شورای ولایتی پروان خواستار محاکمه حامد کرزی شد

شورای ولایتی پروان خواستار محاکمه حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین به دلیل حمایت او از گروه طالبان شده است

.

به گفته آقای عثمانیار تاهنوز علت وانگیزه این قتل روشن نیست وتحقیقات در زمینه از سوی نیروهای امنیتی جریان دارد.

به گفته آقای عثمانیار تاهنوز علت وانگیزه این قتل روشن نیست وتحقیقات در زمینه از سوی نیروهای امنیتی جریان دارد.
حامد کرزی، چند روز پیش در گفتگو با بی بی سی گفته بود که طالبان یک نیروی افغانی هستند و مشکلی نیست که این نیروها یک منطقه را تصرف کنند.
آقای کرزی به صراحت گفته که حتی اگر ساحه تصرفات این گروه به چندین ولایت نیز برسد نباید علیه آنها از عملیات هوایی استفاده شود.
امین الله شکوری، معاون شورای ولایتی پروان می گوید که طالبان دشمنان مردم و خاک افغانستان هستند و حمایت از این ترریستان جرم بزرگی است.
آقای شکوری به خبرگزاری بخدی گفت: “تبانی با طالبان از سوی رييس جمهور پيشين جفا در حق خون نيروهای امنيتی و غيرنظاميانی است كه از سوی طالبان در ميدان های جنگ و حملات انتحاری كشته و زخمی شده اند.”
شکوری می گوید که کرزی به سبب حمایت از این گروه باید در یک محکمه بی طرف پاسخ دهد.
به گفته او، طالبان دشمن دين مذهب و همه مردم افغانستان هستند و ظلم – استبدادی كه آنان در زمان حكومت شان و پس از آن انجام دادند هيچگاه فراموش افغانها نخواهد شد.
معاون شورای ولايتی پروان، كرزی را عامل بدبختی و ناامني در كشور خواند و و تاكيد کرد كه اگر فرماندهان پيشين طالبان از زندان ها رها نمی شدند اكنون افغانستان در يك جنگ نيابتی قرار نمی داشت.
او گفت: “علت اين كه امروز افغانستان از لحاظ سياسی و امنيتی در وضعيت بد قرار دارد همين كرزی است، اگر آقای كرزی كه در راس حكومت قرار داشت انتخابات را درست مديريت مي كرد وضعيت سياسی كشور ما حالا بهتر می بود، و اگر قوماندان های طالبان را از زندان ها رها نمی كرد اكنون وضعيت امنيتی ما هم بهتر می بود كه اين همه كارهايش جفا در حق ملت ماست.”
هر چند حامد کرزی در گفتگو با تلویزیون صدای امریکا هر نوع حمایت از گروه طالبان را رد کرد و گفت که منظور او این بوده است که افغان ها به توطئه خارجی ها درگیر جنگ داخلی هستند.
اظهارات کرزی به حمایت طالبان با واکنش های تندی مواجه شده و در مراسم یادیود از پنجمین سالروز ترور برهان الدین ربانی شرکت کنندگان شعار مرگ به کرزی سر دادند.
خیلی ها خواستار حذف نام او از فرودگاه بین المللی کابل شدند.

Advertisements