شورای امنیت شامگاه شنبه تشکیل جلسه می دهد تا به شکایت‌های روسیه از حدود ۵۰ مورد گزارش نقض آتش‌بس از سوی مخالفان دولت سوریه که مورد حمایت آمریکا هستند، رسیدگی کند
ائتلاف ضد داعش در سوریه که تحت رهبری آمریکا اقدام می‌کند پذیرفته حملات هوایی در شرق سوریه انجام داده که به گزارش روسیه ۶۲ سرباز سوری طی آن کشته شده‌اند..

به گزارش  سایت همایون بنقل ازبی بی سی یک سخنگوی دولت آمریکا در واکنش به این واقعه اظهار “تاسف” کرده و از “جان باختن غیرعمدی” سربازان ارتش سوریه ابراز ناراحتی کرده است.
روسیه می‌گوید نیروهای نظامی دولت سوریه که طی این حملات هوایی کشته شده‌اند در حال مبارزه با شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی بوده‌اند و در نتیجه این حملات هوایی به نفع داعش تمام شده است.
همزمان گزارش شده روسیه در واکنش به این حملات هوایی از شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست جلسه فوری کرده و مقرر شده نمایندگان پانزده عضو شورای امنیت شامگاه امروز (شنبه ۱۷ سپتامبر – ۲۷ شهریور) در نیویورک تشکیل جلسه دهند.
دستور این جلسه که احتمالا تحت تاثیر حملات هوایی امروز صبح قرار خواهد گرفت شکایت‌های روسیه از حدود ۵۰ مورد گزارش نقض آتش‌بس از سوی مخالفان دولت سوریه است که مورد حمایت آمریکا هستند.
با وجود این، یک مقام ارشد آمریکایی صبح شنبه به بی‌بی‌سی گفت “با وجود درگیری‌های پراکنده میان دو طرف مخاصمه در چند نقطه سوریه، آتش‌بس در مجموع همچنان برقرار است و از میزان خشونت‌ها به شدت کاسته شده است. آنچه اکنون به آن نیاز است همکاری دولت سوریه در صدور مجوز حرکت کاروان امدادهای بشردوستانه است.”
روسیه به نقل از فرماندهان ارتش سوریه گزارش کرده که چهار حمله هوایی جنگنده‌های ائتلاف تحت رهبری آمریکا، به داعش در پیشروی و فتح یکی از بلندی‌ها در منطقه دیرالزور کمک کرده است.
مسکو که در روزهای گذشته هم بارها واشنگتن را به اهمال در حفظ برقراری آتش‌بس متهم کرده بود حملات هوایی امروز را ناقض توافق صورت گرفته میان جان کری و سرگئی لاوروف، وزرای خارجه دو کشور دانسته که زمینه‌ساز آتش‌بس فعلی در سوریه شده است.
با وجود این، آتش‌بس میان نیروهای دولت سوریه و مخالفان غیرجهادی بشار اسد، شامل حملات آمریکا و روسیه علیه داعش نمی‌شود.
آمریکا می‌گوید به محض مطلع شدن از حضور نظامیان سوری در محدوده دیرالزور، عملیات جنگنده‌ها را متوقف کرده است و در صورتی که از قبل از وجود نیروی زمینی سوریه در این محدوده مطلع می‌بود حملات هوایی را آغاز نمی‌کرد.
همزمان روسیه می‌گوید این حملات هوایی به داعش اجازه پیشروی داده است.
مسکو همچنین هشدار داده آتش‌بسی که از روز دوشنبه در سوریه آغاز شده در معرض شکست قرار گرفته و آمریکا در این رابطه مقصر است.
اما ستاد فرماندهی آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرده نیروهای ائتلاف ضد داعش تصور کرده‌اند که به مواضع داعش حمله می‎کنند و “به محض این که از طرف روسیه مطلع شدند که ممکن است نیروها و ادوات دولت سوریه مورد هدف این حملات واقع شده باشند، دستور توقف حملات هوایی صادر شده است.”
این مرکز فرماندهی همچنین افزوده: “روسیه پیش از آغاز پرواز جنگنده‌ها توسط مرکز عملیات هوایی ائتلافی از این حملات هوایی مطلع شده بوده است.”
وزارت دفاع روسیه پیش‌تر اعلام کرده بود اگر مشخص شود نیروهای آمریکایی غیرعامدانه و از روی اشتباه چنین حملاتی را ترتیب داده‌اند، این موضوع گواهی بر لجاجت واشنگتن در امتناع از همکاری و هماهنگی با مسکو در سوریه است.
این واقعه در حالی روی می‌دهد که یکی از محورهای اصلی آتش‌بس جاری در سوریه این بوده که اگر شبه‌نظامیان غیرجهادی و نیروهای دولتی سوریه به مدت هفت روز آتش بس را حفط کنند، آن گاه آمریکا و روسیه علیه مواضع گروه جهادی فتح الشام که پیش‌تر با نام جبهه نصره شناخته می‌شد، عملیات مشترک انجام دهند

+++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

روسیه: آمریکا با داعش همدست است

وزارت خارجه روسیه، به شدت از حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا در سوریه انتقاد کرده و گفته به این «جمع‌بندی هولناک» رسیده که واشنگتن در حال تبانی با گروه تروریستی داعش است.

به گزارش فارس، «ماریا زاخاروف»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، به شدت از حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا در سوریه انتقاد کرده و گفته مسکو به این «جمع‌بندی هولناک» رسیده که واشنگتن در حال تبانی با گروه تروریستی داعش است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین گفت معارضان مسلح سوریه پس از اجرایی شدن توافق ‌آتش‌بس حملاتشان در سوریه را شدت بخشیده‌اند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و جان کری، وزیر خارجه آمریکا شنبه هفته گذشته به توافقی برای برقراری آتش‌بس سراسری در سوریه رسیدند. این توافق از روز دوشنبه اجرایی شد.

جنگنده‎های آمریکایی روز شنبه مواضع ارتش سوریه را در نزدیکی فرودگاه شهر «دیرالزور» بمباران کردند.

ارتش روسیه در بیانیه‎ای اعلام کرد که در این حمله هوایی بیش از 60 نفر از نظامیان ارتش سوریه کشته شدند. دست‌کم 100 نفر هم زخمی شده‌اند.

گروه موسوم به «دیده بان حقوق بشر» سوریه وابسته به معارضان ساعتی بعد اعلام کرد که تعداد کشته‌ها به 80 نفر رسیده است.

ارتش روسیه در بیانیه‎ای اعلام کرد که در این حمله هوایی بیش از 60 نفر از نظامیان ارتش سوریه کشته شدند. در این حمله دستکم 100 نفر هم زخمی شده‌اند.

گروه موسوم به «دیده بان حقوق بشر» سوریه وابسته به معارضان ساعتی بعد اعلام کرد که تعداد کشته‌ها به 80 نفر رسیده است. این گروه با این حال ادعا کرد که نمی‌داند چه کسی این حمله را انجام داده است.

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، ساعتی بعد در بیانیه‌ای تأیید کرد مواضع ارتش سوریه را در نزدیکی دیرالزور هدف قرار داده است. این نهاد آمریکایی با وجود این مدعی شد این حمله عمدی نبوده و بلافاصله بعد از اخطار روسیه متوقف شده است.

Advertisements