تازه ترین اخبارداخل افغا نستان

ویدیو – خبر ساعت6  

طلوع نیوز

 +++++++++++++++++++++++++++++

طالبان بخش‌هایی از شهر قندوز را به ‘تصرف خود درآورده‌اند

kunduz-captured

گزارش‌ها از شهر قندوز، در شمال افغانستان، حاکی است که گروه طالبان از شرق و غرب این شهر حمله کرده و بخش‌هایی از این شهر را به تصرف خود درآورده‌اند.

منابع محلی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که طالبان ساعت سه بامداد روز دوشنبه (۱۲ میزان/مهر) به محلات “سه درک”، “قهوه‌خانه”، “زاخیل” و “کوته گرد” در ناحیه (منطقه) سه شهر قندوز وارد شده‌اند.

شاهدان گفته‌اند که درگیری هنوز هم در این محلات ادامه دارد و صدای شلیک مسلسل شنیده می‌شود.

 ورود طالبان به این محلات، در خانه‌های مردم سنگر گرفته و از آن جا به سوی نیروهای دولتی شلیک می‌کنند و در مقابل این نیروها هم از زمین و هوا به سوی آنها تیراندازی می‌کنند.

مقام‌های دولتی تایید کرده‌اند که گروه طالبان به بخش‌هایی از شهر قندوز حمله کرده‌اند، اما با مقاومت شدید نیروهای دولتی مواجه شده‌اند.

محفوظ اکبری، سخنگوی پلیس حوزه شمال شرق به بی‌بی‌سی گفت که عملیات نیروهای دولتی برای عقب زدن طالبان به دلیل نفوذ ستیزه‌جویان این گروه در خانه‌های مسکونی، “به کندی پیش می‌رود”.

آقای اکبری در مورد محلاتی که طالبان ادعای تصرف آنها را کرده، گفت که این محلات “در داخل شهر نیستند”، بلکه در حومه شهر هستند. اگر چه افزود که این محلات بخشی از “ناحیه‌های” (منطقه‌های) اداری شهری شمرده می‌شوند.

احمد یما شیرزاد خبرنگار بی‌بی‌سی در قندوز می‌گوید که وضعیت شهر قندوز به وضعیت حکومت نظامی درآمده و در کوچه و خیابان‌ها نیروهای نظامی مستقر شده‌اند.

گروه طالبان با انتشار اطلاعیه‌ای مدعی شده که شهر قندوز را از چهار سو هدف عملیات تهاجمی خود قرار داده و چند محله عمده را در داخل شهر به تصرف خود درآورده است.

سخنگوی پلیس حوزه شمال شرق افغانستان گفت که هرچند هر دو طرف درگیری تلفات داده اند، اما هنوز اطلاع دقیقی از آمار آن در دست نیست.

گروه طالبان یک سال پیش در ششم میزان  این شهر، آن را به تصرف خود درآورد و برای چند روز بر آن کنترل داشت

++++++++++++++++++++++++++

سقوط ولسوالی ناوه و کشته‌شدن فرمانده این ولسوالی در درگیری با طالبان

ahmad-shah-salim-03-oct-16

منابع روز دوشنبه به طلوع‎نیوز گفتند که ولسوالی ناوۀ ولایت هلمند بار دیگر به دست طالبان سقوط کرد.

منابع می‎افزایند که طالبان یک‎شنبه‌شب بر این ولسوالی حمله کردند و احمدشاه سالم، فرمانده پولیس این ولسوالی نیز در درگیری با طالبان کشته شد.

از سوی دیگر، دفتر رسانه‌های والی هلمند با پخش خبرنامه‌یی می‌گوید که در درگیری طالبان با نیروهای دولتی، یک فرمانده مشهور طالبان با ۴۵ تن از همراهانش کشته شدند. نام این فرمانده «مولوی شیرمحمد» مشهور به «فهیم» است.

در همین حال، برخی‌از باشنده‌گان هلمند با انتقاد ازحکومت می‌گویند که برای کمک به نیروهای دولتی به ولسوالی ناوه نیروهای کمکی نفرستاده بود.

این درحالی‌است که پیش از این نیروهای امنیتی کشور در یک عملیات نظامی، ادارۀ مرکز ولسوالی ناوه را حدود دو ماه پیش به دست گرفته بودند.

نهادهای امنیتی تا کنون در این‌باره چیزی نگفته است

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

انفجار در کابل يک کشته و دو زخمى برجا گذاشت

Oct 03, 2016 – 10:42

شهرکابل – به گزارش سایت همایون بنقل از(پژواک، ١٢ ميزان ٩٥): پوليس مى گويد که در اثر انفجار مواد انفجارى که در يک بايسکل در مربوطات حوزۀ دهم امنيتى شهر کابل جاسازى شده بود، يک تن کشته شده و دو تن ديگر جراحت برداشته اند.

نجيب الله دانش معاون سخنگوى وزارت امور داخله نيز در صفحۀ تويتر خود نوشته کرده که انفجار مذکور، حوالى ساعت ٧:٠٠ صبح امروز در منطقۀ چهار قلعه از مربوطات حوزۀ دهم امنيتى شهر کابل به وقوع پيوسته است.

موصوف در مورد هويت قربانيان و مجروحين رويداد چيزى نگفت.

 اما همايون عينى مسوول ادارى شماره ١١٩ وزارت امور داخله مى گويد که اين انفجار، در کنار رينجر اردوى ملى صورت گرفته است. وى جزئيات بيشترى در اين مورد را ارايه نکرد.

تاکنون کسى مسووليت اين انفجار بر عهده نگرفته است.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

والی ننگرهار از سمتش کنار رفت


سلیم‌خان کندزی، والی ننگرهار امروز (یک‌شنبه) در نشست خبریی اعلام کرد که به علت نبود همکاری حکومت مرکزی از سمتش کنار می‌رود. به گفتۀ او، حکومت مرکزی نتوانسته است به مشکلات باشنده‌گان این ولایت رسیده‌گی کند.

والی ننگرهار می‌گوید که به خواست خود استعفا داده است.

شماری از بزرگان قوم در ننگرهار که در این نشست حضور داشتند با نگرانی از کناره‌گیری والی این ولایت می‌گویند، او از هنگام تقررش به عنوان والی در ننگرهار کارهای زیادی را به سود مردم انجام داده است.

سلیم‌خان کندزی دو سال پیش به حیث والی در این ولایت گماشته شد.

پیش از این شماری از وزیران کابینه نیز با انتقاد از نداشتن صلاحیت‌های اجرایی و انحصاری‌شدن قدرت در چهاردیواری‌های ارگ، از سمت‌های‌شان کنار رفته اند.

+++++++++++++++++++++++++++

حکومت افغانستان در تلاش است تا در این نشست دستآوردهای دو ساله خود را به جهان بیان کرده و یک بار دیگر افغانستان را در محور توجه جهانی قرار دهد

رییس‌ جمهورغنی به‌ منظور اشتراک در نشست بروکسل عازم بلجیم شد.

محمد اشرف غنی، رییس‌ جمهوری کشور ظهر امروز (دوشنبه) در رأس یک هیئت عالی رتبه دولتی، جهت اشتراک در نشست بروکسل برای سفر سه روزه عازم بروکسل پایتخت بلجیم شد

حکومت افغانستان در تلاش است تا در این نشست دستآوردهای دو ساله خود را به جهان بیان کرده و یک بار دیگر افغانستان را در محور توجه جهانی قرار دهد
ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه ای گفته است که رییس جمهورغنی در نشست بروکسل اشتراک و سخنرانی خواهد کرد.
آقای غنی دستآوردهای حکومت افغانستان در بخش‌های اصلاحات، حکومتداری ‌خوب، حقوق زنان، سرمایه ‌گذاری سکتور خصوصی، توسعۀ اقتصادی و موارد دیگر را در این نشست بیان خواهد کرد.
گفته شده رییس جمهور در حاشیۀ این نشست، با سران و مقامات عالی رتبۀ کشورهای اشتراک‌ کننده به ‌گونۀ جداگانه نیز دیدار و گفتگو خواهد کرد.
رییس‌ جمهور را در این سفر، خانم اول کشور، عبدالله عبدالله رییس اجرایی، صلاح‌ا‌لدین ربانی وزیر امور خارجه، محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی، اکلیل حکیمی وزیر مالیه و عبدالسلام رحیمی رئیس عمومی ادارۀ امور همراهی می کنند.
همچنان نسرین اوریاخیل وزیر کار و امور اجتماعی، دلبر نظری وزیر امور زنان، محمد همایون قیومی مشاور ارشد رییس ‌جمهور در امور زیربنایی، نادر نادری مشاور ارشد رییس‌ جمهور در امور روابط ‌عامه و استراتیژیک، سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر، حبیبه سرابی معاون شورای عالی صلح، عتیق‌الله نصرت معاون اتاق تجارت و محمد هارون چخانسوری سخنگوی مقام عالی ریاست جمهوری نیز از اعضای هیئت افغانستان در نشست بروکسل اند.
نشست دو روزه زیر نام ( کنفرانس بروکسل) در روزهای چهارم و پنجم اکتوبر (فردا سه شنبه و چهارشنبه) با شرکت حدود ۷۰ کشور و ۳۰ سازمان و نهاد بین‌المللی به منظور کمک به افغانستان در چهار سال آینده در بروکسل پایتخت بلجیم برگزار می شود.
حکومت افغانستان در تلاش است تا در این نشست دستآوردهای دو ساله خود را به جهان بیان کرده و یک بار دیگر افغانستان را در محور توجه جهانی قرار دهد.
مجلس نمایندگان کشور روز گذشته نشست فوق العاده را با حضور سه وزیر کابینه برگزار کرد و اکلیل حکیمی وزیر مالیه کشور در این نشست گفت در نشست بروکسل کشورهای کمک ‌کننده سالانه بیش از ۳.۵ میلیارد دالر کمک به افغانستان وعده خواهند داد.
براساس آماری که او در نشست امروز مجلس نمایندگان ارایه کرد، پنج کمک‌ کننده بزرگ از جمله امریکا ۷۰۰ میلیون دالر، آلمان ۴۵۰ میلیون دالر، بانک جهانی ۴۰۰ میلیون دالر، بانک توسعه آسیایی ۳۰۵ میلیون دالر و هند ۲۵۰ میلیون دالر، به افغانستان کمک خواهند کرد.
وزیر مالیه افزود که انتظار حکومت افغانستان این است که انتقال منابع مالی از طریق بودجه ملی افغانستان صورت گیرد و مطابق اولویت‌های حکومت مصرف شود

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

دستگيري مسوول تهيه جنگ افزار براي طالبان در تخار افغانستان
/3.10.2016

پليس افغانستان در يک عمليات هدفمند مسئول تهيه جنگ افزار براي اعضاي طالبان را در ولايت تخار دستگير کردند.

اين تروريست هنگام دستگيري در شهرستان ” درقد ” ولايت تخار مقادير زيادي جنگ افزار، شامل سلاح و مهمات به همراه داشت.

فرد بازداشت شده در تحقيقات ابتدايي اعتراف کرده که اين مهمات را براي طالبان به شهرستان درقد انتقال مي داده است

.