_91440871_398d0c6e-ec29-4e76-a0da-56012ebf8136

دو روز قبل، ما شاهد فضای “شمشتویی” در ارگ کابل بودیم که خاطرات دهه ۸۰ جنگ و جهاد، اوج قدرت نمایی حکمتیار و شور و شعف پیروان مشتاق رهبری حزب اسلامی را زنده ساخت. در آن سال ها حکمتیار در اوج قدرت، شهرت و تکبر قرار داشت صرف برای جنرال ضیا، آی اس آی، سی آی ای و وهابی های سعودی سر تعظیم فرود می آورد، ولی رهبران جهادی همتایش را تحویل هم ‌نمی‌گرفت.

کمپ شمشتو مهمترین پایگاه اجتماعی او بود و هنوز هم است، که هزاران کودک، پیر و جوان درین کمپ در تحت مدیریت پاکستانی ها مغزشویی شدند و به پیروان سر سپرده او تبدیل شدند. مردم آواره و بیچاره این کمپ در اسارت او بودند و هر نوع شک در شخصیت حکمتیار سزای مرگ و ترور را داشت. واقعیت اینست که گلبدین در سایه سرمایه های باد آورده غرب و با داشتن لشکر جهل و خونریز در اوج جهاد خود را بحیث فرعون تصور می کرد، ولی در افغانستان از یک مرد ترس داشت و آن مرد جسور موسی پنجشیر احمد شاه مسعود نام داشت. عاقبت فرعون ساخت آی اس آی بدست موسی پنجشیر در دریای نیل کابل غرق شد ولی توسط آی اس آی نجات داده شد.

با اندوه بزرگ دو روز قبل، که ارگ افغانستان به کمپ شمشتو تبدیل شده و همه مشتاق سخنان و قدرت نمایی مجدد حکمتیار بودند، مسعود و استاد ربانی هر دو ابر مردانیکه خوابهای فرعونی حکمتیار را به کابوس تبدیل نموده بودند در زیر خاک خوابیده اند.

ارگ کابل امروز پر از شاگردان ،پیروان، شخصیت پرستان ومتملقان حکمتیار بودند، که در وصف حکمتیار شعار می دادند و آیه لول می دادند و نعره می زدند. فضای توصیف از حکمتیار بحدی بلند بود که نه تنها اعضای حزب اسلامی ، بلکه رییس جمهور هیجان زده با تمثال حکمتیار حرف می زد و حکمتیار را نعمت الهی برای امنیت و صلح افغانستان توصیف می کرد.

گرداننده مجلس که خود یکی از دزدان معروف وزارت معارف است و ۱۴ سال در رکاب کرزی خدمت کرد چنان غرق شادی و توصیف از عظمت و حکمت حکمتیار شده بود که سر از تن نمی شناخت.

لکچر مدرنیته کریم امین تیوریسین حزب اسلامی از دید اخوانیزم نه ‌تنها متفکر دوم جهان را شرمنده ساخت، بلکه حتی فرانسس فوکویاما را مجبور ساخت که شاگرد مکتب حکمتیار شود.

یگانه خانم سخنران صدیقه بلخی که خود را در هفت لحاف پوشانده بود در نقش خواهر مجاهد حکمتیار چنان از او توصیف کرد که همه زنان و مردان را در عرق تر کرد.

هیجانات تمامیت‌خواهان ارگ از غنی تا اتمر، کرزی و دیگران قابل درک است که مهره سوخته و تروریست لست سیاه غرب را زنده کردند و با شکوه خاص وارد جبهه پشتونیزم ساختند. اما شگفت آور این است که فضای شمشتویی ارگ داکتر عبدالله را بیشتر از دیگران هیجانی ساخته بود که ده ها بار از حکمتیار سپاسگذاری کرد.

امروز یک روز سیاه، مضحک و شرم آوری بود که ارگ ریاست جمهوری از رییس جمهور تا رییس اجرایی، از مجاهد تا سکولار از تکنوکرات تا دموکرات بحیث پیروان و شاگردان سر بکف حکمتیار به سخنان بی مقدار ثبت شده ای بزرگترین تروریست و جنایت کار قرن گوش کردند و با تملق و توصیف پاسخ دادند.

هموطن

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ایشیا تایمز»: بازگشت گلبدین، معامله پس پرده امریکا و پاکستان است

 

«ایشیا تایمز»: بازگشت گلبدین، معامله پس پرده امریکا و پاکستان است

ام.کی بدراکمار، دیپلمات کارکشته هندی در مقاله‌ای در روزنامه «ایشیا تایمز» (۲۴ سپتامبر ۲۰۱۶) معاهده صلح گلبدین با دولت افغانستان را نتیجه معامله امریکا و پاکستان خوانده مدعی شده است که امریکا در پس پرده گلبدین را برای حذف نامش از لیست سیاه سازمان ملل متحد اطمینان داده است. هردو کشور سودهایی از برگشت گلبدین دارند و مشخصا استخبارات پاکستان که کنترول کاملی بر گلبدین دارد، با توجه به دیدگاه ضد هندی او، می‌کوشد از وی برای برهم زدن مناسبات کابل و دهلی سود برد چیزی که دولت هند را نیز نگران ساخته است.

رستم شاه مهمند، سفیر سابق پاکستان در افغانستان نیز در گفتگویی با رادیو آشنای صدای امریکا (۵ میزان ۱۳۹۵) اظهار نموده بود که پیوستن گلبدین به دولت کابل تاثیری بر تامین صلح در افغانستان نداشته بلکه پاکستان می‌کوشد به وسیله او نفوذ روبه رشد هند را مهار نماید.

بدراکمار به درستی شرح می‌دهد که گلبدین در طول تاریخش بازیچه دست استخبارات گوناگون بوده است، طی جنگ ضد روسی بیشترین امکانات سی.آی.ای را در اختیار داشت و حتی رونالد ریگان شخصا از او برای ملاقات در کاخ سفید دعوت بعمل آورده بود:

«حکمتیار در دستان تقریبا تمامی نهادهای استخباراتی خارجی‌ای قرار گرفته است که به نحوی از سال‌های هفتاد میلادی در بازی بزرگ هندوکش دخیل بوده اند، از کی.جی.بی شوروی گرفته تا سی.آی.ای، عربستان و استخبارات پاکستان.»

گلبدین و ربانی با مقامات سیا
از راست به چپ: میلتن بیردن (مسئول سی.آی.ای در اسلام آباد)، ریچارد کر (معاون سی.آی.ای.)، روبرت اوکلی (سفیر امریکا در اسلام آباد)، جنرال حمید گل (رئیس آی.اس.آی.)، ویلیام ویبستر (رئیس سی.آی.ای.)، ربانی، گلبدین.
تصویر بالا که یک ملاقات مخفی گلبدین و ربانی را در ١٩٨٨ با مقامات بلند پایه سی.آی.ای. و آی.اس.آی. نشان می‌دهد از کتابی تحت عنوان «دشمن اصلی» نوشته میلتن بیردن گرفته شده. میلتن طی سالهای ١٩٨٦ الی ١٩٨٩ مسئول مهمترین مرکز سی.آی.ای. در آسیا بود که در اسلام آباد موقعیت داشت. او رسانیدن کمکهای امریکا به بنیادگرایان افغان را تنظیم می‌نمود.

نویسنده استدلال می‌کند که هردو پاکستان و امریکا در پی تغییراتی در اداره کابل اند و از تلاش های کرزی برای کسب مجدد قدرت نگرانی دارند بنا بازگشت گلبدین را برای تغییر توازن قدرت در دولت مورد توافق قرار داده اند:

«معاهده غنی – گلبدین، در ضمن یک معامله امریکا – پاکستان نیز است… از جانب دیگر گلبدین یک انتخاب مورد توافق برای هردو سی.آی.ای و آی.اس.آی است.»

«جالب است که اسلام آباد در باره این معاهده سکوت اختیار کرد که این رساننده مخالفتش با آن نیست. از آنجایی که گلبدین با خانواده‌اش تحت حمایت نهاد های امنیتی پاکستان در آن کشور بسر می‌برد ناممکن است که چنین کاری را بدون تایید مربیان پاکستانی‌اش انجام داده باشد.»

او مدعی‌است که پیوستن گلبدین به دولت، شانس اشرف غنی را برای تشدید فشار بر عبدالله و اطرافیانش بیشتر خواهد کرد:

«حزب اسلامی گلبدین از وابسته‌های مورد علاقه پاکستان در میان هفت گروه مجاهدین در دهه هشتاد میلادی در جنگ علیه اشغال شوروی بود… این گروه دیگر یک نیروی جنگی نیست، ازینرو شمولیت حزب اسلامی ممکن باعث بهبودی در وضعیت امنیتی نشود اما از نظر سیاسی این معاهده اهمیت دارد. در یک زمینه برای رییس جمهور اشرف غنی یک بُرد به شمار می‌رود. غنی که از نظر قومی کوچی می‌باشد فاقد پایه سیاسی است بنا نفوذ حکمتیار بر پشتون های غلجایی مناطق شرقی برای او کاربردهایی دارد.»

اما آیا اتکا بر گلبدین توجه پاکستان را از حمایت طالبان منحیث «حربه استراتژیک» منحرف خواهد ساخت؟

«احتمالا آی.اس.آی هردو اسب را برای مسابقه قدرت گیری در کابل به کار خواهد بست…. برای پاکستان، عامل مهم شهرت گلبدین در داشتن روحیه شدید ضد هندوستان است. در بین گروه‌های مجاهدین او تنها کسی بود که تهدید به تشدید یاغی‌گری در کشمیر می‌کرد.»

گلبدین و خالص با ریچارد کیر
١٩٨٨: گلبدین و مولوی خالص با ریچارد کر، سفیر امریکا در پاکستان.
گلبدین در جریان جنگ سرد، از نازدانه ترین نوکران سی.آی.ای. بود و بیش از ششصد میلیون دالر از کمک های این سازمان به آن تعلق گرفت که میان گروههای بنیادگرای افغانستان در رده نخست قرار داشت و بعد به ترتیب جمعیت اسلامی و اتحاد اسلامی دومین و سومین چتلی‌خواران سی.آی.ای. به شمار می‌رفتند.

اما آینده این معاهده چه خواهد بود:

«حکمتیار یک شخصیت سیاسی شدیدا جاه‌طلب و در زمینه عملی بازی قدرت شدیدا سنگدل است. امروز آرزوی او چیزی کمتر از ریاست جمهوری افغانستان نخواهد بود. بنا از این به بعد چیزهای زیادی اتکا بر این دارد که جاه‌طلبی طغیانی او به چه شکلی بروز خواهد کرد. اگر تاریخچه گذشته‌اش را معیار قرار دهیم، او در راه رسیدن به قدرت هیچگونه مخالفتی را تحمل نخواهد کرد.»

اشرف غنی، حنیف اتمر و سایر اطرافیان کرزی برای پوشانیدن دست بیگانگان در پشت معاهده ننگین با گلبدین تلاش دارند که آنرا یک عمل کاملا «بین‌الافغانی» جار بزنند، اما حقایق افغانستان و شواهد رساننده آنست که این معامله بدون طرح و مداخله باداران امریکایی شان هرگز نمی‌توانست عملی گردد. هرچند این معامله زیر نام دلپسند «صلح» انجام پذیرفت، اما عملا برنامه‌های پنهان دیگری در آن نهفته است که هیچگونه ربطی به صلح و ثبات در کشور ندارد و برعکس افغانستان را شدیدتر به جنگ قدرت و درگیری سوق خواهد داد .ح ه ا

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

رهبر جبهه ملی نجات افغانستان:با مصونیت قضایی حکمتیار مخالفیم

خبرگزاری فارس: رهبر جبهه ملی نجات افغانستان:با مصونیت قضایی حکمتیار مخالفیم

رهبر جبهه ملی نجات افغانستان 2 ماده توافقنامه صلح دولت با حزب اسلامی را منصفانه ندانست و اعلام کرد: با مصونیت قضایی و امتیازات دولتی حکمتیار مخالف هستیم.

به گزارش سایت همایون بنقل از خبرنگار سایت افغانستان  نشستی پیرامون موضع‌گیری جبهه ملی نجات افغانستان به رهبری «صبغت الله مجددی» در مورد توافقنامه صلح دولت با حزب اسلامی امروز (یکشنبه) به همت جبهه ملی نجات افغانستان در کابل برگزار شد.

«ذبیح‌الله مجددی» دبیر جبهه ملی نجات افغانستان در این نشست با خواندن بیانیه «صبغت‌الله مجددی» گفت: افغانستان در یک مرحله حساس قرار داشته که مردم آن با چالش‌های متعددی روبه‌رو هستند.

2 ماده توافقنامه صلح منصفانه نیست

مجددی وحدت را راه نجات از مشکلات عنوان کرد و افزود: مردم افغانستان باید متحد شوند و راه صلح را دنبال کنند.

وی با اشاره به توافقنامه صلح دولت با حزب اسلامی اظهار داشت: ما با تمام ماده‌های این توافق‌نامه به استثنای 2 ماده آن موافق هستیم و از آن اعلام حمایت می‌کنیم.

با مصونیت قضایی و امتیازات دولتی برای حکمتیار مخالف هستیم

مجددی اعطای مصونیت قضایی، القاب و امتیازات دولتی به حکمتیار و حزب اسلامی را از مواردی خواند که در این توافقنامه گنجانیده شده، اما مطابق با شریعت و موازین عدالت و انصاف نیست به همین دلیل با این موارد مخالف است.

صبغت‌الله مجددی در این بیانیه تصریح کرد: جبهه ملی نجات افغانستان با اعطای مصونیت قضایی به حکمتیار و اعضای حزب مخالف است.

مجددی همچنین اظهار داشت: بر اساس موازین عدالت و انصاف با اعطای القاب و امتیازات ویژه دولتی به حکمتیار موافق نیستیم.

پایان جنگ با حزب اسلامی پایان جنگ در افغانستان نیست

وی با بیان اینکه پیوستن گلبدین حکمتیار به روند صلح تأثیری در کاهش جنگ در افغانستان ندارد، گفت: گام‌های عادلانه برای برقرای صلح در کشور برداشته شود.

رئیس دولت سابق افغانستان در پایان تأکید کرده است: پیوستن حزب اسلامی به روند صلح گام موثری در راستای رسیدن به صلح خواهد بود و به همین منظور سایر گروه‌های مخالف نیز باید به این روند بپیوندند.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که روز (پنجشنبه) هفته گذشته توافقنامه صلح بین دولت وحدت ملی و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار به امضا رسید.

.

 

Advertisements