russia

اگر روس ها در افغانستان ایستادگی نکنند باید جنگ بعدی را در قفقاز شمالی با رقبای خود ادامه دهند. اما می گویند که این پیمان امنیتی است نه راهبردی مانند پیمان با آمریکا

از دیر زمان افغانستان در محراق رقابت ها بوده است. رقابت های هند و پاکستان و رقابت های عربستان و ایران و به تازگی آمریکا و روسیه در افغانستان وجود داشته است. حالا روسیه قصد دارد با افغانستان پیمان امنیتی امضا کند و در مهار تروریست همکاری نماید؟ واکنش آمریکا در این قضیه چه خواهد بود و آیا افغانستان می تواند میان آریکا و روسیه همگرایی ایجاد کند؟

داکتر لطیف نظری، استاد دانشگاه در برنامه «تحول» گفت: افغانستان در حال حاضر هم، در مدار رقابت های منطقه ای و بین المللی قرار دارد. در این که این پیمان ها می تواند به نفع افغانستان تمام شود و افغانستان را در محور همگرایی های منطقه ای قرار دهد جای شک وجود دارد. با توجه به نوع رقابت هایی که در حوزه ژیوپولتیک و حتی ژیوکونومیک بین آمریکا و ناتو از یک طرف و چین و روسیه از طرف دیگر وجود دارد، چالش هایی وجود دارد. آمریکا در حال حاضر تلاش می کند که به گونه ای از هژمونی رو به ازیاد چین در منطقه جلوگیری کند و همچنین با توجه به تحولات خاورمیانه و قفقاز شمالی نگرانی آمریکا این است که باردیگر روس ها به عنوان یک قدرت معارض در سطح نظام بین الملل در برابر آمریکا مطرح شود.

وی، ادامه داد: از این نظر آمریکایی ها بیشتر نگران این وضعیت هستند و تلاش می کنند که راهبرد گسترش به شرق ناتو را مورد حمایت قرار دهند تا حداقل یک سد دفاعی را بتوانند در برابر این دو قدرت که نه تنها در سطح منطقه بلکه در سطح بین المللی،هژمونی آمریکا را به چالش می کشد مورد توجه قرار دهد. اما تفاوتی که وجود دارد این است که اگر افغانستان با روسیه پیمان استرتژِک یا امنیتی امضا می کند مانند پیمان ما با آمریکا نیست. پیمان آمریکا راهبردی است و حضور این کشور را در افغانستان تضمین می کند.

نظری، در خصوص تفاوت پیمان روسیه و آمریکا اظهار کرد: افزون بر این آمریکایی ها از طریق آن پیمان پایگاه های نظامی را در خاک افغانستان احداث می کند. در حالیکه اگر ما با روس ها این پیمان را امضا می کنیم به این معنا نخواهد بود که روس ها هم این قصد راداشته باشند.

این استاد دانشگاه، بابیان اینکه آمریکایی ها در حال حاضر متهم به حمایت نامرئی از شماری از گروه های افراطی و تروریستی می باشند افزود: بنابراین این که هزینه جنگ را بر گردن روسیه یا چین تحمیل کند بسیار دور از ذهن نخواهد بود. آمریکایی ها در حال حاضر تلاش می کنند که حتی در داخل افغانستان چند قدرت موازی وجود داشته باشد هم طالبان بر بخش هایی از افغانستان از جمله مناطق روستایی تسلط داشته باشند و هم دولت مرکزی بر کابل و کلان شهرها.

وی، معتقد است که روسیه هیچگاه نمی تواند به طور مسالمت آمیز با آمریکا همکاری کند و گفت: آمریکا یک جنگ شفاف را در برابر تروریست ها مفصل بندی نمی کند. چون از نظر آمریکا تروریزم خوب و بد دارد. اینطور نیست که قابل تفکیک نباشد. آمریکایی ها در سوریه عملاً از گروه هایی حمایت می کردند که از نظرساختاری گروه تروریستی هستند. ولی در مقابل، جنبش هایی را جزو حلقه های تروریستی قرار می دهند که در راستای جنبش های رهایی بخش عملیات خود را سازمان دهی می کردند. از این نظر این روند نمی تواند همکاری قدرت هایی مثل چین وروسیه را جلب کند. چرا که انتقاد چین و روسیه این است که آمریکا از این گروه ها به منظور تهدید امنیتی علیه کشورها استفاده می کند.

داکتر نظری در پایان گفت: روس ها در مجموعه این منطقه، خواستار این هستند که در سیمای سیاست خارجی خود، تغییر ساختاری ایجاد کنند. روسیه امروز روسیه 2001 نیست. بنابراین روس ها عملاً در تحولات خاورمیانه نشان دادند که می توانند ابتکار عمل را در بسیاری از موارد درکنترل خود داشته باشند و با توجه به اینکه یک محور مشترک بین روسیه، چین و ایران در خاورمیانه شکل گرفته و عملا ً آنجا تحولات را به نفع خود شکل دادند. بنابراین در افغانستان هم روس ها تلاش می کنند که آن سیاست سد نفوذی را که آمریکایی ها در برابر روس ها دنبال می کنند را با شکست مواجه کند و چالش های بیشتری را در ارتباط با حضور آمریکا در منطقه ایجاد کند. اگر روس ها در افغانستان ایستادگی نکنند باید جنگ بعدی را در قفقاز شمالی با رقبای خود ادامه دهد

Advertisements