abdul-raziq_2829362b
کــرزی از طریق رازق چنگ ودندان نشان داد

دیروز جنرال رازق فرمانده پولیس کندهار با نشر یک نوار ویدیویی به مخالفان حامد کرزی حمله کرده گفت توهین به رییس‌جمهور پیشین را بر نمی‌تابد. او هشدار داد که اگر بار دیگر کسانی بیایند و حرمت آقای کرزی را بشکنند، فرمانده پولیس قندهار علیه آنان اقدام خواهد کرد. حرمت کرزی در مراسم گرامی‌داشت از برهان الدین‌ربانی رییس‌جمهور پیشین شکسته شد. سخنرانی حامد ‌‌کرزی در این مراسم اخلال شد. شرکت‌کنند‌گان مراسم گرامی‌داشت از ربانی، علیه آقای‌کرزی شعار دادند و او را به پشتیبانی از طالبان متهم کردند. موضع‌گیری کرزی در مصاحبه با بی‌بی‌سی، هواداران برهان‌الدین ربانی را به خشم آورده بود. کرزی در آخرین مصاحبه‌اش با بی‌بی‌سی گفته بود که طالبان افغان هستند و اشکالی ندارد، اگر یکی دو ولایت به دست آنان سقوط کند

14517658_308292256205630_5248695111922429741_n.
کرزی با موضع‌گیری طالبانی‌اش، نه تنها که حوزه‌ی نفوذ جبهه متحد سابق را از خودش ناراض ساخت، بلکه عواطف تمام حوزه ضد طالب را جریحه‌دار کرد. حوزه‌ی ضد طالبان بسیار گسترده است و تنها ساحه‌ی نفوذ سیاست‌مدارانی مثل عطامحمد نور، صلاح‌الدین‌‌ربانی و دکترعبدالله عبدالله را در بر نمی‌گیرد. تمام مردم شهر‌نشین و قانون‌پذیر افغانستان، ضد طالبان و فرهنگ طالبانی هستند. قشر تحصیل‌کرده، دموکراسی‌خواهان، رسانه‌ها، سازمان‌های مدنی و فعالان حقوق بشر و بخش قابل توجهی از مردم عام افغانستان، حوزه‌ی ضد طالبان را شکل داده‌اند. حوزه‌ی ضد طالبان هم به لحاظ ساحه‌ی جغرافیایی گسترده است و هم به لحاظ جمعیت. موضع‌گیری کرزی در مصاحبه با بی‌بی‌سی، موجی از انتقاد را در شبکه‌های اجتماعی، روزنامه‌ها و رسانه‌ها هم برانگیخت. کرزی منفور حوزه‌ی ضد طالبان شد.
اما این بار جنرال رازق دردفاع از کرزی خیلی بد عمل کرد. او که به عنوان یک جنرال جدی و موثر، در حوزه‌ی ضد طالبان مطرح بود، با موضع‌گیری قومی و ستایش از فرماندهان جلاد طالبان، به وجهه‌اش آسیب زد. او که بیشتر هم قبیله‌گی‌ها و خویشاوندانش را طالبان کشته‌اند، در شانش نبود که در وصف ملامحمدعمر و ملادادلله که به جلاد طالبان معروف بودند سخن بگوید.
هم‌‌چنان جنرال رازق با موضع‌گیری سیاسی‌اش به سود یک سیاست‌مدار و در مخالفت با سیاست‌مداران دیگر، قانون اساسی افغانستان و دیگر قوانین را نقض کرده است. برمبنای قانون اساسی افغانستان و دیگر قوانین، نظامیان حق ورود به حوزه‌ی سیاست را ندارند. جنرال، باید فرماندهی، سوق و اداره کند‌ و به آمران مافوقش پاسخ‌گو باشد. قانون به هیچ جنرالی اجازه‌ی ورود به مباحث سیاسی را نمی‌دهد. هیچ جنرالی حین اجرای وظیفه نمی‌تواند عضو یک سازمان سیاسی شود یا به حوزه‌ی سیاسی ورود کند. جنرال رازق، جنرال برحال وزارت داخله است، او فرماندهی پولیس ولایت مهمی مثل قندهار را به‌دوش دارد. او بزرگ قبیله یا سیاست‌مدار نیست که با خیال راحت روبه‌روی دوربین قرار بگیرد و موضع‌گیری قومی و سیاسی کند.
موضع‌گیری سیاسی و قومی جنرال رازق، اگر مورد پی‌گرد جدی وزارت داخله قرار نگیرد و با آن به‌عنوان تخلف از قانون برخورد نشود، راه را برای تخلف‌های دیگر باز می‌کند. اگر جنرال رازق از سوی وزارت داخله سرزنش نشود، شاید فردا جنرال‌های دیگر این وزارت و فرماندهان پولیس ولایت‌های دیگر که وابستگی‌های قومی و سیاسی به سیاست‌مداران مخالف جنرال رازق دارند، در برابر فرمانده پولیس قندهار موضع بگیرند. این نوع موضع‌گیری‌ها، بی‌نظمی و هرج‌و‌مرج را در صفوف و رهبری قوای مسلح افغانستان به بار می‌آورد و نیروهای امنیتی را در برابر گروه‌طالبان آسیب پذیر می‌سازد.
سیاست مدارانی که از نظامیان بر حال کشور علیه رقیبان‌شان استفاده می‌‌کنند، باید بدانند که این روش غیرقانونی و خیلی مضر است. تجربه‌ی استفاده‌ی از نظامی‌ها در رقابت‌های سیاسی و ایدولوژیک خیلی تلخ بود. نفوذ‌گذاری شخصیت‌ها و نیروهای سیاسی در اردو و پولیس سبب شد که افغانستان دو کودتای نظامی را در دهه پنجاه خورشیدی تجربه کند. کودتای داوودخان و کودتای هفت ثور، افغانستان را به گودال جنگ و بحران پرتاب کرد. سیاست مداران ما باید حافظه‌ی تاریخی خود را از دست ندهند.
هرسیاست‌مداری که در رقابت با رقیبانش کم‌ آورد، نباید دست به دامن نظامیان شود و از طریق آنان برای رقیبان چنگ و دندان نشان بدهد. نیروهای امنیتی باید از زد‌و‌بند‌های سیاسی دور بمانند و وارد جنجال‌های سیاسی و قومی نشوند. این وظیفه‌ی وزارت‌خانه‌های قوای مسلح است تا در آینده از هرنوع موضع‌گیری سیاسی توسط فرماندهان واحد‌های پولیس و اردو جلوگیری کنند. هر جنرالی که هوای سیاست کردن به سرش ‌زده باید از وظیفه‌اش کنار برود و بعد وارد رقابت‌های سیاسی شود. هشت صبح

Advertisements