یک خانم ایزیدی که بارها مورد تجاوز جنسی گروهی و شکنجه “دولت اسلامی” قرار گرفته بود، به حیث سفیر حسن نیت سازمان ملل مقرر گردید. نادیا از طرف این گروه به عنوان برده جنسی به فروش رسیده بود.

او قصد دارد آگاهی دهی در برابر پدیده قاچاق انسان را گسترش دهد. در محفلی به این مناسبت که روز جمعه در مقر سازمان ملل در شهر نیویارک برگزار شده بود، نادیا مراد باسی طاها به عنوان نخستین قربانی قاچاق انسان، به سمت نمایند حسن نیت سازمان ملل برگزیده شد.

نادیا در سال ۲۰۱۴ از منزلش در قریه کوچو در شهر شنگال از مناطق شمالی عراق بیرون کشیده شده و به منطقه تحت کنترول گروه تروریستی “دولت اسلامی” برده شد. او در این محل مورد تجاوز گروهی قرار گرفته و چندین بار به عنوان برده جنسی خرید و فروش شد. در این منطقه هزاران دختر ایزیدی دیگر نیز به سرنوشتی مشابه دچار بوده اند. برخی از این دختران جانشان را از دست داده و شمار دیگر آنان هنوز هم در اسارت جنسی به سر می برند.

مراد پس از سپری نمودن سه ماه در قید جنگجویان این گروه تروریستی، موفق به فرار گردیده که از مدتی می شود در آلمان به سر می برد.

درخواست به رسمیت شناختن

به دنبال مصیبت های متقبل شده، مراد خواستار دادخواهی برای قربانیانی گردید که از طرف گروه های جهادی مورد تجاوز قرار گرفته اند. او همچنان تاکید کرد که حمله بر ایزیدی ها در سال ۲۰۱۴ باید به عنوان نسل کشی به رسمیت شناخته شود. در حال حاضر، نزدیک به ۳۲۰۰ دختر و خانم ایزیدی توسط جنگجویان گروه تروریستی موسوم به “دولت اسلامی” به عنوان بردگان جنسی نگهداری می شوند.

Irak Kämpfer des IS

جنگجویان گروه تروریستی موسوم به “دولت اسلامی” در عراق

مراد در جریان محفل روز جمعه گفت: «هر آن قسم که آنان می خواستند، من را مورد استفاده قرار می دادند». او همچنان علاوه نمود: «گمان کنید که من یکی از خوشبخت ترین کسانی بود که آن زمان گذشت و من راهی برای فرار از محلی دریافتم که هزاران تن هنوز در آنجا گیر مانده اند.»

بان کی مون سر منشی عمومی سازمان ملل گفت، با شنیدن داستان مراد که برای نخستین بار در جریان نشست شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ بیان داشت، اشک از چشمانش جاری شده است. او گفت: «نادیا با داستان زندگی خود نشان داد که چقدر مبارزه برای قربانیان قاچاق انسان مهم است. آنان شایسته دادخواهی اند. وقتی آنان را تقویت کنیم، آنان می توانند که تحول در جهان را بوجود آورند.»

نمی گذاریم که اتفاق بیفتد

مراد به عنوان سفیر حسن نیت سازمان ملل می خواهد که در راستای بلند کردن صداهای خفه شده قربانیان قاچاق انسان به ویژه دختران و زنان پناهجو تمرکز کند. او گفت: «ممکن بود که چنان زندگی کنم که روح، قلب و کلماتم را در اختیار آنان قرار بدهم.»

این دختر جوان ۲۳ ساله روز جمعه خواستار رهایی ۳۲۰۰ دختر و خانم ایزیدی شد که در حال حاضر، در قید جنگجویان گروه تروریستی دولت اسلامی به عنوان بردگان جنسی به سر می برند. او همچنان بر مجازات عاملین این جنایت تاکید کرد. او بیان داشت: «هراس حقیقی من این است که روزی “دولت اسلامی” مغلوب شوند و جنگجویان آن فقط ریش های خود را تراشیده و روی جاده های شهر ها قدم بزنند و هیچ اتفاقی نیفتد» او تاکید کرد که “ما نمی گذاریم که این اتفاق بیفتد.”

مراد گفت که یکی از آرزوهای او چنین بود که روزی قربانیان ایزیدی قادر شوند که “سوء استفاده کنندگان از ما را در دادگاه لاهه ببینند و به جهانیان بگویند که این گروه چنین جنایاتی را برای ما انجام دادند. پس این عمل می تواند زخم های جامعه ما را التیام بخشد”.

بریتانیا و عراق کمپاین راه اندازی می کنند

امل کلونی وکیل مشهور حقوق بشر که مسئولیت وکالت مراد را بر دوش دارد، از جامعه بین المللی می خواهد، از مجازات اعضای گروه تروریستی دولت اسلامی اطمیان حاصل نماید. او گفت: «ما می دانیم که چیزی پیش از این اتفاق افتاده، نسل کشی بوده است. ما می دانیم که هنوز هم این روند جریان دارد. ما می دانیم که کی ها این اعمال را انجام می دهند.»

Amal Alamuddin

امل کلونی وکیل مشهور در عرصه حقوق بشری

به گفته کلونی “حالا که دو سال از اتفاق این نسل کشی می گذرد… هیچ یک از اعضای گروه داعش مجازات نشده و در برابر هیچ داگاهی در جهان حاضر نشده اند”.

با این حال، در گردهمایی سالانه سران کشور های جهان در نشست سازمان ملل، عراق و بریتانیا در نظر دارند که روز دو شنبه کمپاینی را به منظور حسابدهی جنایاتی که از طرف دولت اسلامی صورت گرفته را، راه اندازی کنند. قرار است مراد و کلونی نیز در کنار بوریس جانسن وزیر خارجه بریتانیا در این برنامه حضور یابندصدای آلمان.

Advertisements