.

.

ا

بوگدانف: مسکو به توافق آتش‌بس در سوریه پایبند است/ صبر ما در قبال اقدامات آمریکا حدی دارد
عاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد این کشور به توافق خود با آمریکا درباره سوریه پایبند است.
معاون وزیر خارجه روسیه در گفتگو با بی بی سی تاکید کرد این کشور به بخش‌های مربوط به خود در توافقنامه با آمریکا درباره سوریه پایبند است.

میخائیل بوگدانف درباره توافق روسیه و آمریکا بر سر آتش بس موقت در سوریه گفت: به نظر من این اسناد اهمیت زیادی برای هر دوی ما و شرکای آمریکایی ما دارد. ما سرمایه‌گذاری و انرژی زیادی روی این اسناد گذاشته ایم. به نظر من بستگی به هر دوی ما دارد تا اطمینان حاصل کنیم این اسناد و توافقات تا حد ممکن دقیق اجرا می شود و نتیجه مطلوب را حاصل می کند.

خبرنگار بی بی سی پرسید شما تا چه حد مطمئن هستید که می توانید دولت سوریه را متقاعد کنید که در آن مناطق حملات هوایی را متوقف کند؟

بوگدانف پاسخ داد: ما فکر نمی کنیم دولت سوریه توافق را نقض کند. آنها گفته اند که با این قرارداد موافقند و آن را اجرا و رعایت خواهند کرد. ما بیشتر درباره مخالفان شک داریم. حتی برخی از گروه‌های مخالف که به عنوان تروریست دسته بندی نشده اند از جمله گروه احرارالشام، می گویند این توافقنامه مطابق میل آنها نیست و با آن مخالفند. بنابراین از شرکای آمریکایی خود می خواهیم تا با مخالفان کار کنند، مخالفانی که بر خلاف دولت سوریه علنا می گویند توافقنامه را اجرا نخواهند کرد و مانع آن می شوند.

وی افزود: هر کسی می تواند تردید به خود راه دهد، اما معیار اصلی عمل افراد است. شاید حرف‌های قشنگی زده شود اما آنچه اهمیت دارد این است که ببینیم در میدان عمل چه اتفاق می‌افتد و این آزمایش واقعی برای همه است. وقتی مردم می گویند که این آزمایشی جدی برای روسیه یا مقامات سوریه است، ما می گوییم این آزمایشی برای همه کسانی ست که در این فرایند دخیل هستند.

خبرنگار گفت، آمریکایی‌ها قبول دارند که باید میان نیروهای مخالف و جبهه النصره تمایز قائل شد. آیا به نظر شما نوعی محدودیت زمانی در خصوص این قضیه در توافقنامه وجود دارد؟ اگر این طور نیست آیا روسیه آن گروهها را هدفی مشروع برای خود تلقی می کند؟

معاون وزیر خارجه روسیه در پاسخ گفت: پرسش خوبی است. شرکای آمریکایی ما چه سیاسی و چه نظامی، می گوید هیچ چارچوب زمانی برای کار ما وجود ندارد. به طور سمی، حق با آنهاست. اما از فوریه، آنها قول داده اند که نهایت تلاش خود را برای جدا کردن مخالفان میانه‌رو از جبهه النصره بکنند. از فوریه تا کنون آنها مرتب می‌گویند «صبر کنید، دست نگه دارید.» ما صبر می کنیم؛ اما صبر ما هم حدی دارد. بر اساس این توافقنامه، ما مجبوریم تدابیر قاطعی ضد آنهایی که به آتش‌بس ملحق نمی شوند و به فعالیت‌های تروریستی خود ادامه می دهند، اتخاذ کنیم.

خبرنگار گفت اگر مرکز مشترک اجرای توافقنامه کار خود را شروع کند، آیا روسیه هر کسی را که با جبهه النصره است یا در مناطق تحت کنترل النصره و گروههای مخالف است، هدفی مشروع تلقی خواهد کرد؟

بوگدانوف گفت: بله البته ، ما با شرکای آمریکایی خود در این خصوص تفاهم متقابل داریم.

خبرنگار بی بی سی گفت تردیدهای زیادی در آمریکا به ویژه در میان نظامیان و پنتاگون وجود دارد. بسیاری می گویند نباید به روسیه اعتماد کرد. به نظر شما چرا آنها باید به شما اعتماد کنند؟

معاون وزیر خارجه روسیه گفت: زیرا ما هیچ طرح دیگری نداریم. وقتی ما چیزی را قبول می کنیم، می گوییم این همان چیزی است که باید اجرا شود. ما هیچ طرح دوم یا سومی نداریم. این تنها طرحی است که روی میز قرار دارد و ما از همه می خواهیم چیزی را که در آن نوشته شده است اجرا کنند.