موافقت امریکا و پاکستان با حضورِ دوبارۀ حکمتیار

برگردان: ماندگار ـ ابوبکر صدیق/ چهار شنبه 7 میزان 1395/

منبع: آسیا تایمز

گلبدین حکمتیار یکی از چهره‌های جهادی است که اخیراً قرارداد صلح را با دولتِ افغانستان امضا کرده و معلوم می‌شود که در عقبِ این موضوع، امریکا و پاکستان قرار دارند.
در حال حاضر، گلبدین حکمتیار با خانواده‌اش در پاکستان زنده‌گی می‌کند. حکمتیار افکاری ضدِ کشور هند دارد. درحالی‌که هند متهم به حمایت بلوچ‌ها mandegar-3در پاکستان است، اسلام‌آباد از نفوذ و گسترش روابط هند با کابل نیز نگران است. حکمتیار می‌تواند برای سرد کردنِ آیندۀ این کار موثر تمام شود، چیزی که از آن هند در افغانستان هراس دارد.
قرارداد صلح در ۲۲ ماه سپتمبر سالِ روان میان نمایندۀ حزب اسلامی و نمایندۀ حکومتِ وحدت ملی در کابل به امضا رسید، در این سند حزب اسلامی پذیرفته است که با تمام نیروهای نظامی و جنگیِ خود بدرود بگوید.
حکمتیار متهم به همکاری با سازمان‌های استخباراتی «کی جی بی»، «سی آی ای» و سازمان استخبارات سعودی است.
هرچند حزب اسلامی با آمدن مجدد به افغانستان، آن قدرتِ ابتدایی را ندارد؛ اما می‌تواند برای تغذیۀ برخی از دولت‌مردان استفاده شود. حکمتیار بیشتر یک سیاست‌مدار جاه‌طلب است که در حال حاضر هیچ جایگاهی در افغانستان ندارد.
حزب اسلامی یکی از هفت حزبِ تشکیل‌شده در پاکستان است که در برابر جماهیر شوروی وقت به مبارزه برخاست؛ اما چیزی که آقای حکمتیار را وابسته به بنیادگرایی و بیشتر از یک تروریست معرفی کرد، وابسته شدن و جاه‌طلبی‌های بی‌موقعِ او بود. این حزب نتوانست پیشرفت در بخش امنیتِ داخلی داشته باشد، اما در بحث سیاسی توانست یک قرارداد صلح با دولت افغانستان به امضا برساند.
این در حالی است که رییس‌جمهور اشرف‌غنی در تلاش به‌دست آوردن منافع بیشتر در حکومت است. محمد اشرف‌غنی با داشتن پس‌زمینۀ کوچی‌گری‌ می‌تواند از نفوذ حکمتیار که متعلق به قوم علجایی است، در ولایات شرق کشور بهره ببرد.
در همین حال، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی و حامیانش از قرارداد صلح با حزب اسلامی حمایت کردند، درحالی‌که حزب اسلامی کوچک‎‌ترین وفاداری به داکتر عبدالله ندارد.
آقای کرزی به حکمتیار به عنوان به رهبری پشتون نگاه می‌کند که بیشتر از او در سیاست تجربه دارد. این در حالی است که حکمتیار بیشتر وقتِ خود را در بیرون از کشور سپری کرده و شماری از سیاست‌مداران تلاش کردند با امضای قرارداد صلح، حکمتیار به کشور باز گردد.
در همین حال، گلبدین حکمتیار در فهرست سیاه سازمان ملل شامل است و واشنگتن او را به صفتِ تروریستِ خطرناکِ جهانی می‌شناسد. یک روزنامه غربی اخیراً او را “قصاب کابل” خطاب کرد.
یکی از سخنگویان قصر سپید (نیدپرایس) گفته که واشنگتن از قرارداد صلح با حزب اسلامی حمایت می‌کند. آنان این سند را در برقراری صلح و ثبات مهم تلقی کرده و این قرارداد را به آیندۀ افغانستان حیاتی می‌دانند.
امریکا می‌خواهد اسم گلبدین حکمتیار از فهرست سیاه سازمان ملل بیرون شود. به اساس منطق!، صلح‌دوستان مورد ستایش امریکا قرار دارند. گلبدین حکمتیار با همۀ داشته‌های گذشتۀ خود، از طرف سازمان استخباراتی سی آی ای امریکا حمایت می‌شد؛ حتا از طرف رییس جمهور پیشینِ امریکا رونالد ریگان به وی دفتر داده شده بود.
پاکستان در حالی از امضای موافقت‌نامۀ صلح با حزب اسلامی حمایت کرد که گلبدین حکمتیار با خانواده‌اش تحت مراقبتِ شدید در این کشور زنده‌گی می‌کند و هیچ تصمیمی را بدون هدایتِ افراد آن کشور انجام نمی‌دهد.
پاکستان سال‌های متمادی گلبدین حکمتیار را تحت حمایتِ استخباراتی خویش قرار داده و در عقب قرارداد صلح ِغنی و حکمتیار نیز پاکستان و امریکا حضور دارند. این دو کشور تلاش می‌کنند که قدرت را به یک تناسب با حکمتیار در کابل تقسیم کنند. درحالی که هر دو کشور از نفوذ و حضورِ کرزی نگرانی دارند، اما حکمتیار می‌تواند فرد مطلوبی به سی آی ای و آی اس آی باشد.
در همین حال، ایران نیز از قرارداد صلح با حکمتیار حمایت کرده و از آمدن او نگرانی ندارد؛ چون حکمتیار در دوره طالبان در ایران بوده و سازمان استخباراتیِ آن کشور حکمتیار را به جزییات می‌شناسد. حکمتیار برای پاکستان مهرۀ خوبی است تا در برابر هند استعمال شود. این کشور فکر می‌کند که تنها گزینه‌یی که در آینده می‌تواند به نفع پاکستان تمام شود و به روابط دهلی ـ کابل صدمه بزند، حکمتیار است. این‌جای تعجب نیست که کسی‌که در ستاد مرکزی روالپندی پاکستان که دارای سه سکرتر خارجی و یک مشاور امنیت است، به‌ساده‌گی می‌آید و وارد روند صلح افغانستان می‌شود.
از سویی هم، پاکستان تلاش می‌کند که برای حفظ روابط حسنه با کشورهای منطقه به‌خصوص چین که یکی از حامیان اقتصادی این کشور است، خود را از حمایتِ طالبان دور کند و امریکا را مطمین سازد که دیگر با گروه‌های تروریستی ارتباط نداردماندهگار

+++++++++++++++++++++++++++++++++++.

_91418087_160929075156_ghani_and_hekmatyar_640x360_bbc_nocredit
توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی، از مخالفان مسلح این دولت، امروز میان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی امضا شد.

مراسم امضای این سند با حضور شماری از سیاستمداران، مقام‌های دولتی و دیپلمات‌های خارجی در کاخ ریاست جمهوری برگزار شد، در مراسم، ویدئویی به نمایش درآمد که امضای توافقنامه توسط آقای حکمتیار در آن نشان داده شد.

گلبدین حکمتیار در حال حاضر به دلیل تحریم‌های بین‌المللی نمی‌تواند به کابل سفر کند.

با امضای سند آشتی با حزب اسلامی، مفاد این توافقنامه اجرایی خواهد شد و زمینه حضور آقای حکمتیار در کابل در هفته‌های آینده هموار خواهد شد.

این سند پیش از این نیز از سوی نمایندگان دولت افغانستان و حزب اسلامی امضا شده بود.

امضای این توافقنامه آشتی با استقبال محافل سیاسی همراه بود و برخی از کشورهای حامی دولت افغانستان هم از آن حمایت کردند، اما برخی نهادهای حقوق بشری بر این نکته تاکید کردند که امضای این توافقنامه نباید باعث نادیده گرفتن حقوق قربانیان جنگ شود.

حزب اسلامی شاخه حکمتیار یکی از چهار گروه اصلی شورشی در کنار گروه طالبان، شبکه حقانی و گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بود که علیه دولت می‌جنگید.
دعوت از سایر مخالفان دولت به صلح

_91440871_398d0c6e-ec29-4e76-a0da-56012ebf8136

در مراسم امضای توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی، ویدئویی ضبط شده از گلبدین حکمتیار رهبر این حزب به نمایش گذاشته شد.

او در این ویدئو گفت حزب اسلامی به عملی ساختن تعهداتش در توافقنامه صلح متعهد است.

وی افزود که برای نهایی شدن این توافقنامه دو سال مذاکرات با دولت افغانستان ادامه داشته و اکنون امیدوار است با عملی شدن آن، بحران موجود در این کشور پایان یابد.

آقای حکمتیار همچنین از سایر مخالفان مسلح دولت به ویژه طالبان خواست به روند صلح بین الافغانی بپیوندند زیرا ادامه جنگ به نفع افغانها نیست، بلکه به نفع خارجی‌ها است.

وی همچنین از رئیس جمهوری افغانستان خواست روند صلح با طالبان را آغاز و زندانیان آنها را آزاد کند.

او گفت حزب اسلامی زمانی که دید زمینه برای صلح فراهم شده و اکثریت نیروهای خارجی افغانستان را ترک کردند، وارد این روند شد.

آقای حکمتیار گفت: “اگر رسیدن به اهداف تان از طریق صلح و گفت‌وگو و راه های مسالمت آمیز نتیجه نداد، کسی مانع جهاد و مقاومت نظامی شده نمی‌تواند.”

وی به وضعیت فعلی کشورهای سوریه، لیبی، عراق و یمن اشاره کرد و افزود آنها با انتخاب جنگ، راه را برای مداخلات خارجی‌ها در کشورشان باز کردند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز در این مراسم گفت مذاکرات برای صلح با حزب اسلامی به اساس اصل حفظ دستاوردهای مردم این کشور در سالهای گذشته صورت گرفته و هیچ ماده ای در این توافقنامه خلاف قانون اساسی نیست.

رئیس جمهوری افغانستان نیز از سایر مخالفان مسلح خواست، دست از جنگ بردارند و به روند صلح بپیوندند.

وی افزود که نتیجه جنگ با مردم افغانستان برای همه انزوا و شکست خواهد بود.

آقای غنی گفت: “امضای این توافقنامه نشان داد که ما برای صلح هم اراده داریم، هم صلاحیت داریم و هم کفایت داریم.”

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان نیز در این مراسم تاکید کرد که هیچ ماده ای در توافقنامه صلح با حزب اسلامی، حق هیچ افغانی را زیر پا نگذاشته است.

او افزود که مقامات افغان از هیچ تلاشی برای رسیدن به صلح دریغ نخواهند کرد اما در این روند حقوق مردم این کشور و قوانین را مدنظر خواهند داشت
عهدات دو جانب در توافقنامه

تعهدات مشترک هر دو جانب در توافقنامه صلح شامل پایان جنگ، تامین صلح و امنیت، پایبندی به ارزش‌های اسلامی، حقوق برابر و بدون تبعیض زن و مرد در برابر قانون، یک‌پارچگی افغانستان و تعلق به همه اقوام کشور می‌شود.

تعهدات اصلی دولت شامل تلاش برای رفع تمامی تحریم‌های بین‌المللی علیه گلبدین حکمتیار و سایر رهبران حزب اسلامی، به رسمیت شناختن این حزب به عنوان یک سازمان سیاسی مطابق قانون و حق فعالیت سیاسی آن در کلیه زمینه‌های سیاسی مانند شرکت در انتخابات می‌شود.

نام آقای حکمتیار سال‌ها است که در فهرست سیاه دولت آمریکا و سازمان ملل قرار دارد و دولت آمریکا برای سر او جایزه تعیین کرده است.

دولت همچنین متعهد شده که آقای حکمتیار به عنوان “رهبر جهادی” از طرف رئیس جمهوری با صدور فرمان ویژه‌ای “مورد اعزاز و احترام خاص” قرار گیرد و برای او دو تا سه محل اقامت تعیین و هزینه و امنیت آن را تامین کند.

ماده هجدهم این سند بیانگر آن است که این حزب پس از اعلام رسمی این توافقنامه، “آتش‌بس دایمی” را برقرار می‌کند و این موضوع زیر نظر یک کمیسیون مشترک اجرا خواهد شد.

++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

حکمتيار:مخالفان مسلح حکومت بايداهداف شانراازطريق صلح آميز تعقيب کنند

_91440871_398d0c6e-ec29-4e76-a0da-56012ebf8136

کابل-به گزارش سایت همایون بنقل از(پژواک،٨ ميزان ٩٥):گلبدين حکمتيار رهبرحزب اسلامى افغانستان پس از امضاى موافقنامه صلح با حکومت درنخستين سخنانش از تمام مخالفان مسلح دولت ازجمله طالبان خواست تا به روند صلح پيوسته  و اهداف شان را ازطريق صلح آميز تعقيب نمايد.

مرحله دوم توافقنامه صلح ميان حکومت افغانستان وحزب اسلامى افغانستان امروز توسط محمداشرف غنى رييس جمهورکشور و گلبدين حکمتيار امضاشد.مراسم امضای اين سند با حضور شماری از شخصيتهاى سياسى و مقامات دولتى در ارگ رياست جمهوربرگزارگرديد.

حکمتيار در حال حاضر به دليل تحريم‌ های بين‌المللی نمی‌تواند به کابل سفر کند ازاين رو ويديوى ضبط شده از سخنرانى گلبدين حکمتيار به نمايش گذاشته شد.

گلبدين حکمتيار رهبرحزب اسلامى افغانستان،امضای موافقتنامه صلح با حکومت را برای همه مردم تبريک گفته افزودکه پس از دوسال مذاکرات مسلسل و نفس گيرميان حزب اسلامى و حکومت روى يک معاهده مهم توافق صورت گرفت.

وى علاوه کردکه نقط آشکار و روشن مذاکرات اين بودکه بدون وساطت بيگانه ها در ميان افغانها انجام گرديد،ميان هردو جناح روى يک معاهده جامع توافق شد وطرفهاى ذيدخل خارجى هم تعهد تائيد و حمايت اين روند را کردند.

رهبر حزب اسلامى افغانستان گفت : ((من باور دارم که با اجرايى شدن اين معاهده،بحران کنونى درکشورپايان خواهديافت،حزب اسلامى و حکومت تعهد نموده اندکه احترام کامل به تمام موارد معاهده صلح دارند و اميداست که تطبيق تمام ماده هاى اين معاهده پس از روز اعلام بى درنگ آغاز گردد و هرجناح به تعهدات خود عمل کند و مسووليت هاى خود را اداء نمايد.))

وى گفت :((افغانستان آزاد،سربلندو متحد،استحکام وحدت ملى واحترام کامل والتزام به ارزشهاى دينى وملى درکشوراهداف مشترک همه وموارد اساسى اين معاهده مى باشد و بيائيد براى رسيدن به اين اهداف دست به دست هم بدهيم ومشترکا کارکنيم .))

موصوف ضمن اينکه از تمام مردم افغانستان و شخصيت ها دعوت کردکه از اين توافقنامه حمايت نمايند،از تمام مخالفان مسلح از جمله طالبان نيز خواست با روند صلح يکجا شوند و اهداف شان را ازطريق صلح آميز تعقيب نمايند.

حکمتيار با بيان اينکه در شرايط فعلى جنگ به نفع افغان ها نيست بلکه به نفع دشمنان داخلى و خارجى افغانها مى باشدگفت که تمام مخالفان مسلح دولت بيايند مذاکرات بين الافغانى را حداقل براى چند هفته امتحان کنند و روى آتش بس موقت توافق نمايد و براى ثابت نمودن حسن نيت، کارى کنند که بالاى يکديگر اعتماد را بوجود آورند.

او افزود: (( طالبان و مخالفين ديگر حکومت در مذاکرات  صلح با قوت و جرئت شرکت نمايند و خواسته هاى مشروع خود را ارايه نمايندو اين اطمينان را داشته باشندکه ما(حزب اسلامى) از تمام خواسته هاى معقول شان حمايت مى کنيم .))

وى در خطاب به مخالفان مسلح دولت گفت که  اگر رسيدن به اهداف تان از طريق صلح و گفتگو نتيجه نداد، هيچ کسی مانع جهاد و مقاومت نظامی شما شده نمی‌تواند.

رهبر حزب اسلامى از رييس جمهورغنى نيز خواست تا درزمينه صلح  پيش قدم شده اخلاص ونيت نيک خود را ثابت نمايد و مذاکرات را با طالبان آغاز نمايد و بعضى زندانيان مهم اين گروه را بدون قيد و شرط و براساس خواسته وى آزاد نمايد.

موصوف تاکيدکرد،کسانيکه در برابر حکومت می جنگند بايد از راه صلح قانع ساخته شوند و افغانها ديگرفريب شعارهاى دروغ جنگجويان رانميخورند وگفت: ((کسانيکه در شانه اش تفنگ بيگانه ها و در شاژورشان مرمى بيگانه ها است و فيصله جنگ و صلح  شان در دست بيگآنه ها است يقينا در راهکار جنگى آنها بيشتر افغانها متضرر ميشوند ، اينگونه جنگ نه جنگ عاقلانه است و نه جنگ مومن ومجاهدين . ))

رهبر حزب اسلامى افغانستان به کشورهاى همسايه نيز هشدار داده گفت که ازسرمايه گذارى روى ادامه جنگ درافغانستان ،کشتار و آزارو اذيت مردم  و ويران کردن افغانستان دست بکشند منافع شان را با ادامه جنگ درافغانستان گره نکنندو افغانستان را ميدان  دايمى رقابت هاى سياسى،نظامى واقتصادى  نسازند.

وى افزودکه جنگجويان و عاملان خارجى آنها بايد فهميده باشند که راهکار غلط و شيطانى را انتخاب کرده اند و از اين طريق به اهداف شوم وشيطانى شان نميرسند،اين وضعيت ديگر ادامه نمى يابدو اينها درمهارنمودن وضعيت عاجز اند چونکه راهکار غلط آنها منتج به سرنگونى شان خواهد شد.

حکمتيار بر اصلاحات و تغيير در حکومت نيزتاکيدکرده گفت که درحکومت قسمى تغيير بايد به ميان آيد که مورد قبول همه باشدوحکومت ممثل تمام ملت و براى خدمت همه مردم باشد، ادارات دولتى از وجود مفسدين تصفيه شود،اقتدار به مديران صالح داده شود،حاکميت دولت بايد در سراسرکشور تامين شود ودر هيچ ولايت نبايد حاکميت شخصى ،غيردولتى و حزبى وجود داشته باشد.

موصوف از تمام مهاجرين افغان نيز خواست تا براى برگشت به کشور آمادگى بگيرند و دولت مکلف است که براى برگشت مهاجرين و جابجانمودن آنها در ساحات امن اقدامات جدى نموده و تمام تسهيلات لازم را فراهم نمايد .

وى گفت که آزار و اذيت و بيرون کردن اجبارى مهاجرين در ايران و پاکستان بايد بى درنگ متوقف گردد و حکومت از حيثيت و حقوق انسانى مهاجرين در کشورهاى بيرونى دفاع نمايد .

.