه‌ای رفتار کرد که گویا ماجرای اوکراین بی اهمیت است و روسیه به بازیگری در تنشی تبدیل شد که غرب نمی‌تواند آن را نایدده بگیرد. این دلیل سیاست جدید روسیه در قبال روسیه است».

این روزنامه‌نگار روس این‌گونه نتیجه گیری کرده است‌:‌ «روسیه اکنون به بازیگری اصلی در سوریه تبدیل شده و این غرب را مجددا مجبور به مذاکره با مسکو خواهد کرد. حملات هوایی روسیه دیگر تنها مناطق تحت تصرف گروه داعش را شامل نمی‌شود بلکه مناطق تحت کنترل مخالفان حمایت شده از غرب را هم هدف قرار می‌دهد. هدف از این اقدام طولانی کردن مدت زمان جنگ است به گونه‌ای که یک کرسی را برای روسیه در میزگرد مذاکرات تضمین کند و به سیاست خارجی کرملین مشروعیت بدهد».

او خاطرنشان کرد که روس‌ها اکنون باور کرده‌اند که پوتین در حال جنگ با داعش است و با این اقدام جلوی حملات تروریستی در داخل را می‌گیرد… «و این وضعیت تغییر نخواهد کرد مگر آن‌که رهبران غرب با پوتین گفت‌وگو کنند، نه درباره سوریه… بلکه درباره اوکراین و تحریم‌ها

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++».

اظهارات مخفی جان کری که در میدیا درز کرد

پیشنهاد کری برای برگزاری انتخابات در سوریه با حضور بشار اسد

جان کری وزیر خارجه آمریکا طی نشستی با شماری از فعالان سوری ضمن ابراز ناامیدی از عدم توانایی کشورش برای یافتن راه حلی برای بحران سوریه، به آنها پیشنهاد شرکت در انتخاباتی با حضور بشار اسد را داده است.

کری در سخنانی که در بخشی از یک فایل صوتی که اخیرا توسط رسانه‌های آمریکایی درز شده، گفته است که ایالات متحده مایل نیست وارد جنگی در سوریه شود و واشینگتن برخلاف روسیه قوانین بین المللی را محترم می شمارد.

کری در این فایل صوتی گفته است که مسلح کردن مخالفان سوری یا ورود مستقیم آمریکا به جنگ در سوریه برای این کشور نتایجی معکوس در بر خواهد داشت ، لذا از نظر وی بهترین راه حل برای سوری‌ها روی آوردن به راه حل سیاسی است.

از سوی دیگر سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز جمعه، گفت که او با جان کری تلفنی گفتگو کرده و به همتای آمریکایی خود گفته است که مسکو برای ادامه همکاری با واشینگتن در باره اوضاع حلب آماده است

++++++++++++++++++++++++++++++++.

هوشدار کم سابقه ی روسیه به امریکا

روسیه:هرگونه حمله نظامی مستقیم آمریکا به سوریه عواقب وخیمی برای خاورمیانه خواهد داشت

روسیه روز شنبه 1 اکتبر 2016 هشدار داد، هرگونه حمله نظامی مستقیم آمریکا به دمشق یا ارتش سوریه پیامدهای تکان دهنده‌ و ناگواری برای خاورمیانه به دنبال خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری رسمی روسیه، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه، روز شنبه گفت:«هرگونه حمله نظامی مستقیم آمریکا به دمشق یا ارتش سوریه پیامدهای وخیم وتکان دهنده‌‌ای برای خاورمیانه به دنبال خواهد داشت.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است که «هر راه دیگری غیر از مذاکرات سیاسی برای حل بحران سوریه خطرناک و برای به زیان کل منطقه تمام خواهد شد».

روسیه و آمریکا هر کدام از یکی از طرف‌های نزاع در سوریه حمایت می کنند ایالات متحده از مخالفان و مسکو از رژیم اسد پشتیبانی می کند.

این هشدار روسیه پس از تهدیدات مسئولان آمریکایی و بریتانیایی که گفته بودند در صورت بی نتیجه ماندن گفتگوها و راههای دیپلماتیک به گزینه‌های دیگری در تعامل با بحران سوریه، روی خواهند آورد، داده شده است.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه با اعلام اینکه مذاکرات سیاسی با روسیه نتیجه‌ای در بر نداشته گفت که کاخ سفید در حال بررسی طرح دیگری در تعامل با بحران سوریه است.

برخی تحلیگران می گویند به نظر می رسد که منظور کری دخالت نظامی مستقیم در سوریه است

+++++++++++++++++++++++.

فرمانده جبهه النصره: آمریکائیها و اسرائیلی ها به ما سلاح های مدرن، پول و آموزش نظامی میدهند

مصاحبه یورگن تودنهوفر با فرمانده جبهه النصره

جبهه النصره: هدف ما یک حکومت اسلامی است

todenhoefer-al-nusra

یورگن تودنهوفر یک نویسنده و خبرنگار آلمانی واز اعضای حزب «دمکرات مسیحی» خانم آنگلا مرکل و نماینده سابق مجلس آلمان است، او از مخالفان دولت سوریه و در رده بندی سیاسی حزب خود به جناح راست تعلق داشته است این مصاحبه در سوریه با یکی از فرماندهان جبهه النصره اخیراصورت گرفته است.

این هفتمین سفر من و پسرم فردریک به سوریه است، با کلمات بسختی میتوان بزرگی درد و رنج هر دو طرف درگیر را بیان کرد.

«العز» یک فرمانده شعبه سوریه ای القاعده بنام «جبهه النصره» است که بطور شفاف و روشن از منابع تامین مالی این جبهه یعنی کشورهای todenhoefer_kعربستان، قطر و کویت سخن میکوید.

هویت «العز» از سوی ما بدقت مورد تحقیق و بررسی قرار گرفت و ملاقات ما در سنگری انجام پذیرفت که فقط از سوی جبهه النصره قابل استفاده بود، بسیاری از شبه نظامیان النصره بی نقاب در این مصاحبه حضور داشتند.

یک قسمت از اظهارات وی از سوی مفتی حلب تقریبا کلمه به کلمه تائید شد و بی علاقه گی شبه نظامیان مخالف اسد به آتش بس و دریافت کمک های انسانی نیز تائید شد، قبل از شروع گفتگو ما «العز» تعدادی از شبه نظامیان النصره را به ما معرفی کرد.

ابو العز: ما (منظور جبهه النصره است) یک بخش از القاعده هستیم. پرنسیبهای ما عبارتند از: مبارزه با فساد و بی اخلاقی، صداقت و امنیت. بد اقبالی یکی میتواند شانس دیگری باشد، موقعیت و طریق ما  تغییر کرده است.

برای مثال، اسرائیل از ما حمایت میکند چراکه ما با سوریه و حزب الله لبنان درگیر جنگیم. همچنین آمریکا هم نظرش را درباره ما تغییرداد. در واقع ما و داعش یک سازمان و گروه بودیم،اما داعش بنابر خواسته دولتهای بزرگ مانند آمریکا سیاستهای خود را با اهداف آنها منطبق کرد و مورد استفاده (مورد استفاده آمریکا قرار گرفت) قرار گرفت و از اصول ما دور شد.

بیشتر رهبران و سران داعش در خدمت سازمانهای اطلاعاتی اند. این کاملا روشن است. ما «جبهه النصره» راه خودمان را میرویم آنها (داعش) قبلا از ما حمایت میکردند. هدف ما سرنگونی رژیمهای دیکتاتوری است. رژیمهای مرتد.هدف ما بدست آوردن فتوحات ابتدا در جهان عربی و سپس در اروپاست.

رابطه شما با آمریکا چگونه است؟ آیا آمریکا از شورشیان حمایت میکنند؟ 

بله، آمریکا از اپوزیسیون حمایت میکند، اما نه مستقیم، آنها کشورهائی را مورد حمایت قرار میدهند، که آنها ما را حمایت میکنند. ما اما از این کمک ها راضی نیستیم. آمریکائیها باید در اختیار ما سلاحهای فوق پیشرفته قرار دهند. مابا موشکهای آمریکائی «تاو» در درگیری ها پیروز شدیم.ما با کمک این موشکها توانستیم یک تعادل در جنگ با رژیم بر قرار کنیم.

تانکها لیبائی را از طریق ترکیه دریافت کردیم. همچنین «ب ام» سلاح برای شلیک راکتهای دسته جمعی  را هم از ترکیه دریافت کردیم.

رژیم اما با جنگنده ها و راکت هایش روی دست ما بلند میشود.ما بخشی از خمپاره اندازها را هم در جنگ به غنیمت گرفته ایم، اما بیشتر آنها از خارج بدست ما رسیده است.اما با راکتهای آمریکائی تاو در شرایطی قرار میگیریم که بتوانیم مناطقی راتحت کنترل خود درآوریم.

آمریکائی ها موشک ه راا در اختیار چه گروهی قرار دادند، قبل از آنکه بدست شما برسد؟ به آرتش آزاد سوریه دادند؟

 

ابو العز: نخیر موشکها مستقیما به خود ما تحویل داده شدند.آنها موشکها را به یک گروه معین تحویل دادند.آنزمان که راه (جاده) بسته شده بود و ما تحت محاصره بودیم، مستشاران (افسران) از ترکیه، قطر، عربستان سعودی، اسرائیل و آمریکا آمدند نزد ما.

این مستشاران(افسران) چه میکردند؟

متخصصان! متخصصان استفاده از ماهواره ها، موشکها، عملیات شناسائی و دوربین های حرارتی…..

متخصصان آمریکائی هم حضور داشتند؟

متخصصین از چند کشور بودند.

آمریکائی ها هم بودند؟

بله. آمریکائی طرف ما هستند، اما نه آنطور که واقعا باید باشند. مثلا به ما میگویند: ما باید «گردان » 47 را تسخیر کنیم.

یا ما برای تسخیر مدرسه پیاده نظام در مسلمیه از عربستان سعودی یک میلیون دلار دریافت کردیم.یا پنج سال پیش از کویت یک و نیم میلیون دینار کویتی و و از عربستان 5 میلیون دلار پول گرفتیم.

این مبالغ را دولتهای این کشورها در اختیارتان قرار دادند یا افراد شخصی؟

از دولتها گرفتیم.

رژیم قوی است و از سوی روسیه حمایت میشود.

ما تا سرنگونی رژیم مبارزه خواهیم کرد. ما با روسیه و غرب هم مبارزه خواهیم کرد چراکه غرب واقعا طرف ما را نمی گیرد. غربیها (کشورهی غربی) فقط برای ما مجاهدین میفرستد، خب این راه مبارزه را آسانتر میکند اما چرا غرب از ما درست و حسابی حمایت نمی کند؟ ما اینهمه مبارز از غرب (کشورهای غربی) آلمان، فرانسه، بریتانیا،آمریکا در خدمت داریم.

آیا شما مبارزان اروپائی هم در حلب در اختیار دارید که میجنگند؟

خیلی، خیلی،خیلی!

نظرتان درمورد آتش بس چیست؟

ما آتش بس را برسمیت نمی شناسیم. ما نیروهایمان تقسیم میکنیم.ما بزودی حمله بزرگی را علیه رژیم آغاز خواهیم کرد. ما شبه نظامیان را در مناطق مختلف تقسیم کرده ایم.

نظرتان درمورد کاروان کمکهای انسانی مرکب از 40 کامیون برای شرق حلب چیست؟

ما شروطی داریم، تا زمانی که رژیم محدوده جاده کاستلو، در الملاح و مناطق شمالی را کنترل میکند ما به هیچ کاروانی اجازه ورود نمی دهیم.رژیم باید تمام این مناطق را تخلیه کند.

چرا بخشی از نیروهای شما از جاده کاستلو عقب نشینی کردند؟

رژیم از سلاحهای مدرن استفاده کرد، ما ضربه خوردیم و عقب نشینی کردیم. ما سعی کردیم برای تیمار ضربات رژیم استراحت کنیم و تا دوباره به رژیم حمله کنیم، ولی این حمله باید به سرنگونی رژیم منجر شود.

هدف تاکتیک شما دریافت مواد خوراکی و تقسیم آنه ادر بین همقطارانتان  بود؟

ما موافق آتش بس نبودیم.

آیا این مخالفت با آتش بس فقط شمال جبهه النصره میشود یا گروه های دیگر را هم شامل میشود؟

این شامل تمامی گروه های درگیر میشود.

todenhoefer-al-nusra2

محل گفتگوی یورگن تودنهوفر و فرمانهد جبهه النصره

جبهه اسلامی، ارتش اسلامی؟

اینها همه با ما هستند. ما همه با هم جبهه النصره ایم. یک گروهی ساخته میشود بنام ارتش اسلامی یا فتخ الشام، اما اعتقادشان یکی است. نام عمومی همه اینها جبهه النصره است. یک نفر 2000 شبه نظامی در اختیار دارد، بعد یک گروه جدبد از این افراد تشکیل میدهد و نامش را میگذارد احرارالشام. برادرانی که در ایمان و اهداف یکی هستند با النصره.

نظرات شما آیا نظرات رهبری (نظرات رهبری جبهه النصره)  تشکیلات هم هست؟

این نظر عمومی غالب همگان است، اما اگر آدمی پیدا شود و به شما غذا و آب بدهد تا از شما مثلا یک «مبارز معتدل» درست کند شما اینرا قبول میکنید یا نه؟

در این جنگ 450000 نفر کشته شده اند، اگر این جنگ ادامه پیدا کند تمامی کشور نابود خواهد شد ما در آلمان جنگ سی ساله را تجربه کرده ایم.

ما فقط 5 سال است میجنگیم این در مقایسه چیزی نیست!

حاضرید یک نفر از رژیم اسد را در دولت انتقالی قبول کنید؟

ما هیچ کسی را از رژیم و یا «ارتش آزاد سوریه» که معتدل نامیده میشود را قبول نداریم. هدف ما سرنگونی رژیم، و بنیان گذاری یک حکومت اسلامی بر اساس شریعت اسلامی است و هیچ دولت سکولاری را تحمل نمی کنیم.

اما نماینده علوش که به ژنو سفر کرده بود دولت انتقالی (دولت گذار) را قبول داشت؟

در سوریه مزدورانی وجود دارند. علوش با جبهه النصره مبارزه میکند. این گروه که مورد حمایت ترکیه است و آنها از این گروه  یک گروه معتدل ارتش آزاد سوریه  ساخته اند قبلا جزئی از جبهه النصره بودند. این افراد افراد ضعیفی اند.آنها خود را فروخته اند.آنها باید دستورات حامیانشان را اجرا کنند.

جبهه اسلامی و ارتش اسلامی اما در ژنو مذاکره میکنند.

برای اینکه رهبران آنها در غرب ساخته و پرداخته شده اند.اینها از سوی سازمانهای جاسوسی و اطلاعاتی کشورهای خلیج فارس حمایت و پشتیبانی مالی میشوند(حقوق بگیر آنها هستند) تا اهداف این کشورها را اجرا کنند.

ما اما اینجا در خط مقدم دیده بانی در شیخ سید ایستاده ایم.این منطقه را ما کنترل میکنیم.پشت این خانه ها و در المجبل سربازان رژیم منتظرند. نیروهای ما 200 متر تا اینجا فاصله دارند

منبع

– Quelle: http://www.berliner-zeitung.de/24813884 ©2016

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مشاور بشار اسد: آمریکاییها هرگز به توافقنامه‌ ها پایبند نیستند

مشاور سیاسی و رسانه ای رئیس جمهور سوریه، تاکید کرد آمریکاییها هرگز به توافقنامه هایی که آنها را امضا می کنند، پایبند نیستند.
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، بثینه شعبان در مصاحبه با این شبکه، درباره عذرخواهی واشنگتن از دمشق در پی حمله هوایی جنگنده های آمریکایی به مواضع ارتش سوریه در استان دیرالزور گفت: عذرخواهی واشنگتن از کانال های غیررسمی به دمشق رسید و به همین علت مقامات سوری به آن اشاره نکردند. زیرا هر اقدامی در این باره که به صورت علنی نباشد، ارزشی ندارد. به همین علت شاهد آن بودید که دولت سوریه این عذرخواهی را اعلام نکرد. به نظر می رسد آمریکایی ها به طرف روسی درباره این عذرخواهی خبر دادند. مسئله مهم آن است که برداشت سیاسی از این ماجرا نشان می دهد اختلافی بر سر این مسئله در دولت آمریکا و شاید بین کاخ سفید و پنتاگون وجود دارد. در هر صورت این مسئله نشان می دهد حتی اگر آمریکا توافقنامه ای را امضا کند، به آن پایبند نخواهد بود. ما اهمیتی برای چنین عذرخواهی قائل نیستیم. ما شهدا و مجرحانی در این حملات هوایی داشتیم. این عذرخواهی از کانال های رسمی به دمشق منتقل شد. دمشق خواهان عذرخواهی علنی دولت آمریکا و تکرار نشدن آن است. البته در متنی که به دست ما رسید تاکید شده بود که این حملات تکرار نخواهد شد و آمریکا ارتش سوریه را هدف قرار نمی دهد. اما همه اینها حرف است و عملکرد دولت آمریکا به طور کامل متفاوت است. واقعیت آن است که آمریکاییها در طول تاریخ همواره همین خط مشی را داشته اند و هر زمان که چیزی را به صورت سری مطرح کرده اند، حتی اگر علنی شود ممکن است از خود رفع مسئولیت کنند. عده ای ما را سرزنش می کنند که چرا سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه باید این عذرخواهی را اعلام کند و دولت سوریه خودش آن را اعلام نکرد. حتی اگر فرض کنیم مقامات سوری در این باره سخن می گفتند، ممکن بود هر مقام آمریکایی بگوید که چنین عذرخواهی از طرف واشنگتن مطرح نشده است. اگر عذرخواهی به صورت رسمی و علنی نباشد، ارزشی ندارد. پاسخی به این عذرخواهی داده نشد و پاسخی هم داده نخواهد شد. در شرایطی که شماری از افراد در این حملات هوایی کشته شدند، عذرخواهی رسمی حداقل و ساده ترین کاری است که آمریکاییها باید صورت بدهند. آمریکاییها برای قربانیان خود خواستار دریافت غرامت می شوند. قربانیانی ما ارزش کمتری از قربانیان آنها ندارند.
شعبان در پاسخ به این سوال که اگر حملات هوایی آمریکا به مواضع ارتش سوریه در استان دیرالزور عمدی بود، چرا واشنگتن از آن عذرخواهی کرد؟ افزود: من به این مسئله اشاره کردم که به نظر می رسد دولت آمریکا از ضعف و یکسان نبودن موضع طرف های مختلف در آن رنج می برد. آنچه را که کاخ سفید می گوید، لزوما چیزی نیست که پنتاگون از آن راضی است و آنچه که پنتاگون انجام می دهد، لزوما چیزی نیست که کاخ سفید را راضی کند. زمانی که به توافقنامه روسیه و آمریکا بپردازیم، این مسئله را بیشتر تشریح خواهم کرد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا تماس های مستقیم یا غیرمستقیم بین دولت آمریکا و دولت سوریه وجود دارد؟ گفت: کانال های غیررسمی هست که در آنها تماس مستقیم با دولت آمریکا وجود دارد. اما تاکید می کنم ما در سوریه سیاست علنی و نه سری در پیش می گیریم و توجه و اهمیت زیادی برای آنچه که به صورت محرمانه مطرح می شود، قائل نیستیم. ما فقط به آنچه که به صورت علنی بدست ما برسد، پاسخ بدهیم. تعامل مستقیم با دولت آمریکا نداریم و همانطور که گفتم توسط این کانال ها (ی غیررسمی) صورت می گیرد. ما به هیچ وجه به دنبال خوشحال شدن از اینکه آمریکاییها ممکن است ما را به رسمیت بشناسند، نیستیم. زیرا دولت و رئیس جمهور سوریه مشروعیت خود را از ملت سوریه می گیرد و نه مشروعیت آن از آنچه دولت آمریکا می گوید یا عمل می کند، نیست.
مشاور بشار اسد در پاسخ به این سوال که آیا عذرخواهی دولت آمریکا به معنای به رسمیت شناختن دولت و ارتش سوریه نیست؟ افزود: دولت سوریه دولت قانونی است که مشروعیت آن به رسمیت شناخته شده است و در سازمان ملل هم عضویت دارد. پرچم ما در سازمان ملل وجود دارد و ارتش ما با تروریسم می جنگد. تصمیمات دولت آمریکا برای ما اهمیت چندانی ندارد. به ویژه که دولت آمریکا امروز از ضعف، نبود موضع واحد و انحطاط در زمینه اخلاقی و سیاسی و درتعامل حتی با توافقنامه هایی که امضا کرده است، رنج می برد. در مدت ده سال مذاکرات با اسرائیل، هدف اصلی آمریکایی ها توافقنامه های سری بود. ما شاهد توافقنامه اسلو بودیم که به صورت محرمانه بدست آمد. اگر مقداری به عقب برگردیم، آمریکایی ها (سفیدپوستان) که شهرک نشینانی در آمریکا بودند سیصد و هفتاد توافقنامه با سرخپوستان و ساکنان اصلی آمریکا امضا کردند و همه این توافقنامه ها را نقض و سرخپوستان را قتل عام کردند. حتی اگر آمریکاییها به دنبال چنین توافقنامه های سری با ما باشند، ما اهمیت زیادی برای آن قائل نخواهیم بود. همانطور که شاهد بودیم آمریکایی ها با روسیه توافقی را امضا کردند، اما به آن پایبند نبودند. در شرایطی که اطمینان داریم آمریکاییها به توافقنامه ها پایبند نیستند، چنین توافقنامه ای چه ارزشی می تواند داشته باشد. آمریکاییها توافقنامه هسته ای با ایران را هم امضا کردند، اما به آنچه در برابر ایران امضا کرده بودند هم پایبند نبودند. در جهان عرب درباره اهمیت، صداقت و عملکرد اخلاقی غرب و پایبند بودن آن به آزادیها و حقوق بشر بزرگنمایی می شود. این در حالی است که غربیها در طول تاریخ بیش از هر طرف دیگری توافقنامه های خود را نقض کرده اند
++++++++++++++++++++++++++++++++++.
لطيفه جديد امريكائي ها: يا پرواز ممنوع يا قطر تروريستها را به ضد هوائي مسلح ميكند

مقام‌های آمریکایی می‌گویند فروپاشی آتش‌بس سوریه، احتمال اینکه دولت‌های عربی حوزه خلیج‌فارس به مسلح کردن معارضان این کشور به دوش‌پرتاب‌های ضدهوایی اقدام کنند، افزایش داده ‌است.

به گزارش  از «رویترز»، مقام‌های آمریکایی، روز دوشنبه اعلام کردند شکست آتش‌بس در سوریه، این احتمال را که کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به مجهز کردن معارضان سوری به دوش‌پرتاب‌های ضدهوایی اقدام کنند افزایش داده‌ است.

تازه‌ترین تلاش‌های آمریکا و روسیه برای پایان دادن به جنگ در سوریه، یک هفته پس از آغاز آتش‌بس شکست خورد. این آتش‌بس توافقی در پی حمله به کاوران کمک‌های انسانی به «حلب»، نابود شد. واشنگتن روسیه را به بمباران هوایی این کاروان متهم می‌کند در حالی‌که مسکو این اتهام را به شدت رد کرده است.

طبق این گزارش، ذخیره‌های دارویی و تجهیزات پزشکی در شرق شهر حلب، که که کنترل آن در دست معارضان است، رو به پایان است.

این احتمال که یکی از کشورهای عربی حوزه خلیج‌‌فارس و یا ترکیه اقدام به افزایش کمک‌های نظامی به معارضان کنند و جنگ‌افزارهایی مانند سلاح‌های دوش‌پرتاب ضدهوایی در اختیار آن‌ها بگذارند، یکی از پیامدهای منفی شکست این آتش‌بس به‌شمار می‌رود.

در همین راستا، یک مقام دولتی آمریکا، که نخواسته است نامش فاش شود، اعلام کرد واشنگتن تلاش کرده تا با متحد کردن همپیمانان غربی و عرب خود برای آموزش و ارسال تجهیزات نظامی مشخص برای معارضان «میانه‌رو»، از ورود سلاح‌های ضدهوایی به جنگ سوریه جلوگیری کند.

این در حالی است که با شکست آتش‌بس و «نارضایتی‌» کشورهای عربی و یا ترکیه از سیاست‌های آمریکا، ممکن است آن‌ها خواسته‌های واشنگتن یا اقدامات افرادی که قصد دارند دوش‌پرتاب‌های ضدهوایی به معارضان بدهند، را نادیده بگیرند

+++++++++++++++++++++++++++++++++.

اولویت آمریکا در سوریه

obama_karry

دولت اوباما اکنون یک اولویت دارد و آن جلوگیری از افتادن شرق حلب به دست نیروهای دولت سوریه است. از نظر استراتژیک، اگر گروه‌های تروریستی جهادگرا شرق حلب را از دست بدهند این جنگ تمام شده است. درگیری ممکن است برای مدتی ادامه یابد، اما این در تعیین این‌که چه کسی پیروز خواهد شد یک نقطه عطف خواهد بود. آن‌ها می‌توانند خواست خود را به شیوه‌های گوناگون عنوان کنند، اما اصل مطلب همیشه این است که می‌خواهند مانع متلاشی شدن جهادگرایان توسط نیروهای سوریه و روسیه و تغییر نتیجه شوند. نکته اصلی این است که دولت اوباما تغییر رژیم می‌خواهد، که به معنی پیروزی جهادگرایان در سوریه است، و این خرگوشی است که آن‌ها دائماً سعی می‌کنند از کلاه خود بیرون بیاورند.

اولویت آمریکا در سوریه: جلوگیری از افتادن حلب به دست نیروهای هوادار اسد

جیم جتراس یک دیپلومات سابق ایالات متحده به روسیه امروز گفت از نظر استراتژیک اگر تروریست‌های جهادگرا شرق حلب را از دست بدهند این به معنی پایان جنگ است. وی افزود درگیری ممکن است برای مدتی ادامه یابد اما این در تعیین این‌که چه کسی پیروز خواهد شد یک نقطه عطف خواهد بود.

دلخوری بین‌المللی بر سر بحران در سوریه در نشست ویژه جاری شورای امنیت علنی شد.

سرگئی لاورف وزیرامور خارجه روسیه گفت او خواهان یک تخقیق همه‌جانبه و بی‌طرفانه درباره حمله مرگبار به کاروان کمک سازمان ملل در نزدیکی حلب است، حمله‌ای که ایالات متحده بدون ارائه هیچ مدرکی تقصیر آن‌را به گردن روسیه انداخت.

کری که به‌نظر می‌رسید از فراخوان سرگئی برای شروع یک گفت‌و‌گوی «بدون قید‌و‌شرط و اولتیماتوم» بین سوری‌های عصبانی است گفت گوش‌دادن به آقای لاروف به او این احساس را داد که او در «کهکشان دیگری» زندگی می‌کند.

روسیه امروز: حمله کری به لاورف در چنین نشستی شخصی و حتا غیردیپلماتیک بود. چرا او چنین کاری کرد؟ آیا شما متعجب شدید؟

جیم جتراس: خیر، زیاد متعجب نشدم. او سعی کرد، و من فکر می‌کنم بشیوه‌ای بسیار شخصی، نظر خود را القاء کند. در این‌جا دو چیز وجود دارد که باید واقعاً در نظر گرفت. یکی خود حادثه زدن این کاروان است. و دیگری این‌که از نقطه ‌نظر استراتژیک این در سوریه چه معنی می‌دهد.

تا جایی که به کاروان مربوط می‌شود، ما قبلاً این نوع چیز را دیده‌ایم، نه فقط در سوریه، بلکه در بوسنی، در کوزوو، لیبی و جاهای دیگر. چیزی اتفاق می‌افتد و در عرض چند دقیقه مقامات غربی می‌گویند« مقصر این است، چنین اتفاق افتاد، و این تقصیرکار است.» و فقط کمی بعد، پس از آن‌که در سراسر جهان همه عناوین خبری درباره مقصر از صفحه اول ناپدید شد، ما درباره اتفاق جزییاتی را می‌شنویم که واقعیت را منعکس می‌کنند. و این جزئیات در جایی در صفحه ۱۹ روز‌نامه‌ چاپ می‌شوند.

چیز دیگر البته این است که در اظهارات کری دو نکته بسیار مهم وجود دارد. یکی، خواست او برای ایجاد یک منطقه «پرواز ممنوع»، به زمین نشاندن همه هواپیماهای روسی و سوری. و او همچنین گفت که فقط داعش و القاعده باید از آتش‌بس مستثنا شوند، که بدین معنی است که گروه‌های تروریستی دیگر-مانند احرار شام و الزنکی (حرکت نورالدین الزنکی)-که در واقع تروریست‌های وهابی جهادگرا می‌باشند اکنون ظاهراً آپوزیسیون معتدل و مشروع بحساب می‌آیند.

روسیه امروز: ایالات متحده خواهان به زمین نشاندن هواپیماهای روسی و سوری است تا شورشیان بتوانند خود را جدا کنند. آیا این منطقی یا فقط فرصت‌طلبانه است؟
جیم جتراس: البته این فرصت‌طلبی است. این روشن است که دولت اوباما اکنون یک اولویت دارد و آن جلوگیری از افتادن شرق حلب به دست نیروهای دولت سوریه است. از نظر استراتژیک، اگر گروه‌های تروریستی جهادگرا شرق حلب را از دست بدهند این جنگ تمام شده است. درگیری ممکن است برای مدتی ادامه یابد، اما این در تعیین این‌که چه کسی پیروز خواهد شد یک نقطه عطف خواهد بود. آن‌ها می‌توانند خواست خود را به شیوه‌های گوناگون عنوان کنند، اما اصل مطلب همیشه این است که می‌خواهند مانع متلاشی شدن جهادگرایان توسط نیروهای سوریه و روسیه و تغییر نتیجه شوند.

روسیه امروز: وزیر امورخارجه فرانسه نیز گفت او می‌خواهد سربازان سوری در پادگان‌های خود بمانند. درباره این چه فکر می‌کنید؟

جیم جتراس: خیر، این‌طور نمی‌شود. و اگر آن‌ها فکر می‌کنند می‌توانند در شورای امنیت قطع‌نامه‌ای را به تصویب برسانند آشکار است که روس‌ها آن‌را نخواهند پذیرفت، چینی‌ها آن‌را نخواهند پذیرفت. از نظر تئوریک همه ما اتفاق‌نظر داریم. آقای کری گفت: «همه ما اتفاق نظر داریم که داعش و القاعده دشمن مشرک ما می باشند.» به زمین نشاندن نیروی هوایی سوریه و نیروی هوایی روسیه چگونه داعش و القاعده را شکست نخوهد داد؟ در واقع، آن‌ها از این سیاست‌ها سود خواهند برد.

روسیه امروز: هر دو قرار است روز جمعه مجدداً گفت‌وگو کنند. درباره نتایج این نشست چه فکر می‌کنید؟

جیم جتراس: من تصور می‌کنم آقای لاورف زمانی‌که با آقای کری گفت‌وگو می‌کند می‌داند که علی‌رغم اتفاق نظر آن‌ها در باره نکات و جرئیات بسیار، خواست آن‌ها برای سوریه در دو قطب متقابل قرار دارد. نکته اصلی این است که دولت اوباما تغییر رژیم می‌خواهد، که به معنی پیروزی جهادگرایان در سوریه است، و این خرگوشی است که آن‌ها دائماً سعی می‌کنند از کلاه خود بیرون بیاورند. من نمی‌دانم طرف روسی چرا به گفت‌وگو با آن‌ها طور ادامه می دهد، طوری که گویا آن‌ها اهداف و منافع مشترکی دارند، در حالی‌که در واقع چنین نیست. آن‌ها با ایدئولوگ‌هایی طرف می‌باشند که به آهنگ سعودی‌ها و دیگر حامیان نیروهای تندرو اسلامی می‌رقصند، و این تصور را که می‌شود با آن‌ها به توافق رسید باید کنار گذاشت. هیچ معتدل واقعی وجود ندارد. همه آن‌ها وهابی، تروریست، جهادگرا می‌باشند.

چرا آتش بس در سوریه شکست خورد

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

امریکا: سربازان روسی با تابوت به میهن خود باز خواهند گشت

مقامات رسمی آمریکا بیانات فوق العاده شدیداللحنی درباره نقش روسیه در درگیری سوریه و ادامه نبرد در حلب ایراد کردند.

به گزارش اسپوتنیک، جان کیربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شدیداللحن ترین بیانیه طی همه مدت درگیری سوریه را ایراد کرده و گفت:” افراط گرایان از خلاء به وجود آمده در سوریه برای گسترش عملیات خود و از جمله حمله به منافع روسیه وحتی شهرهای روسیه استفاده می کنند. سربازان روسی با تابوت به میهن خود باز خواهند گشت و روسیه منابع و ذخایر و حتی احتمالا هواپیما های خود از دست خواهد داد”. کیربی بطور مشخص به روسیه اخطار کرده و گفت: “اگر جنگ ادامه یابد، روسیه متحمل تلفات زیادی شده و هواپیما های روسی سرنگون خواهند شد

+++++++++++++++++++++++++++++++

بازی با تیغی دولبه

پس از توافق میان روسیه و ایالات متحده در مورد سوریه برخی مقامات آمریکایی و عرب تهدیداتی مبنی بر تجهیز مخالفین سوری و تروریست ها به موشکهای دوش پرتاب ضد هوایی مانند موشک های استینگر که آمریکایی ها با بودجه عربستان سعودی به مجاهدین افغان داده بودند مطرح کردند.
این مساله را یک نشریه آمریکایی به نقل از یکی از مقامات آمریکایی که نامش را فاش نکرد مطرح کرد که در صورت صحت نشانه ضعف بینش این مقام است. متاسفانه عادت داریم چنین مطالبی را از مقامات آمریکایی بشنویم، بعضی وقت ها برخی مقامات در ایالات متحده مسایلی را بیان می کنند که نشانه ناتوانی آنها در تحلیل جریانات بین المللی وواقعیات جهانی می باشد. در مقابل مقامات حکومتی و امنیتی و نظامی ایالات متحده بخوبی می دانند که چنین کاری یک تیغ دو لبه به حساب می آید که ممکن است دست خودی را نیز ببرد. در شرایطی که هواپیماهای عربستان سعودی بر فراز یمن پرواز می کنند اگر عربستان سعودی اقدام به تحویل چنین موشک هایی به مخالفین دولت سوریه نماید قطعا ایران هم موشک های مشابهی را تحویل انصار الله خواهد داد. گو اینکه برخی معتقد هستند که
این موشک ها علاوه بر موشک های ضد ناو و موشک های دور برد در اختیار انصار الله هست اما مجوز استفاده از آنها هنوز صادر نشده.
وقتی حزب الله لبنان سال 2006 میلادی ناو اسرائیلی را در مقابل سواحل لبنان هدف قرار داد اسرائیلی ها متوجه پیغام ایران شدند و بلا فاصله جنگ را متوقف کردند. موشک ها در اختیار حزب الله بود اما مجوز استفاده صادر نشده بود. تاریخ شروع جنگ دست اسرائیلی ها بود اما تاریخ پایان آن دست ایران. پیغام متضمن این بود که ممکن است موشک های ضد هواپیما هم در اختیار حزب الله قرار داشته باشد اما هنوز مجوز استفاده از آن صادر نشده. چیزی که اسرائیلی ها را شوکه کرده بود خود موشک ها نبود بلکه تکنولوژی ساخت آنها بود. ناو اسرائیلی به پیشرفته ترین تجهیزات مدرن جهان جهت مقابله با موشک های زمین به دریا — هوا به دریا و دریا به دریا مجهز بود واسرائیلی ها باور نداشتند که هیچ سلاحی توان انهدام ناو آنها را داشته باشد ولی موشکی که در اختیار حزب الله بود همه دفاع های الکترونیکی را خنثی کرد و ناو را منهدم نمود. دلیل اصلی شکست داعش در عراق هم تسلیحاتی بود که ایرانی ها در اختیار بسیج مردمی عراق قرار دادند و با استفاده از آن بسیج مردمی زره پوش های داعش را منهدم واین گروهخلع سلاح شد

ارتش عراق به موشکهای ضد تانک آمریکایی مجهز بود اما این موشک ها توان نابودی زره های ماشین های انتحاری داعش را نداشتند و کامیون های داعش می توانستند علیرغم برخورد با موشک های ضد تانک به مسیر خود ادامه دهند و به مقصد برسند، موشک های ایرانی بگونه ای بودند که کامیون های انتحاری با فاصله زیادی از مقصد در جا نابود می کرد.

پس تحویل موشک های دوش پرتاب به تروریست ها در سوریه توسط عربستان سعودی به معنای مجوز استفاده از موشک های ضد هواپیما و ضد ناو توسط انصار الله در یمن خواهد بود. وچنین تصمیمی یک خودکشی محض تلقی خواهد شد. حال اگر آمریکایی ها یا دیگر همپیمانانشان اقدام به تحویل چنین موشک هایی به مخالفین سوری نمایند چه می شود؟ همان موردی که در مورد یمن وجود دارد در مورد دیگر کشورها نیز وجود دارد. در حال حاضر جنگنده های آمریکایی بیش از جنگنده های عربستانی در معرض حمله دشمنان خود قرار دارند از سوریه و عراق گرفته تا لیبی و افغانستان و… این جنگنده ها در حال پرواز هستند. در صورتی که به هر دلیلی یک موشک توسط تروریست ها بر علیه هواپیماهای روسیه یا سوریه پرتاب شود قطعا این به معنای صدور مجوز برای تحویل سلاح های مشابه به دشمنان ایالات متحده خواهد بود. و روسیه هم سلاح های مشابهی را تحویل دشمنان ایالات متحده قرار خواهد داد.

مضاف بر اینکه خود دولت سوریه در حال حاضر دارای پیشرفته ترین سامانه موشکی دفاعی روسیه وجهان می باشد که مجوز استفاده از آن فعلا صادر نشده.

همه به یاد دارند که در ابتدای جنگ سوریه ارتش این کشور دو هواپیمای اف شانزده ارتش ترکیه را با سامانه ای بسیار قدیمی تر روسی خود یعنی سام 6 سرنگون کرد. حال تصور کنید با استفاده از سامانه اس 300 و اس 400 چه اتفاقی پیش می آید. پس در صورتی که هرگونه تسلیحات ضد هوایی موشکی در اختیار دشمنان روسیه و سوریه قرار گیرد هم ممکن است مخالفین ایالات متحده مجهز به چنین تسلیحاتی گردند و هم اینکه سامانه دفاعی دولت سوریه مجوز استفاده از سلاح های دفاعی مدرن بر علیه هواپیماهای آمریکایی و یا همپیمانان آنها را پیدا کند. بماند که طبق همه قوانین بین المللی حضور هواپیماهای ائتلاف آمریکایی بر فراز خاک سوریه یک تجاوز آشکار به حریم کشوری مستقل است و ارتش این کشور حق دارد هر هواپیمایی که بر فراز حریم هوایی اش پرواز می کند را سرنگون کند. بدیهی است که مقامات آمریکایی به خوبی درک می کنند که چنین چیزی به هیچ وجه به نفع آنها نمی باشد و قطعا آنها نمی خواهد که بیش از این در لجن زار سوریه درگیر شوند و همه این گمانه زنی ها فقط شانتاژ تبلیغاتی است که برخی نادانان راه می اندازند، مگر اینکه برخی نادان دیگر بخواهند ماجراجویی کنند و جنگ سوریه را بیش از پیش پیچیده نمایند

+++++++++++++++++++++++++++++

رسانه: آمریکا در حال مطالعه امکان حل قهری مسئله سوریه است

مقامات آمریکا در حال مطالعه تدابیر لازم برای حمایت از اپوزیسیون سوریه جهت حل قهری درگیری سوریه هستند.

به گزارش “اسپوتنیک” به نقل از “رویترز” طبق یکی از گزینه ها در طرح مربوطه در نظر است به کشور های عربی حامی معرضان سوری در خلیج فارس به شکلی اجازه عمل داده شده و انواع پیشرفته تسلیحات به آنها داده شود. رویترز خاطرنشان می سازد که با این حال واشینگتن هنوز مخالف تحویل موشک های ضد هوایی دوش پرتاب به معارضان سوری است چون ممکن است آنها به دست تروریست ها بیفتند. همچنین اعزام نیروهای ویژه آمریکا به سوریه برای کمک به اپوزیسیون سوریه و گروه های کرد مورد بحث قرار دارد. به گفته منبع رویترز، آمریکا در صورت تصویب گزینه قهری برای حل و فصل درگیری، تماس با روسیه در رابطه با مسئله سوریه را قطع خواهد کرد.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: