jdskfjlkdsfjls

ظاهر طنین نماینده دایمی پیشین  افغانستان در سازمان ملل متحد که از انگلستان این وظیفه را اشغال نموده بود، تا آخرین روز کار خویش سر و صدایی بر ضد پاکستان تروریست پرور راه نیانداخته بود.شاید به پاس همین خدماتش بازهم به حیث نماینده ی ویژه سازمان ملل متحد در کوزوو ابقاء شد. اما آقای محمود صیقل چندین بار است که درد مردم افغانستان را در سازمان ملل فریاد میزده و پاکستان را متهم به تروریست پروری متهم می سازد. به گزارش تلویزیون یک

160623092830_mahmoud-saikal_640x360_saikal_nocredit

صیقل: اعضای جنبش ترکستان شرقی در پاکستان آموزش می‌بینند

عکس/آرشیف

محمود صیقل، نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد، از چین خواسته است تا فشار بیشتری بر پاکستان به منظور مبارزه با هراس افگنی وارد کند.

به نقل از ویب سایت “دفاع دیپلوماسی” او تاکید کرده که چین استفاده از نفوذش، پاکستان را وادار کند تا دست از حمایت‌اش از هراس‌افگنان بردارد.

آقای صیقل گفته که پاکستان، پناهگاه امن برای هراس افگنان، همانند گروه طالبان را فراهم میسازد و اعضای جنبش ترکستان شرقی نیز در این کشور آموزش دیده اند.

نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد همچنان گفته است: “ریشه ی اصلی نا آرامی‌ها در افغانستان حمایت و پشتیبانی پاکستان از گروه‌های هراس افگن است و بسیاری از فعالیت‌های هراس افگنی به پاکستان مرتبط است.”

او تاکید کرده که پرسش اصلی در مورد طالبان نیست، باید پرسید که حامیان این گروه کی‌ها هستند و چگونه اکمالات به دست می‌آورند؟

پاکستان گفته که از زمان تولد این گروه در سال ۱۹۹۰ به گونه‌ی نزدیک با طالبان کار می‌کند و دولت افغانستان نیز بارها این کشور را به حمایت از تروریزم متهم کرده است.

پاکستان اما پیوسته این اتهامات را رد کرده و بر مبارزه جدی با هراس‌افگنان تاکید دارد.

نماینده‌ی دایمی افغانستان گفته که ملا اختر محمد منصور در حملات هوایی امریکا در پاکستان کشته شد، اسامه بن لادن در این کشور به قتل رسید و دیگر رهبران هراس‌افگنان نیز در این کشور حضور دارند.

به باور او، ارتش پاکستان با تحویل دادن تسلیحات و پناه‌گاه به طالبان جنگ تازه‌ و اعلام نشده‌ی جدید را در برابر رقیب منطقه‌یی اش (هند) و افغانستان راه انداخته است.

چین از همکاران اصلی دولت افغانستان در جریان چند سال گذشته دانسته شده و کابل نیز بارها از بیجینگ خواسته تا در بخش مبارزه با هراس‌افگنی همکاری کند.

این کشور یکی از اشتراک کنندگان نشست چهار جانبه صلح بود که ماه‌ها پیش بی نتیجه به پایان رسید.

 

Advertisements