nabil-nds-6

 

رحمت الله نبیل با کناره گیری و دوری گزینی موقتی از پشتون ها و سیاست های شخص رییس جمهور، توانسته تاحدودی اعتماد دیگر اقوام را جلب و راه ورود خود به محافل سیاسی خارج از حلقه ی حکومتی را هموار نماید
حمله ی انتحاری اخیر در کابل به نام رحمت الله نبیل و به کام دسیسه های اشرف غنی بود ولی بلای جان مردم شد و ده ها کشته و زخمی از نظامیان و غیرنظامیانی برجای گذاشت که در جریان هماهنگی ها و مهندسی اینگونه حملات میان مخالفان مسلح و حکومت نبوده و نیستند.

پس از استعفای وی از سمت ریاست عمومی امنیت ملی و مواضع تند و تیزش نسبت به حکومت مرکزی و بخصوص پاکستان، اینبار نبیل انتقادی صریح تر از عملکرد اشرف غنی داشته و خواهان استعفای وی شده است تا شاید بدین ترتیب بتواند اعتماد عمومی را به خود جلب نماید.

رحمت الله نبیل تا چندی قبل زیر ذره بین منتقدان ریزبین و نکته سنجی قرار داشت که همه متفق القول بودند وی متمایل به اسلام آباد، تحت حمایت انگلیس و همسو با سیاست های دولت وحدت ملی است و بنابراین در هر جایگاهی که باشد نه راه به جایی می برد و نه می خواهد که تغییری در وضعیت کنونی بوجود بیاورد.

اما استعفای صوری از ریاست امنیت ملی، مواضع ظاهری جدید در قبال سیاست خارجی و نیز اعتراض های پی در پی و افشاگری ها از فساد و باندبازی در ارگ ریاست جمهوری، زمینه را برای تغییر نظر و نوع نگاه برخی ساده اندیشان و خوش باوران باز کرد تا وی یک گام به هدف خود نزدیک تر شود.

بدین معنا که رحمت الله نبیل با کناره گیری و دوری گزینی موقتی از پشتون ها و سیاست های شخص رییس جمهور، توانسته تاحدودی اعتماد دیگر اقوام را جلب و راه ورود خود به محافل سیاسی خارج از حلقه ی حکومتی را هموار نماید تا بعنوان جاسوسی کاملا موجه به فعالیت هایش بپردازد!

با این تفاسیر می توان گفت حملات انتحاری اینچنینی و نیز کاهش 40 درصدی تعداد محافظان شخصی وی توسط اشرف غنی، درواقع برگ های برنده ی نبیل هستند که شرایط پذیرش و نفوذ رییس سابق امنیت ملی را در لایه های مد نظر و مذکور هموار و آماده می نمایند وگرنه…

وگرنه بر کسی پوشیده نیست که در سطح اول حکومتی و رده های بالای امنیتی و نظامی، مسوولان و چهره های شاخصی که نه تحت حمایت و متمایل به قدرت های منطقه یا غربی باشند و نه در خدمت مخالفان مسلح و اپوزیسیون در بیایند هرگز شانس بقا نخواهند داشت و ابتدا گمنام و آواره و سپس ترور خواهند شد اما سرنوشت دیگری در انتظار نبیل است

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++!

ارگ رحمت الله نبیل را به “دروغگویی” متهم کرد

fa7b82a4-a7c1-4170-bf98-d010263762e6_cx0_cy2_cw0_w987_r1_s_r1

ریاست جمهوری افغانستان اظهارات رئیس پیشین امنیت ملی مبنی دخالت رئیس جمهور در امور نهاد های حکومتی را نادرست خواند

به دنبال حملۀ دوشنبهء طالبان در شهرنو کابل، رحمت الله نبیل رئیس پیشین ادارۀ امنیت ملی، رئیس جمهور محمد اشرف غنی را به دخالت های بیجا در کار های دوایر حکومتی متهم کرد.

آقای نبیل همچنان رهبران حکومت وحدت ملی را به سبب “رهبری نادرست” به باد انتقاد گرفت.

محمد هارون چخانسوری، سخنگوی رئیس جمهور غنی اما در یک نشست خبری به روز چهارشنبه بیانات آقای نبیل را دور از حقیقت خواند.

آقای چخانسوری گفت: “نبیل در مورد صلاحیت های رئیس جمهور منحیث سر قوماندان اعلی معلومات کم دارد. او ]نبیل[ نمی داند که رئیس جمهور چی صلاحیت های دارد”.

چخانسوری گفت که رئیس جمهور غنی در دو سال گذشته تلاش کرده است تا در میان ادارات امنیتی هماهنگی لازم را ایجاد کند.

انتقاد از کارکرد نبیل

آقای چخانسوری می گوید که رهبری پیشین ادارۀ امنیت ملی افغانستان منابع دست داشته این نهاد را در جاهای درست به کار نه برده بود.

به اساس گفته های سخنگوی رئیس جمهور، یک سلسله اصلاحات در اداره امنیت ملی آورده شده است و این اداره از حالت “تحلیلی” به یک نهاد تخصصی مبدل شده است.

آقای چغانسوری با انتقاد از کارکرد آقای نبیل در ریاست امنیت ملی گفت: “نبیل از ادارۀ امنیت ملی یک نهاد تحلیلی ساخته بود و بیشتر از این اقداماتی نداشت. از منابع و امکانات که موجود بود استفادۀ مؤثر نمی کرد و در جاهای آن را به مصرف می راسانید که به فایدۀ امنیت ملی تمام نمی شد”.

سخنگوی ریاست جمهوری تاکید ورزید که تمام ادارات دولتی با دست باز به کار های محولۀ خود پرداخته و تلاش جریان دارد تا ارگان های امنیتی به نهاد های غیرسیاسی مبدل شوند

+++++++++++++++++++++++++++++++.

nabil-nds-6

 رحمت الله نبیل: عامل اصلی بحران در کشور غنی است‎

نبیل: مداخله‌های رییس‌جمهور کشور را به بحران برده‌است

رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی، رییس‌جمهورغنی را به مداخله‌های بی‌جا در کار‌های نهادهای حکومتی متهم می‌سازد و می‌گوید که این مداخله‌ها به بحران‌های امنیتی، سیاسی و اجتماعی انجامیده‌است.

رحمت‌الله نبیل، در گفت‌وگویی با طلوع‌نیوز می‌گوید که مداخله‌های رییس‌جمهورغنی بحران را در کشور ژرف‌تر ساخته‌ و هراس‌افگنان را جسورتر ساخته‌است.

آقای نبیل به رهبران حکومت وحدت ملی، به ویژه به رییس‌جمهورغنی پیشنهاد می‌کند که برای بیرون‌رفت از بحران‌های کنونی یا دست از مداخله‌های بی‌جا بردارد و یا از مقامش کنار بروند.

رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی می‌گوید که هدف حملۀ انتحاری و تهاجمی دو شنبه‌شب در شهر نو کابل دفتر وی بود.

آقای نبیل این حمله را کار شبکۀ حقانی می‌داند و می‌گوید که حکومت هراس‌افگنانی را که به اعدام محکوم استند و در زندان‌های کشور به سر می‌برند، باید اعدام کند.

آقای نبیل می‌گوید: «یک‌ساعت پیش‌از حمله به من پیام دادند. همین طالبان و حقانی که حالا نوبت تو رسیده‌است؛ اما من هنوزهم گپی را که دربارۀ اعدام انس حقانی و دیگر طالبان گفته‌ام دوباره تکرار می‌کنم که باید اعدام شوند و از گپم بر نمی‌گردم.»

رییس پیشین امنیت ملی علت افزایش حمله‌های هراس‌افگنان را در کشور برخاسته از مداخله‌های بی‌جای رییس‌جمهورغنی در بخش‌های سیاسی، نظامی و اقتصادی می‌داند و می‌گوید: «رهبری نادرست و مداخله‌های بی‌جای رییس‌جمهورغنی در عرصه‌های مختلف سیاسی، امنیتی، اقتصادی و حتا اجتماعی سبب شده‌اند که ما به سوی یک بن‌بست استراتیژیک برویم و این کار باعت نامیدی میان مردم شده‌است.»

آقای نبیل می‌گوید که رهبران حکومت وحدت ملی تنها برای امتیازگیری‌های شخصی و گروهی و نیز برای ناتوان‌ساختن همدیگر کار کرده‌اند و وحدت ملی را به شدّت آسیب رسانیده‌اند: «حالا باید این دو رهبر یک مروت کنند و به خودشان بیایند و به مردم بگویند که ما نتوانستیم! و استعفا بدهند و راه روشنی را به مردم نشان دهند.»

شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس‌جمهور، در واکنش به این اتهام این‌گونه دیدگاه دارد: «رییس‌جمهور با مقام‌های امنیتی برای بهبود امنیت گفت‌وگو و مشوره داشته [و این همه] دربارۀ اوضاع کشور بوده‌است.»

آقای نبیل اوضاع کشور را بحرانی می‌داند و از تمامی رهبران سیاسی می‌خواهد که برای این همه مشکل‌ها راه حلی در یابند.

از سوی دیگر، برخی از گزارش‌ها می‌رسانند که رحمت‌الله نبیل از بهر آن که بر اعدام انس حقانی تأکید کرده بود، در فهرست کسانی که آماج حملۀ شبکۀ حقانی قرار گیرد، جا گرفته‌است.

Advertisements