3410771A-ABBC-4BE6-8AB1-2A2CE8C249A2_w987_r1_s

طی شانزده سال تمام، غرب در راس بریتانیا و امریکا نخواستند تا اردوی افغانستان با سلاح های مدرن و سنگین تجهیز گردد.
در سال 2000 با هجوم خود تمام داشته های هوایی باقی مانده از رژیم های پیشین را بمباردمان و نابود کردند.
دران زمان مردم افغانستان متوقع بودند که اگر داشته هایی نابود شده است؛ ما صاحب نیروهای هوا و فضای مجهز و مدرن خواهیم شد. اما دیده شد که غرب طی 16 سال با خدعه و نیرگ و وعده های میانتهی به فریب مردم افغانستان ادامه داده اند. چرا؟ و چرا؟؟؟
 امروز هلیکوپتر های پاکستا ن آزادانه داخل حریم هوایی کشور شده به تروریزم کمک میکند.
آیا قوت های خارجی هایی که برزمین و آسمان کشور مسلط اند، این فعالیت ها را رصد نمی کنند؟
 اگر اگر ما قوای مدافع هوایی میداشتیم؛ آیا پاکستانی ها این چنین اشکارا و با جرئت برناموس ارگ نشینان و سپیدار نشینان و کلیه مردم مان میتوانستند تجاوز کنند؟
 آیا عدم تجهیز نیروهای مسلح افغانستان، تعهدات مشترک غرب با پاکستان در استانه ی همایش بن اول نبوده است؟
بناان غرب با پاکستان است؛ نه با مردم افغانستان.
 برضد دشمنان مشترک باید متحد و یک پارچه شویم!
این هم تفصیل گزارش رادیو آزادی در مورد تجاوز برناموس مردم افغانستان  و کمک به تروریزم طالبانی توسط هلیکوپتر های پاکستانی:

منگل: مخالفین در جانی خیل توسط هلیکوپترهای پاکستانی اکمال می‌شوند

برخی از اعضای شورای ولایتی پکتیا می‌گویند که رهبری جنگ در جانی خیل بدست اتباع پاکستانی بوده و مخالفین مسلح در این ولسوالی نیز توسط هلیکوپترهای این کشور اکمال می‌شوند.

فیض محمد منگل عضو شورای ولایتی پکتیا روز یکشنبه در مورد به رادیو آزادی گفت که حکومت باید در مورد گام‌های جدی تری بردارد.

وی افزود:

“هلیکوپترهای پاکستانی است که در آنجا نشست و برخاست داشته و مخالفین را انتقال می‌دهد به آنان اسلحه، مهمات، مواد غذایی می‌رساند زخمی و اجساد شان را منتقل می‌کند خواست ما از حکومت مرکزی این است که آنان باید قوت‌های هوایی را به اسرع وقت به نیروهای امنیتی رسانیده آنان را تجهیز کند.”

داکتر علم میر یکی دیگر از اعضای شورای ولایتی پکتیا نیز با تائید این موضوع هشدار می‌دهد که اگر حکومت تلاش هایش را برای پاک سازی مخالفین مسلح از ولسوالی جانی خیل سرعت نبخشد مردم این ولسوالی با مخالفین خواهند پیوست

این در حالیست که به اساس گزارش‌های برخی از رسانه‌های غربی، شبکه حقانی به همکاری دستگاه استخباراتی پاکستان سعی می‌کند تا مراکزش را از آنسوی خط دیورند به جنوب شرق افغانستان انتقال دهد.

مقامات افغان همچنان گفته اند که طالبان می‌خواهند تا در ولایت هلمند نفوذ ‌شان را گسترش داده و شورای کویته را به این ولایت انتقال دهند.

اعضای شورای ولایتی پکتیا می‌گویند که اگر حکومت برای پسگیری جانی خیل با جدیت دست به کار نشود، به شمول لویه پکتیا کابل نیز به تهدید مواجه خواهد شد.

در این حال وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، گزارش‌های که گویا مخالفین مسلح در جانی خیل از سوی پاکستان اکمال می‌شوند به این وزارت نرسیده‌است، اما اطمینان می‌دهد که بزودی ولسوالی جانی خیل در کنترول حکومت قرار خواهد گرفت.

محمد رادمنش معاون سخنگوی این وزارت گفت:

محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

“فعلاً برای ما چنین گزارش‌های نرسیده‌است که در آنجا چنین انکشافاتی باشد چون ما در نزدیکی ولسوالی جانی خیل قرار داریم من برای شما گفته می‌توانم که به زودی تهدیدات را در ولسوالی جانی خیل مهار خواهیم کرد.”

در این حال باری عارض یکی از کارشناسان نظامی می‌گوید که برای پسگیری ولسوالی جانی خیل پکتیا نیاز است تا نهادهای امنیتی از نیروهای تانو تقاضای همکار کند.

وی هشدار داد که اگر شایعات که گویا پاکستان در تلاش منتقل ساختن شبکه حقانی به جنوب شرق افغانستان است درست ثابت گردد، در آن صورت حکومت افغانستان به یک درد سر جدید مواجه خواهد شد.

آرزو غیاثی

.

Advertisements