c5cf635c42ec40e8a6fcbc53b28de956

حکومت افغانستان با انتقاد از عدم اشتراک نمایندهٔ پاکستان در اجلاس کشورهای آسیای میانه در زمینه مبازره با مواد مخدر، گفت این کشور به تعهدات جهانی پایبند نبوده و از قاچاقبران و باندهای بزرگ مافیایی حمایت می‌کند

به گزارش سایت همایون و به نقل از پژواک، هفتمین اجلاس کشورهای آسیای میانه در زمینه مبارزه علیه مواد مخدر، با اشتراک نمایندگان کشورهای روسیه، ایران، تاجکستان و افغانستان، برای دو روز در کابل برگزار شد اما نمایندهٔ پاکستان که یکی از جوانب این نشست بود، به دلایل نامعلوم در این اجلاس اشتراک نکرد.
در این نشست کشت، تولید، ترانزیت و قاچاق مواد مخدر، یک مشکل منطقه‌ای و جهانی خوانده شد و نسبت به افزایش مواد مخدر در جهان که تهدیدی مهم نسبت به سلامت، امنیت، رفاه جامعه و عامل تضعیف پیشرفت جامعه می‌باشد، ابراز نگرانی گردید.
«سلامت عظیمی» وزیر مبارزه علیه مواد مخدر افغانستان که در پایان هفتمین اجلاس کشورهای آسیای میانه در امر مبارزه علیه مواد مخدر درکابل صحبت می‌کرد گفت که افغانستان در امر مبازره علیه مواد مخدر تعهد و اراده قاطع دارد.
وی هفتمین اجلاس کشورهای آسیای میانه در امر مبازره با مواد مخدر درکابل را برای مبارزه مشترک علیه این پدیده مهم خواند و افزود: «جامعه جهانی به این نتیجه رسیده است که مواد مخدر، تنها مشکل افغانستان نیست، بلکه افغانستان قربانی اصلی مواد مخدر می‌باشد و باید مشترکاً علیه این پدیده مبارزه شود.»
وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان، از عدم اشتراک نمایندهٔ پاکستان در این اجلاس انتقاد کرد و گفت که این کشور، بار سوم است که در نشست‌های منطقه‌ای و جهانی مبارزه با مواد مخدر اشتراک نمی‌کند.
وی افزود: «پاکستان باوجودیکه عضو اجلاس پنج جانبه در کابل بود؛ اما بدون کدام دلیل [مشخصی] اشتراک نکرد و اگر [این کشور] تعهدی در امر مبارزه علیه مواد مخدر و نگرانی در این مورد می‌داشت، یقیناً در امر زدودن مواد مخدر اظهار نظر می‌کرد و در این اجلاس شرکت می‌کرد.»
«لوی پاسوال بازمحمد احمدی» معین مبارزه علیه مواد مخدر وزارت امور داخله، در مورد عدم اشتراک پاکستان در هفتمن اجلاس کشورهای آسیا میانه گفت: «عدم حضور نمایندهٔ پاکستان در این کنفرانس پنج جانبه، نشان دهندهٔ این است که [این کشور] نه تنها به تعهداتش وفا نمی‌کند، بلکه قاچاقبران و باندهای بزرگ مافیایی را در کشور خود به شکل غیرمستقیم حمایت می‌کند.»
وی افزود که کشت، تولید، قاچاق و ترافیک مواد مخدر، بیشتر در نقاط جنوب‌غرب و جنوب‌شرق افغانستان تمرکز یافته و باندهای مافیایی و قاچاقبران بزرگ مواد مخدر هم، درآن طرف مرز افغانستان جاگزین شده و از آنجا (پاکستان) قاچاق مواد مخدر را رهبری می‌کنند.
«شیرخان سلیم زاده» رئیس آژانس مبارزه با مواد مخدر تاجیکستان، از نتایج نشست پنج جانبه کشورهای آسیای مرکزی، در امر مبارزه علیه مواد مخدر ابراز خرسندی نمود.
وی گفت: «در نشست دو روزه روی موارد مهم و حیاتی، بحث‌های مفید صورت گرفت و جوهر این نشست و جهت این بود که یک دولت، اگر هرچند مبازره نماید نتایج مطلوب نخواهد داشت، قرار بر این شد که کشور همسایه باید در امر مبارزه بااین پدیده، اقدامات جدی و عملی نمایند.»
«اسدالله هادی نژاد» معاون وزیر داخله و رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران، تدویر نشست پنج جانبه را ارزنده خواند و گفت ایران، از هر اقدام که در کاهش کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر باشد، حمایت می‌کند و در زمینه همکاری خویش را ادامه خواهد داد.
وی افزود که ایران در امر مبارزه علیه مواد مخدر، قربانی بیشتر داده و از کشورهای همسایه در زمینه خواهان اقدامات جدی می‌باشد.
«الکساندر مانتیتسکی» نماینده روسیه دراین اجلاس گفت که کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر، ثبات کشورهای منطقه و جهان را در خطر می‌اندازد و نیازمند مبارزهٔ مشترک کشورهای منطقه و جهان است.
وی افزود با وجودیکه مواد مخدر در افغانستان تولید می‌شود؛ اما به شکلی از اشکال توسط کشورهای دیگر قاچاق و ترانزیت می‌گردد و به مارکیت‌های منطقه و جهان رسانیده می‌شود و روسیه متعهد به ادامهٔ کمک‌ها در امر مبارزه علیه مواد مخدر با افغانستان می‌باشد.
در اخیر این نشست، اعلامیه مشترکی نیز به امضا رسید که در آن بر ایستادگی و اقدام کشورها در امر مبارزه با مواد مخدر، تلاش‌ها برای یافتن رویکردهای مؤثر دراین راستا و حمایت از برنامه‌های ملی هر کشور تأکید گردید.
در بخش دیگری از این اعلامیه مشترک، گفته شده که همکاری‌ها در خصوص تبادل اطلاعات میان کشورهای منطقه باید بیشتر شود. .