n00083848-b

حامد کرزی:
طالبان افغانی هستند و حق دارند بخش‌هایی از افغانستان را تصرف کنند

به گزارش سایت همایون به‌ نقل از بخدی نوشت: حامد کرزی، رئیس‌جمهور سابق افغانستان می‌گوید که طالبان یک نیروی افغانی هستند و حق دارند که مناطق مختلف افغانستان را تصرف کنند.

وی در ادامه افزوده است: هم در زمان ریاست‌جمهوری من و هم حالا به‌شدت مخالف عملیات هوایی نیروهای افغانستان و خارجی بوده‌ام حتی اگر یک ولایت و یا چند ولایت به‌دست طالبان سقوط کند.

کرزی اظهار داشت: طالبان از کجا هستند؟ طالبان افغان هستند؟ اگر افغان هستند یک نیروی افغان می‌آید یک جایی را می‌گیرد ما هم یک افغان هستیم. پس در صورتی که ما یک جایی را می‌گیریم ما چه‌حقی داریم؟

رئیس‌جمهور سابق افغانستان می‌گوید که افغانستان به‌گونه‌ای درگیر جنگ داخلی است و اعلام کرد: طالب یک نیروی افغانی است و ما بین خود به جنگ انداخته شدیم.

کرزی تأکید کرد: راههایی در داخل کشور و به‌دور از مداخله قدرتهای بیگانه جستجو شود تا زمینه تأمین ثبات و امنیت برقرار شود.

وی افزود: طرفهای درگیر در جنگ افغانستان توسط قدرتهای خارجی تشویق به ادامه این درگیری می‌شوند.

کرزی گفت: کشور ما طوری شده که تمام اسلحه و قوت خود را در داخل خاک خود استعمال می‌کنیم، از زمان آمدن شوروی تا به امروز نیروی افغان علیه بیگانه استفاده نشده است، خلاف مردم خود ما و خلاف خاک خود ما استفاده شده است.

رئیس‌جمهور سابق افغانستان این پرسش را مطرح کرد: اگر طالبان پای پیاده می‌آیند چرا ما با هواپیماهای آمریکایی برویم؟

حامد کرزی درباره حکومت وحدت ملی گفته است که قانون اساسی افغانستان رئیس‌جمهور را برای پنج سال تعیین می‌کند اما ادامه کار ریاست اجرایی با شک و تردیدهایی مواجه است.

وی می‌گوید: براساس توافق سیاسی برای ادامه کار ریاست اجرایی باید لویه جرگه برگزار می‌شد و حالا که این کار صورت نگرفت در حقیقت میعاد کاری این اداره به اتمام رسیده است

++++++++++++++++++++++++++++++++

سناتوران به اظهارات کرزی و سیما سمر واکنش نشان دادند
عضو مجلس سنا:سخنان آقای کرزی به مثابه حمایت وی از طالبان است؛ پس مسوولیت شهادت و زخمی های نیروهای امنیتی را چه کسی بر دوش می گیرد، اظهارات کرزی به این معنی است که او در ۱۴ سال گذشته در جنایتی که طالبان در کشور انجام داده اند دست داشته است
سناتوران به اظهارات اخیر حامد کرزی در مورد حق جنگ طلبی طالبان در افغانستان و اظهارات سیما سمر رییس کمیسیون حقوق بشر در مورد معذرتخواهی گلبدین حکمتیار واکنش نشان دادند.
به گزارش خبرگزاری جمهور؛ اعضای مجلس سنا اظهارات اخیر حامد کرزی رییس جمهور سابق افغانستان را در مورد طالبان، غیر مسوولانه وضد منافع ملی افغانستان خواندند.
آقای کرزی در تازه ترین اظهارات خود گفته است که طالبان، افغان اند و همانند دولت حق دارد که بخشی از خاک افغانستان را به تصرف خود در آورند. این اظهارات واکنش تند برخی سناتوران را بر انگیخته اند.
سمیع فیصل یک عضو مجلس سنا گفت: “اظهارات اخیر کرزی به عنوان رییس جمهور سابق افغانستان غیر قابل قبول بوده و از کسی که رهبری کشور را بر عهده داشت چنین اظهارات ضد منافع ملی تاسفبار و از منطق به دور است”.
آقای فیصل تاکید ورزید که آقای کرزی باید استقلال و تمامیت ارضی کشور را در نظر بگیرد.
محمد آصف صدیقی دیگر عضو مجلس سنا نیز خاطر نشان کرد: “سخنان آقای کرزی به مثابه حمایت وی از طالبان است؛ پس مسوولیت شهادت و زخمی های نیروهای امنیتی را چه کسی بر دوش می گیرد، اظهارات کرزی به این معنی است که او در ۱۴ سال گذشته در جنایتی که طالبان در کشور انجام داده اند دست داشته است”.
از سوی دیگر، برخی سناتوران، موقف کمیسیون حقوق بشر در باره امضای توافق نامه صلح دولت با حزب اسلامی را نیز مخل صلح و امنیت در کشور خواندند؛ اما برخی دیگری از سناتوران می گویند که معذرت خواهی آقای حکمتیار از مردم افغانستان به هیچ وجه به روند صلح در کشور آسیب نمی رساند.
کمیسیون حقوق بشر افغانستان در واکنش به امضای توفقنامه صلح با حزب اسلامی و دادن مصونیت قضایی به آقای حکمتیار گفته است که این مساله فرهنگ معافیت از قانون را در کشور تقویت می کند و آقای حکمتیار باید از قربانیان جنگ معذرت بخواهد.
محمد حسن هوتک یک عضو مجلس سنا گفت: “اگر قرار باشد حکمتیار از مردم افغانستان بخشش بخواهد باید سایر رهبران جهادی نیز از مردم افغانستان معذرت می خواستند در حال که این طور نشد و حال تقاضای عدالت خواهی از گلبدین غیر عادلانه است و رییس کمیسیون حقوق بشر باید خود بابت این تقاضا عفو خواهی کند”.
نظر محمد فقیری دیگر عضو این مجلس نیز گفت: “کمیسیون حقوق بشر می گوید که حکمتیار باید معذرت بخواهد، رهبران دیگر چرا معذرت نخواستند، این کمیسیون می خواهد که بدبختی ها در افغانستان ادامه داشته باشد”.
به گفته این سناتوران کمیسیون حقوق بشر نمی خواهد که روند صلح با حزب اسلامی به نتیجه برسد.
داوود غفاری ضمن استقبال از روند صلح، مقایسه گلبدین حکمتیار را با سایر رهبران جهادی نادرست خواند و گفت که حزب اسلامی در ۱۶ سال گذشته برعلیه دولت انتخابی مردم نیز جنگیده است.
از سوی هم، نجیبه حسینی منشی مجلس سنا بیان داشت: “معذرت خواهی آقای حکمتیار کار بدی نیست و این مساله بزرگی او را نشان خواهد داد و نباید سناتوران نسبت به این خواسته کمیسیون حقوق بشر واکنش نشان دهند”.
توافقنامه صلح با حزب اسلامی هفته پیش میان نمایندگان دولت و حزب اسلامی امضا شد و قرار است این توافقنامه پس از امضای آقای حکمتیار و رییس جمهور غنی اجرایی شود.
دولت در بدل اعلام آتش بس حزب اسلامی به آقای حکمتیار و سایر رهبران این حزب مصوونیت قضایی داده است که این موضوع واکنش های را در داخل و خارج از کشور به همراه دارد.
عبدالله امینی- مجلس شورای ملی

.