این پیشنهاد «نوبل»

به عقل جن هم نمی رسید

روسیه امروز – ترجمه رضا نافعی

poro-tanks%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%b4%d9%86%da%a9%d9%88-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%a7%d9%81%d8%aa-%d8%ac%d8%a7%db%8c%d8%b2%d9%87-%d9%86%d9%88%d8%a8%d9%84

گرچه  شوخی بنظرمی آید و لی مثل این است که حقیقت دارد. طبق یک نامه لو رفته، بتاریخ 19 ماه مه و با امضای » ولادیمیر گرویسمان» رئیس پارلمان اوکراین،  سفیر آمریکا در » اسلو»   خواستار آن شده که پروشنکو رئیس جمهور اوکرائین نامزد دریافت جایزه صلح نوبل گردد. گویا تا کنون دو تن از پنج نفر اعضای کمیته نوبل موافقت خود را باطلاع رسانده اند. مخاطب نامه  خانم» یولی فوروتا- توی» مسئول سفارت آمریکا در نروژ است. نامه با تشکر از این خانم دیپلمات برای» زحماتی » که تا کنون جهت نامزد کردن » پروشنکو» کشیده است، آغاز می گردد.

julie-asianpacificamerican-month-article-500x300_001-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d9%85%d9%86%d8%af-%d8%b3%d9%81%d8%a7%d8%b1%d8%aa-%d8%a2%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d9%84%d9%88

Julie Furuta-Toy

  مسئول سفارت آمریکا در نروژ در گفت و گو با یک فرمانده نیروی دریایی آمریکا در اسلو

اما  در ادامه نامه به این نکته اشاره می شود که حمایت «فقط» دونفر از مجموع پنج نفر اعضای کمیته برای دست یافتن به نتیجه مطلوب کافی نیست. از این رو » گرویسمان» از سفارت میخواهد که فشار بیشتری   بر سه عضو دیگر، که تا کنون حاضر به موافقت نشده اند، وارد آید. نام این سه نفر دیگر نیز با صراحت برده می شود:»بریت رایس- آندرسشن» عضو حزب کارگر نروژ،» اینگه ماری یترون»عضو حزب لیبرال ترقی ، و»کاسی کولمان»  رئیس کمیته و رهبر پیشین حزب محافظه کار . در نامه توصیه شده که باید  به این فرد آخر فشار بیشتر وارد آید. در سال 2009  که جایزه صلح به «باراک اوباما» داده شد نیز همین «کولمان» رئیس کمیته پنج نفری بود.

https://deutsch.rt.com/21277/international/leak-usa-setzen-norwegen-unter-druck-damit-poroschenko-fuer-den-friedensnobelpreis-nominiert-wird/

 +++++++++++++++

اوکرائین، کشور

جهان سومی شده

“یونگه ولت” – ترجمه عسگر داوودی

«ولادیمر آلکسیچ» عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست اوکرائین با روزنامه چپ گرای آلمان «یونگه ولت» مصاحبه کرده و نقطه نظرات خود را در باره تحولات این کشور بیان داشته است. این گفتگو درحاشیه 60 مین سالگرد غیر قانونی اعلام شدن فعالیت حزب کمونیست آلمان انجام شده است.

او درباره اوضاع اوکرائین پیش و پس از فروپاشی اتحاد شوروی می گوید:

اوکرائین در تمام سال های فروپاشی در یک وضعیت «تحریک روانی» بسر برده، و به دلیل رویداد های مختلف؛ گذشته تاریخی، ویژگی های ساختاری سابق، اصلاحات اعمال شده، سیاست خارجی و سمتگیری های سیاسی، با انواع شکاف های عمیق اجتماعی روبروست.

پس از کودتای سیاسی توسط نیروهای راست که در سال 2014 اعمال شد، سیستم حقوقی ـ مدنی کشور فلج و متلاشی شده است. بی قانونی و خود قانونی به امری روزانه تبدیل شده است. تراژدی قتل دوم ماه مه سال 2014 در تاریخ ما می ماند. از جمله  قتل نویسنده معروف اوکرائین «اولگه بوسینا» و یا «پاول شرمنت» روزنامه نگار که دو نمونه از بی قانونی و خود قانونی در اوکرائین بشمار می آیند.

درگیری نظامی در «دون باس» یک تراژدی برای مردم اوکرائین است. شمار قربانیان، از جمله سربازان، غیرنظامیان، کودکان، زنان و سالمندان 10 هزار اعلام شده است. این آماری است که سازمان ملل اعلام کرده است. شهرها و روستاهای زیادی تخریب شده اند و ده ها هزار خانه، کارخانه و کارگاه و ساختارهای بنیادی در منطقه درگیری از بین رفته اند. بطور مثال حدود 2 میلیون نفر از مناطق جنگی گریخته اند. صدها هزار تن به کشور های دیگر، از جمله به روسیه پناه برده اند.

رفتار دولت اوکرائین این شک را ایجاد می کند که در ادامه درگیری ها ذینفع است و مایل به رعایت توافقنامه “مینسک 2” برای آتش بس و خاتمه جنگ نمی باشد. این توافقنامه دولت را موظف می کند تا با  رای گیری بیطرفانه و تحت نظر ارگان های بین المللی، از ساکنین «دونسک» و «لوگانسک» که اعلام خودمختاری کرده و جمهوری “روسیه نوین” را تشکیل داده اند در باره خود مختاری یا عدم خودمختاری موافقت کند.

واقعیت اینست که کشور ما طی این سالها، از یک کشور مهم صنعتی تبدیل به یک کشور جهان سومی شده است.

https://www.jungewelt.de/2016/09-13/039.php

 

Advertisements