به گزارش بخدی 

گفتگوهای صلح میان حکمتیار و حکومت نهایی شده و امروز اعلام‌ ‌خواهد شد

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار اعلام کرده که گفتگوهای صلح میان این حزب و حکومت افغانستان نهایی شده و نتایج این گفتگو تا پایان امروز اعلام خواهد شد.

آقای ارشد گفته که نتایج این گفتگو عصر امروز با حضور بزرگان سیاسی و رسانه‌ها به گونه رسمی اعلام خواهد شد

آقای ارشد گفته که نتایج این گفتگو عصر امروز با حضور بزرگان سیاسی و رسانه‌ها به گونه رسمی اعلام خواهد شد
حشمت ‎الله ارشد، سخنگوی شوراهای حزب اسلامی به رسانه ها گفته: ملاحظاتی که پیش از این رهبری حزب اسلامی در مورد مفاد توافق صلح با دولت داشت، در نتیجه‎ای مذاکرات، با برخی تعدیلات از جانب دولت پذیرفته شده و این توافق‌نامه در حال حاضر نهایی است.”
آقای ارشد گفته که نتایج این گفتگو عصر امروز با حضور بزرگان سیاسی و رسانه‌ها به گونه رسمی اعلام خواهد شد.
این در حالی است که پیشتر حبیب الرحمان حکمتیار، پسر گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی با اشاره به روند صلح این حزب و دولت کابل اعلام کرده بود که حزب اسلامی فقط با رییس جمهور افغانستان به تفاهم رسیده و پدرش برای امضای تفاهمنامه صلح به کابل سفر می‌ کند.
پسر گلبدین حکمتیار گفته بود: حزب اسلامی حکمتیار خواست های نامشروع را نه می پذیرد و نه هم پیشنهاد می کند، این حزب بخشی از خواسته‌های خود را نادیده گرفته است اما انتظار دارد که دولت کابل نیز برخی اصلاحات را در توافقنامه صلح انجام دهد.
گفته می شود که تعیین جدول زمانی برای خروج نیروهای بین‎المللی از افغانستان، حذف نام سران این حزب از فهرست سیاه سازمان ملل و امریکا، رهایی زندانیان سیاسی حزب اسلامی و انتقال مهاجران افغان از پاکستان به داخل کشور، عمده ‌ترین پیشرط های این حزب برای مصالحه دولت افغانستان را تشکیل می‌ دهد.
پیشتر طرح مورد توافق به دلیل بروز اختلافاتی برسر برخی گزینه ‌های آن از سوی دوطرف به نتیجه نهایی نرسید و منجر به ناتمام ماندن روند مذاکرات شد

++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط:

حزب اسلامی همان انتحاری های سازمان جاسوسی  پاکستان به نام آی ایس آی است و رهبر آن سالهاست که در آغوش حمید گل ها و راحیل شریف ها به سر برده و احکام شوم ایشان را در کشور عزیزمان افغانستان تحقق می بخشند. برای اثبات موضوع  فقط به به دو خبر کشتار مردم با انفجارات انتحاری که مسوایت آن را حزب اسلامی متقبل شده است در مراجعه فرمایند:

تکمیلی/ حزب اسلامی مسئولیت انتحاری امروز کابل را برعهده گرفت

تکمیلی/ حزب اسلامی مسئولیت انتحاری امروز کابل را برعهده گرفت

به گزارش  سایت همایون بنقل ازپیام آفتاب، یک مهاجم انتحاری به کاروان نیروهای بین‌المللی در شرق کابل حمله کرد.
مقامات وزارت داخله گفته‌اند که این حمله بعد از ظهر امروز در نزدیک زندان پل‌چرخی در بزرگراه کابل-جلال آباد رخ داد.
بزرگراه کابل-جلال آباد از راه های پرخطر برای نیروهای بین المللی است. مخالفان مسلح هر از گاهی بمب کنار جاده و حملات انتحاری را در این مسیر سازماندهی می‌کنند.
در محلی که این انفجار انتحاری اتفاق افتاده، تعداد زیادی از پایگاه‌های نیروهای خارجی و دفاتر نمایندگی سازمان های بین‌المللی واقع است.
هنوز جزئیات بیشتر در مورد این رویداد در دست نیست اما حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار به رسانه‌ها گفته که این حمله انتحاری کار افراد این حزب بوده‌است.
حزب اسلامی از گروه های مخالف مسلح دولت است. یکی از اعضای این حزب نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است که قرار است تا کمتر از دو ماه دیگر برگزار شود.
در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و همزمان با آغاز مرحله رقابت‌های انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری، در کابل و تعدادی از ولایت های افغانستان حملات انتحاری و انفجارهای سازمان یافته رویداده است.
اداره امنیت ملی افغانستان سه شنبه هفته گذشته (۱۵ دلو/بهمن) دو نفر را که می‌خواستند یک سری حملات سازمان یافته انتحاری را در کابل، پایتخت افغانستان راه اندازی کنند، بازداشت کرد

+++++++++++++++++++++++++++++

سه مهاجم در دومین حمله انتحاری در کابل کشته شدند

در دومین حمله انتحاری در کابل پایتخت، مهاجمان مسلح به یک حوزه مربوط به امنیت ملی افغانستان حمله کردند.

حسیب صدیقی سخنگوی اداره عمومی امنیت ملی به بی‌بی‌سی گفت که ابتدا مهاجم انتحاری سوار بر یک سه چرخه مملو از مواد انفجاری که می‌خواست وارد حوزه هشتم امنیت ملی شود، خود را در ورودی منفجر و راه را برای دو مهاجم دیگر باز کرد.

در این انفجار یک سرباز امنیت ملی افغانستان کشته شد. آقای صدیقی می‌گوید که دو مهاجم دیگر با نیروهای امنیت ملی رویارویی کردند و پس از لحظاتی درگیری، هر دو مهاجم توسط نیروهای امنیت ملی کشته شدند.

شاهدان عینی گفته اند که ابتدا صدای دو انفجار از منطقه “دوصد فامیلی” و به دنبال آن صدای تیراندازی به گوش رسید.

مسئولیت این حمله را گروه طالبان به عهده گرفته اند.

وزارت امور داخله/کشور افغانستان گفته که در این حمله یک نفر هم زخمی شده است. این حمله گروهی لحظاتی پس از حمله یک بمب گذار انتحاری به کاروان نیروهای خارجی صورت گرفت.

هر دو رویداد در حوزه هشتم شهر کابل در فاصله زمانی و مکانی نزدیک به هم اتفاق افتاده است. مسئولیت این حمله را هنوز فرد یا گروهی به عهده نگرفته است.

حمله انتحاری اول

یک مهاجم انتحاری کاروان نیروهای بین‌المللی را در کابل، پایتخت افغانستان هدف قرار داد.

وزارت امور داخله/کشور افغانستان وقوع یک حمله انتحاری در منطقه شاه شهید در حومه شرقی شهر کابل را تایید کرده است.

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت در صفحه تویتر خود نوشته که بر اساس گزارش‌های اولیه، هیچ غیرنظامی در این رویداد کشته و یا زخمی نشده است.

گزارش شده که مهاجم انتحاری، موتر/خودروی مملو از مواد انفجاری را در مسیر نیروهای خارجی منفجر کرده است.

 
یک سرباز امنیت ملی در حمله گروهی مهاجمان کشته شده است

گروه ماموریت “حمایت قاطع” نیروهای ناتو در افغانستان نیز تایید کرده که هدف این حمله کاروان نیروهای ناتو بوده که از محل عبور می کرد اما در مورد اینکه آیا به این نیروها آسیبی هم رسیده یا نه توضیحی نداده است.

یک سخنگوی ناتو به بی‌بی‌سی گفت که هیچ یک از ماموران ماموریت حمایت قاطع در این رویداد کشته نشده است اما در مورد احتمال زخمی شدن سربازان بررسی ها جریان دارد.

عمر حیدری یک شاهد عینی از محل انفجار به بی‌بی‌سی گفت که تعدادی موتر/ماشین‌های نیروهای خارجی را در محل دیده است.

او گفت: “در خانه بودم که یک صدای بلند به گوش رسید و خانه مثل این که زلزله شده باشد تکان خورد، رفتم بیرون دیدم دود به هوا پخش شده.”

این شاهد عینی افزود که انفجار در کنار جاده و جایی روی داده که مغازه های مکانیکی زیادی در آنجا واقع شده است و احتمال دارد کشته و زخمی هم برجای گذاشته باشد.

رسانه های محلی گزارش کرده که دست کم پنج غیرنظامی در این حمله زخمی شده اند اما منابع رسمی در مورد تلفات احتمالی این رویداد اطلاعاتی در اختیار رسانه‌ها قرار نداده‌اند.

اینکه چه کسی مسئول اصلی راه اندازی این حمله است هنوز ابهام وجود دارد، هم گروه طالبان و حزب اسلامی گلبدین حکمتیار مسئولیت این حمله انتحاری را به عهده گرفته و هر دو گفته اند که هدف از حمله، کاروان نیروهای خارجی بوده است.

هفته گذشته ۹ سرطان/تیر، گروه طالبان با راه اندازی یک حمله انتحاری در مرکز شهر کابل، کاروان نظامیان خارجی را در نزدیکی سفارت آمریکا و دادگاه عالی افغانستان هدف قرار داد.

.

Advertisements